Zmiana karmy u psa

zmiana karmy u psa

Zmieniając dietę swojego czworonożnego przyjaciela, należy uważać na kilka rzeczy.

Wiele osób zna ten problem: Jeśli przejdziesz z fast foodów na dietę wysokobłonnikową, możesz wywołać burczenie w brzuchu i biegunkę. Podobnie dzieje się podczas zmiany karmy u naszych pupili. Poniżej dowiesz się, jak najlepiej zaplanować i wdrożyć zmianę diety u Twojego psa.

Powody, dla których warto zmienić karmę dla psów

Czy psy potrzebują urozmaicenia w swoich miskach? Opinie ekspertów są różne, choć zbyt kolorowe menu nie jest bezwarunkowo konieczne. Jeśli jednak chcesz zapewnić swojemu czworonogowi różnorodność, możesz użyć różnych wariantów karm jednej marki. Ponieważ jakość i skład poszczególnych karm z tej samej linii są podobne, pies zazwyczaj dobrze znosił będzie takie „zmiany”.

Oprócz urozmaicenia dla podniebienia psa istnieją również inne powody, dla których warto lub trzeba zmienić czasem rodzaj podawanej karmy:

  • Zmiana z karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów lub z karmy dla dorosłych psów na karmę dla seniorów;
  • Zmiana karmy z mokrej na suchą lub odwrotnie;
  • Choroby, które wymagają podawania specjalistycznych karm;
  • Nadwaga;
  • Nietolerancja lub alergia na składniki poprzedniej karmy;
  • Względy finansowe lub osobiste preferencje właściciela;
  • Dostępność produktów.

Jak to zrobić: Ostrożna zmiana pożywienia

Flora jelitowa psa potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do składu nowej karmy. Dlatego nie należy zmieniać karmy z dnia na dzień. To bardzo ważne, aby zmiany w posiłkach wprowadzać powoli – krok po kroku.

Na początku dodawaj około jednej czwartej nieznanej karmy do reszty karmy znanej. W ciągu maksymalnie dwóch tygodni zwiększaj stopniowo udział nowej karmy, aż pupil będzie otrzymywał wyłącznie nową karmę. Jeśli Twój pies jest wybredny, może poza tym stopniowo przyzwyczajać się do nowej receptury i zaakceptować ją bez oporów.

Wskazówka: Jeśli opiekun trzyma się jednej marki karm dla różnych grup wiekowych, zazwyczaj nie ma problemów z zamianą.

zmiana karmy w misce psa

Przejście z karmy mokrej na suchą

Ostrożnie należy postępować również przy zmianie karmy z mokrej na suchą czy też odwrotnie. Zasadniczo najlepiej jest, jeśli pupil jest przyzwyczajony do obu tych rodzajów pożywienia.

Aby przyzwyczaić psa do suchej karmy, możesz używać pojedynczych krokietów jako nagrody w czasie zabawy czy treningu. Rano odważ odpowiednią porcję suchej karmy, a w ciągu dnia podawaj je pupilowi, kiedy sobie na nie zapracuje. Pamiętaj, żeby wliczyć kalorie z suchej karmy do ogólnego dziennego zapotrzebowania psa.

YT channel 1000x160

Jakie są możliwe konsekwencje zbyt szybkiej zmiany karmy u psa?

Niektóre psy bez problemu tolerują zmianę karmy. Jednak wiele z nich może wykazać po zbyt szybkiej zmianie karmy na nową następujące objawy:

Jeśli u psa wystąpi jeden lub więcej z tych objawów, należy zmniejszyć ilość nowej karmy w stosunku do znanej i podawać psu posiłki w takiej proporcji przez kilka dni.

Jeśli objawy nie ustąpią lub powrócą po ponownym zwiększeniu dawki nowego pokarmu, prawdopodobnie należy zrezygnować z wybranej nowej karmy i zamienić ją na inną. Twój weterynarz z całą pewnością z przyjemnością doradzi Ci, jaką wybrać.

zmiana karmy na nową
Zwróć uwagę na reakcje swojego psa na nową karmę.

Przypadki wyjątkowe: karmy weterynaryjne

Niektóre choroby mogą sprawić, że pies będzie musiał przejść na żywienie karmą specjalistyczną. Karmy specjalistyczne (czy też weterynaryjne) zostały opracowane dla określonych celów żywieniowych.

Karma specjalistyczna może być podawana psu tylko po postawieniu diagnozy przez lekarza weterynarii i na jego zalecenie.

Możliwe powody przejścia psa na dietę specjalistyczną:

  • niewydolność nerek;
  • choroba jelit;
  • kamica nerkowa;
  • alergie i nietolerancje;
  • nadwaga.

Nawet jeśli w przypadku choroby zmiana pożywienia okazuje się pilna, należy i tak uzbroić się w cierpliwość i przeprowadzać zmianę stopniowo. Zbyt szybka zmiana karmy może bowiem prowadzić do wystąpienia innych problemów zdrowotnych u zwierzęcia.

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.