Zapalenie spojówek u psa

zapalenie spojówek u psa

W przypadku zapalenia spojówek u psów pomocne są krople do oczu.

Wielu opiekunów psów doświadczyło opuchniętych, łzawiących oczu swojego pupila – zapalenie spojówek należy bowiem do najczęstszych chorób oczu u psów. W poniższym artykule dowiesz się jakie są przyczyny tej dolegliwości, jak ją zdiagnozować i leczyć.

Czy zapalenie spojówek u psów jest niebezpieczne?

Co do zasady, zapalenie spojówek nie jest niebezpieczne, ale towarzyszy mu ból i inne nieprzyjemne objawy, a w najgorszym wypadku, nieleczone, może prowadzić do utraty wzroku.

Przyczyny: Jak rozwija się zapalenie spojówek?

Występuje cały szereg różnych czynników wywołujących zapalenie spojówek u psa. Warto zapamiętać, że zapalenie spojówek bardzo rzadko występuje jako samodzielna choroba, dużo częściej jest skutkiem innej dolegliwości.

Zmiany w obrębie powiek często powodują zapalenie spojówek. Mogą to być zbyt małe lub zbyt duże szczeliny powiekowe oraz podwijająca się lub wywijająca się powieka (entropia/ektropia).

Również nieprawidłowo rosnące rzęsy (trichiasis, distichiasis) podrażniają oko, wywołując zapalenie spojówek.

Inne możliwe przyczyny zapalenia spojówek obejmują:

 • Alergię kontaktową
 • Urazy
 • Infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze
 • Pasożyty
 • Grudkowe zapalenie spojówek u młodych psów (conjunctivitis follicularis)
 • Suche zapalenie spojówki i rogówki, tzw. zespół suchego oka (keratoconjunctivitis sicca): W tym przypadku zapalenie powstaje na skutek produkcji niewystarczającej objętości łez lub produkcji łez o zmienionym składzie.

Objawy: Jakie są najczęstsze objawy zapalenia spojówek?

Zapaleniem mogą być objęte oba oka lub tylko jedno oko. Do najważniejszych symptomów należą:

 • Wydzielina z oka: wodnista, ropna lub krwawa
 • Ból: Pies mruży oko, często mruga lub pociera powieki.
 • Zaczerwienie spojówek
 • Obrzęk spojówek

Jeżeli rozwinie się trwałe (przewlekłe) zapalenie spojówek, na spojówkach mogą powstawać grudki, które będą dodatkowo podrażniać oko psa.

opuchlizna i łzawienie oczu u psa
Wydzielina z oka, opuchlizna i mrużenie oka – typowe objawy zapalenia spojówek.

Diagnoza: Jak wykrywamy zapalenie spojówek u psa?

Jeżeli zauważysz jeden lub więcej z powyższych objawów u swojego psa, skontaktuj się weterynarzem, który wykona kilka badań, aby znaleźć przyczynę dolegliwości.

Najpierw lekarz dokładnie przyjrzy się oczom, oceniając położenie powiek i ewentualne nieprawidłowości w tym zakresie. Podczas badania wykryje także znajdujące się w oku ciała obce. Poza tym, nasilenie objawów oraz czas ich występowania może być już pierwszą wskazówką na temat przyczyny.

Zakrapiając do oka fluoresceinę – zielonkawy środek cieniujący – weterynarz otrzyma jednocześnie dwie istotne informacje. Po pierwsze, w przypadku uszkodzenia rogówki, zielony barwnik nagromadzi się w miejscu urazu. Po drugie, zielone zabarwienie powinno pojawić się zaraz po podaniu. Jeżeli kanał nosowo-łzowy jest drożny, film łzowy może bez przeszkód spływać.

Następnie lekarz przeprowadzi test Schirmera, podczas którego oceni objętość wydzielanych łez.

Leczenie: Jak wygląda leczenie zapalenia spojówek u psa?

Terapia zależy od przyczyny dolegliwości. W przypadku podrażnienia spojówek w wyniku działania kurzu lub innych czynników, może wystarczyć codzienne przemywanie oka.

Jeżeli do oka dostało się ciało obce, należy je ostrożnie usunąć, a następnie podać krople lub maści przeciwzapalne.

Jeżeli zapalenie spojówek zostało wywołane przez bakterie, weterynarz przepisze antybiotyk do stosowania miejscowego. W przypadku infekcji grzybiczej, konieczne będzie zastosowanie leków przeciwgrzybiczych, a w przypadku pasożytów, takich jak, na przykład nicienie Thelazia – leków przeciwpasożytniczych.

Nieprawidłowości w położeniu powiek czy przeszkadzające włosy weterynarz usunie operacyjnie.

Grudkowe zapalenie spojówek u młodych psów, jeśli stan jest ostry, można leczyć za pomocą odpowiedniej maści do oczu. Ten rodzaj zapalenia zwykle mija po osiągnięciu dorosłości przez psa. Suche zapalenie spojówki i rogówki z kolei wymaga na ogół złożonego i długotrwałego leczenia.

Czy można uporać się z zapaleniem spojówek domowymi sposobami?

Jeżeli Twój pies cierpi na zapalenie spojówek, w pierwszej kolejności specjalista musi ustalić przyczynę dolegliwości. W uzupełnieniu do przepisanej przez weterynarza terapii, możesz zastosować następujące domowe środki:

 • regularne przemywanie oka czystą, przegotowaną wodą i przecieranie niestrzępiącą się ściereczką
 • maść do oczu Bepanthen lub krople ze świetlikiem
 • okłady z żelu aloesowego w celu schłodzenia oczu

Ważne: Nie stosuj żadnych nalewek ani herbat z rumianku do przemywania oczu psa. Mają działanie drażniące i tylko nasilają stan zapalny.

Profilaktyka: Jak zapobiegać zapaleniu spojówek u psa?

Oczy należą do najbardziej wrażliwych okolic ciała psa – dlatego oglądaj je dokładnie każdego dnia. Dzięki temu odpowiednio wcześniej wykryjesz ewentualne podrażnienia, ciała obce czy urazy.

Postaraj się, aby pies nie przebywał w przeciągu, który wysusza oczy, prowadząc w ten sposób do stanów zapalnych. Wydzielinę z oczu lub ewentualne zabrudzenia usuwaj regularnie za pomocą wilgotnej ściereczki.

Najczęściej polecane