Biegunka u psa

psia biegunka

Niestety, biegunka nie jest rzadkością u psów. Wiele czworonogów cierpi regularnie na zaburzenia układu pokarmowego.

Jaki może być powód biegunki?

Przyczyny mogą być różne:

Mogą to być niestrawności pokarmowe lub uczulenia pokarmowe, choroby metaboliczne czy infekcje i pasożyty. Także stres i psychiczne obciążenie mogą prowadzić do biegunki.

Purizon karma sucha dla psa

Leczenie biegunki u psa

Kiedy tylko zauważysz pierwsze objawy biegunki, zrezygnuj na jeden dzień z karmienia pupila, dzięki temu kosmki jelitowe będą mogły zregenerować się. Pamiętaj, aby w tym czasie zapewnić psu odpowiednią ilość płynów, w postaci przegotowanej wody lub rumianku. Po upływie 24 godzin możesz podać psu niewielką porcję twarogu i ryżu lub specjalną karmę dietetyczną. W wielu przypadkach biegunka minie po dwóch dniach sama.

Jeżeli dolegliwość utrzymuje się dłużej niż 48 godzin lub zauważysz krew w kale, powinieneś zabrać czworonoga do weterynarza, który przeprowadzi badanie krwi i moczu. W przypadku szczeniąt musisz skonsultować się z lekarzem już po 6 godzinach, jako że ich organizm szybciej staje się osłabiony. Badanie krwi wykryje możliwe wirusy lub leptospirozy. W kale mogą znajdować się różne patogeny i pasożyty jak na przykład clostridium, histoplazma i kokcydia. Także zwiększona ilość leukocytów wskazuje na różnego rodzaju stany zapalne. Często weterynarz przeprowadza również badanie, aby wykluczyć obecność salmonelli lub bakterii Campylobacter. Nie powinieneś się martwić, jeżeli weterynarz założy psu cewnik, dzięki temu pies nie straci za dużo płynów. Także antybiotyki są rozsądnym wyjściem przy infekcjach.

Przy silnych biegunkach, konieczne będzie zrobienie prześwietlenia, aby wykluczyć niedrożność jelit lub obecność ciała obcego. Także USG może pomóc postawić diagnozę, wykluczając zmiany w błonie śluzowej jelit. W szczególnych przypadkach konieczna może być biopsja, dzięki niej mogą zostać zdiagnozowane zmiany morfologiczne.

Jak można uniknąć biegunki u pupila?

Najczęstszą przyczyną biegunek jest nieodpowiednie żywienie, dlatego pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad:

  • Nie podawaj psu zbyt dużych porcji karmy dla psa.
  • W pokarmie powinno być jak najmniej węglowodanów.
  • Unikaj nagłych zmian pokarmu.
  • Zbyt bogate w tłuszcz pożywienie jest bardzo ciężkostrawne dla psa.
  • Zawsze sprawdzaj datę ważności!
Najczęściej polecane
9 min

Kastracja psa

Kastracja psa jest ważnym i trudnym tematem dla właściciela. Czym różni się kastracja od sterylizacji? Jakie są wady i zalety tych zabiegów?