Trening posłuszeństwa może okazać się długim procesem. Zależy to nieco od danego psa, zastosowanej metody i oczywiście, co nie mniej ważne, od umiejętności trenera lub opiekuna psa. Pożądany poziom posłuszeństwa jest również decydujący dla wymaganego na trening czasu.
Które psy są odpowiednie do treningu obedience?
Zasadniczo wszystkie psy nadają się do treningu posłuszeństwa. Niektóre rasy, takie jak owczarek niemiecki czy border collie, cieszą się opinią, że są łatwiejsze w szkoleniu niż inne rasy psów.
Jednak najważniejszą zasadą w szkoleniu psa jest zawsze konsekwencja. Trening posłuszeństwa może być traktowany jako przygotowanie do dalszych działań szkoleniowych. Decydującym o sukcesie czynnikiem jest dobra relacja między psem a jego opiekunem. Można to również wzmocnić poprzez wspólną aktywność.
Więź ma kluczowe znaczenie
Kiedy pies i jego opiekun tworzą zgrany team i wspólnie zajmują się aktywnościami, które sprawiają radość obu stronom, wzmacnia to więź między nimi, która z kolei jest warunkiem wstępnym udanego szkolenia.
W aktywnej rodzinie jej członkowie mogą wykonywać różne aktywności z psem – w zależności od tego, kto którą z nich preferuje. Bardzo ważne jest, aby pies również czerpał z tego przyjemność.
Podstawy treningu posłuszeństwa z psem
Podstawy są zazwyczaj przekazywane psu i opiekunowi w rozsądnym okresie od sześciu do dziesięciu tygodni. W tej fazie opiekun dowiaduje się, jak komunikować się ze swoim czworonogiem i jak może go wyszkolić za pomocą kilku prostych poleceń.
W większości typów tego szkolenia pies otrzymuje jedną komendę na raz. Prawidłowe prowadzenie na smyczy jest bardzo ważnym warunkiem powodzenia takiego szkolenia. Dopiero wtedy, gdy pies dobrze to opanuje, nauczy się wykonywania komend.