Czy należy pozwalać psu spać w swoim łóżku?

Wychowanie psa

Czy pies w łóżku to dobry pomysł?

Jak w przypadku wielu innych tematów związanych z wychowaniem pupila, także na pytanie „Czy należy pozwalać psu spać w swoim łóżku” istnieje mnóstwo różnych odpowiedzi i porad. Poniżej przedstawiamy zestawienie argumentów za i przeciw, które być może pomoże Ci podjąć decyzję, czy Twój pies będzie mógł spać w Twoim łóżku, czy raczej będzie zostawał na noc w swoim legowisku.

Argumenty za spaniem z psem w łóżku Co przemawia za tym, żeby dzielić z psem posłanie?

Każdy opiekun psa zna ten obrazek, gdy urocze szczeniaczki śpią wtulone w siebie w koszyku. Nic w tym dziwnego, psy bowiem to zwierzęta stadne i uwielbiają być blisko i to samo lubią praktykować ze swoim dwunożnym opiekunem.

Zasadniczo, wzajemna wspólna bliskość fizyczna wpływa korzystnie na samopoczucie nie tylko psa, ale i opiekuna.

Spanie obok swojego pupila może redukować u człowieka stres i mieć działanie uspokajające. Według przeprowadzonych badań obecność psa powoduje u jego opiekuna poczucie bezpieczeństwa i harmonii.

Pies w łóżku zapewnia poczucie szczęścia

Głaskanie i przytulanie psa przed snem podnosi poziom oksytocyny – hormonu dobrego samopoczucia, a przez to oddziałuje korzystnie na nastroje zarówno człowieka, jak i zwierzęcia. Ponadto obniża poziom agresji i wspiera odczuwanie empatii.

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że ludzie śpiący ze swoimi psami szybciej zasypiają i budzą się ponoć szczęśliwsi.

Argumenty przeciw spaniu z psem w łóżku: Co przemawia przeciwko tej praktyce?

Jednym z najważniejszym czynników wspominanych przez przeciwników spania z psem dotyczy względów higienicznych. Abstrahując od psich włosów w łóżku, pies raczej nie weźmie prysznica przed pójściem spać, czyli wraz z nim w łóżku pojawiają się wszystkie zanieczyszczenia, które zebrał w ciągu dnia.

Można temu oczywiście zaradzić, częściej zmieniając pościel. Niestety brud i sierść to często nie wszystko. Wiele czworonogów wprowadza do łóżka jaja robaków lub ektopasożyty, takie jak kleszcze i pchły. Jeśli więc pies dzieli z Tobą łoże, musisz pamiętać o regularnym odrobaczaniu i profilaktyce przeciwpasożytniczej.

Pies w łóżku: Uwaga na zazdrość i agresję

Niektóre psy śpiące ze swoimi opiekunami mogą odczuwać silny instynkt obronny, co może prowadzić do niepożądanych, niebezpiecznych zachowań. Przykładem może być zazdrość i agresja wobec partnera opiekuna.

Objawia się to na przykład tym, że pies spycha go z łóżka lub w ogóle go do niego nie wpuszcza. Jak tylko zauważysz, że pies przejawia takie zachowanie, nie pozwól mu spać w łóżku.

Przy wszystkich pozytywnych aspektach spanie z psem może oddziaływać na sen także negatywnie, na przykład w przypadku, kiedy pies ma niespokojny sen. Inne amerykańskie badanie wykazało nawet, że jakość snu jest lepsza, gdy pies śpi z nami w tym samym pokoju, a nie w łóżku.

Sheltie śpi w swoim legowisku

Jak oduczyć psa spania w moim łóżku?

Najlepszym pomysłem jest niewpuszczanie psa do łóżka od samego początku. W końcu tak potrzebne czułości i przytulanie można uskuteczniać również na fotelu przed telewizorem lub na kanapie.

Oduczenie psa spania w łóżku nie będzie zadaniem łatwym, zwłaszcza jeśli pies śpi z Tobą już dłuższy czas. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i być nieustępliwym, gdyż na pewno nie będzie zadowolony z nowej zasady. Może rozumieć ją jako degradację i reagować przez to zaniepokojeniem i podenerwowaniem. Pierwsze noce bez psa w łóżku mogą więc być nieco niespokojne dla wszystkich zainteresowanych.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest całkowite wyproszenie psa z sypialni. Jeśli natomiast nie masz serca, by to zrobić, alternatywą może być ustawienie przytulnego kosza w sypialni. Stwarza to jednak ryzyko, że gdy tylko zaśniesz pies zakradnie się z powrotem do Twojego łóżka.

Więcej informacji na temat wychowania psa znajdziesz w magazynie zooplus.

Najlepsza alternatywa: Przytulne psie legowisko

Nie wspominając o nocnej rutynie: Psy śpią do 13 godzin dziennie i dlatego należy im zapewni wygodnie miejsce do odpoczynku również w ciągu dnia. Jak wygląda idealne legowisko dla psa? Przy wyborze psiego posłania weź pod uwagę następujące kwestie:

  • Wielkość: Pies musi mieć swobodę ruchu.
  • Komfort: W zależności od tego, jak miękkie jest już wybrane legowisko, w swoim miejscu do spania wiele psów lubi mieć dodatkowo do dyspozycji koc.
  • Miejsce: Pies lubi być w pobliżu swojego człowieka. Dlatego na jego legowisko należy wybrać spokojne, ale nie odizolowane miejsce, z dala od przeciągów czy bezpośrednich źródeł ciepła.

Niezależnie od tego, które rozwiązanie przemawia do Ciebie bardziej: Życzymy Tobie i Twojemu pupilowi fantastycznego wspólnego życia.

Najczęściej polecane