{"url":"https://www.zooplus.pl/magazyn/psy/zdrowie-pielegnacja-psa/zapalenie-spojowek-u-psa","title":"Zapalenie spojówek u psa","mag_id":245439,"is_single":true,"cat_name":"Psy","sub_cat_id":351,"sub_cat_name":"Zdrowie i pielęgnacja psa","cat_id":3138}
W przypadku zapalenia spojówek u psów pomocne są krople do oczu.
Wielu opiekunów psów doświadczyło opuchniętych, łzawiących oczu swojego pupila – zapalenie spojówek należy bowiem do najczęstszych chorób oczu u psów. W poniższym artykule dowiesz się jakie są przyczyny tej dolegliwości, jak ją zdiagnozować i leczyć.
Co do zasady, zapalenie spojówek nie jest niebezpieczne, ale towarzyszy mu ból i inne nieprzyjemne objawy, a w najgorszym wypadku, nieleczone, może prowadzić do utraty wzroku.
Przyczyny: Jak rozwija się zapalenie spojówek?
Występuje cały szereg różnych czynników wywołujących zapalenie spojówek u psa. Warto zapamiętać, że zapalenie spojówek bardzo rzadko występuje jako samodzielna choroba, dużo częściej jest skutkiem innej dolegliwości.
Zmiany w obrębie powiek często powodują zapalenie spojówek. Mogą to być zbyt małe lub zbyt duże szczeliny powiekowe oraz podwijająca się lub wywijająca się powieka (entropia/ektropia).
Grudkowe zapalenie spojówek u młodych psów (conjunctivitis follicularis)
Suche zapalenie spojówki i rogówki, tzw. zespół suchego oka (keratoconjunctivitis sicca): W tym przypadku zapalenie powstaje na skutek produkcji niewystarczającej objętości łez lub produkcji łez o zmienionym składzie.
Objawy: Jakie są najczęstsze objawy zapalenia spojówek?
Zapaleniem mogą być objęte oba oka lub tylko jedno oko. Do najważniejszych symptomów należą:
Wydzielina z oka: wodnista, ropna lub krwawa
Ból: Pies mruży oko, często mruga lub pociera powieki.
Zaczerwienie spojówek
Obrzęk spojówek
Jeżeli rozwinie się trwałe (przewlekłe) zapalenie spojówek, na spojówkach mogą powstawać grudki, które będą dodatkowo podrażniać oko psa.
Wydzielina z oka, opuchlizna i mrużenie oka – typowe objawy zapalenia spojówek.
Diagnoza: Jak wykrywamy zapalenie spojówek u psa?
Jeżeli zauważysz jeden lub więcej z powyższych objawów u swojego psa, skontaktuj się weterynarzem, który wykona kilka badań, aby znaleźć przyczynę dolegliwości.
Najpierw lekarz dokładnie przyjrzy się oczom, oceniając położenie powiek i ewentualne nieprawidłowości w tym zakresie. Podczas badania wykryje także znajdujące się w oku ciała obce. Poza tym, nasilenie objawów oraz czas ich występowania może być już pierwszą wskazówką na temat przyczyny.
Zakrapiając do oka fluoresceinę – zielonkawy środek cieniujący – weterynarz otrzyma jednocześnie dwie istotne informacje. Po pierwsze, w przypadku uszkodzenia rogówki, zielony barwnik nagromadzi się w miejscu urazu. Po drugie, zielone zabarwienie powinno pojawić się zaraz po podaniu. Jeżeli kanał nosowo-łzowy jest drożny, film łzowy może bez przeszkód spływać.
Następnie lekarz przeprowadzi test Schirmera, podczas którego oceni objętość wydzielanych łez.
Leczenie: Jak wygląda leczenie zapalenia spojówek u psa?
Terapia zależy od przyczyny dolegliwości. W przypadku podrażnienia spojówek w wyniku działania kurzu lub innych czynników, może wystarczyć codzienne przemywanie oka.
Jeżeli do oka dostało się ciało obce, należy je ostrożnie usunąć, a następnie podać krople lub maści przeciwzapalne.
Jeżeli zapalenie spojówek zostało wywołane przez bakterie, weterynarz przepisze antybiotyk do stosowania miejscowego. W przypadku infekcji grzybiczej, konieczne będzie zastosowanie leków przeciwgrzybiczych, a w przypadku pasożytów, takich jak, na przykład nicienie Thelazia – leków przeciwpasożytniczych.
Nieprawidłowości w położeniu powiek czy przeszkadzające włosy weterynarz usunie operacyjnie.
Grudkowe zapalenie spojówek u młodych psów, jeśli stan jest ostry, można leczyć za pomocą odpowiedniej maści do oczu. Ten rodzaj zapalenia zwykle mija po osiągnięciu dorosłości przez psa. Suche zapalenie spojówki i rogówki z kolei wymaga na ogół złożonego i długotrwałego leczenia.
Czy można uporać się z zapaleniem spojówek domowymi sposobami?
Jeżeli Twój pies cierpi na zapalenie spojówek, w pierwszej kolejności specjalista musi ustalić przyczynę dolegliwości. W uzupełnieniu do przepisanej przez weterynarza terapii, możesz zastosować następujące domowe środki:
regularne przemywanie oka czystą, przegotowaną wodą i przecieranie niestrzępiącą się ściereczką
maść do oczu Bepanthen lub krople ze świetlikiem
okłady z żelu aloesowego w celu schłodzenia oczu
Ważne: Nie stosuj żadnych nalewek ani herbat z rumianku do przemywania oczu psa. Mają działanie drażniące i tylko nasilają stan zapalny.
Profilaktyka: Jak zapobiegać zapaleniu spojówek u psa?
Oczy należą do najbardziej wrażliwych okolic ciała psa – dlatego oglądaj je dokładnie każdego dnia. Dzięki temu odpowiednio wcześniej wykryjesz ewentualne podrażnienia, ciała obce czy urazy.
Postaraj się, aby pies nie przebywał w przeciągu, który wysusza oczy, prowadząc w ten sposób do stanów zapalnych. Wydzielinę z oczu lub ewentualne zabrudzenia usuwaj regularnie za pomocą wilgotnej ściereczki.