Trening z dummy

Artykuł napisany przez Kerstin S.
dummy trening dla psa

Dummy (aportowanie użytkowe) to ekscytujący i urozmaicony psi sport dla mistrzów tropienia.

Czym jest dummy? Rzucaniem lub schowaniem torebki z jedzeniem, którą pies ma przynieść? Mniej więcej tak wyobraża sobie to wielu laików, jednak praca z dummy to coś znacznie więcej! Tutaj dowiesz się więcej o tym wszechstronnym psim sporcie.

Dummy jako psi sport

Dummy to psi sport, który wywodzi się od treningu myśliwskiego. Pierwotnie chodziło o znajdowanie i przynoszenie zabitych ptaków lub drobnej zwierzyny. „Dummy” (coś w rodzaju manekina) służył do szkolenia psów myśliwskich bez konieczności pracy z martwymi dzikimi zwierzętami. Dummy jest więc atrapą dzikich zwierząt.

Znajdź i przynieś – brzmi łatwo, prawda? Profesjonalne aportowanie dummy zależy jednak od wielu szczegółów. Na przykład czworonożnemu przyjacielowi nie wolno „zgniatać” manekina – łatwo sobie bowiem wyobrazić, do czego nadawałaby się kaczka, gdyby to z nią pies tak się obszedł.  W aportowaniu dummy bardzo ważna jest interakcja między człowiekiem a psem.

Aportowanie jako podstawa

Wiele psów potrafi „przynieść piłeczkę”. Prawdziwe aportowanie odbywa się jednak zazwyczaj na innym poziomie – polega na aportowaniu i podawaniu manekina na komendę – oczywiście do ręki.

Trenerka psów Karolina Jaroch: „Czysto wyuczone aportowanie jest warunkiem wstępnym udanego dummy. Nie można przy tym mylnie kojarzyć aportowania z zabawą!”

Jak to działa?

Istnieją trzy możliwości przy szukaniu dummy.

  • Marking: Dummy leci w powietrzu, pies obserwuje jego trajektorię i zapamiętuje, gdzie wylądowało. Jest to szczególnie skomplikowane, gdy pies musi w międzyczasie rozwiązywać inne zadania. Możliwe jest również rzucanie kilkoma dummy w różne miejsca, co zwiększa poziom trudności.
  • Szukanie/tropienie: Tutaj ewidentnie przyda się dobry nos – pies ma szukać dummy samodzielnie z pomocą węchu, nie widząc miejsca upadku. Obszar, który należy przeszukać, ma zwykle wymiary 50 na 50 metrów.
  • Dawanie wskazówek: W tym wariancie opiekun psa wie, gdzie znajduje się dummy i wskazuje psu właściwy kierunek za pomocą wyćwiczonych sygnałów. Dawanie wskazówek jest również świetnym ćwiczeniem posłuszeństwa na odległość. Przed pierwszymi sukcesami w szkoleniu wymagana jest cierpliwość, ponieważ pies musi dobrze łączyć sygnały. Dopiero wtedy można psu dawać wskazówki na odległość. Oprócz sygnałów ręcznych i słownych, ważną rolę w odprawie odgrywają również sygnały gwizdka.

Jakie psy nadają się do dummy?

Wszystkie rasy psów, które lubią aportować, są predestynowane do tego rodzaju szkolenia. Należą do nich oczywiście klasyczne rasy retrieverów od Golden Retrievera poprzez Labradora aż po Chesapeake Bay Retrievera. Charakteryzuje się również tym, że lubią pracować ze swoimi ludźmi.

Wiele chętnych do współpracy psów myśliwskich, jak na przykład wyżeł niemiecki krótkowłosy, posiada również doskonałe cechy do pracy z dummy. Niektóre psy pasterskie, takie jak Border Collie, również je uwielbiają – w ich przypadku jest szczególnie ważne podczas szkolenia, aby utrzymać pod kontrolą ich czasami nadgorliwy temperament. Czworonogi z natury niezależne, takie jak psy stróżujące czy charty, gorzej współpracują ze swoim dwunożnym kompanem – trening wymaga tu więcej cierpliwości.

Wymagania dotyczące pracy z dummy

Zanim rozpoczniesz przygodę z treningiem dummy ze swoim czworonożnym przyjacielem, pies powinien być zasadniczo posłuszny. Ważne jest na przykład, by był w stanie chodzić przy nodze. Bardzo ważna jest również karność psów. Oznacza to, że pies cierpliwie czeka, nie szczeka, nie skomle i biega tylko na komendę – co jest wielkim wyzwaniem dla wielu czworonożnych przyjaciół. Jednak należy pamiętać, że nikt nie urodził się mistrzem.

„Podstawowe posłuszeństwo jest ważne, ale na naszych kursach dummy ćwiczymy również poszczególne elementy, takie jak kontrola impulsów, chodzenie przy nodze oraz hasło do nawrotu” – mówi Karolina Jaroch.

Czy szczeniaki też mogą zaczynać trenowanie od pracy z dummy? Tak! Wtedy jednak chodzi również o równoległą naukę podstawowych komend. Ponadto, jednostki ćwiczeń powinny być bardzo krótkie. Jednak wczesna praktyka czyni mistrza i już w wieku szczenięcym można zrobić pierwsze małe kroki w szkoleniu z użyciem dummy! Obejmuje to na przykład prawidłową strukturę aportowania.

pies z dummy
Mniejsze psy mogą również pracować z dummy w swoim własnym tempie. Upewnij się jednak, że nie będą zbytnio przeciążone!

Dummy – co to daje?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ten sport dla psów będzie świetną zabawą dla Ciebie i Twojego czworonoga. Przy okazji skorzystasz z psem z następujących plusów treningu z dummy:

  • Ćwiczenia przyjazne dla psów
  • Wzmocnienie więzi
  • Konsolidacja poleceń, które mają zastosowanie w życiu codziennym, takich jak „zostań” lub „stój”
  • Dostosowane również dla seniorów lub psów z niepełnosprawnością
  • Budowanie pewności siebie psa
  • Dużo ruchu na świeżym powietrzu dla ludzi i psów

Przydatne akcesoria

Jedno trzeba podkreślić na początku: W profesjonalnym treningu jadalny lub dummy owinięty futrem nie odgrywa prawie żadnej roli. Zamiast tego, czworonogi uczą się przynosić odpowiednio znormalizowane manekiny. Mają one średnio 10 centymetrów długości i ważą 500 gramów. Istnieją również alternatywy dla mniejszych psów.

Wybór koloru dummy również nie powinien być przypadkowy: Białe i niebieskie dummy są łatwe do zauważenia przez czworonożnego przyjaciela – nadają się szczególnie dla początkujących. Zielone, pomarańczowe lub czerwone dummy są jednak prawie niewidoczne dla psich oczu i stanowią dodatkowe wyzwanie.

Podstawowe wyposażenie do treningu z dummy obejmuje:

Ci, którym ten sport spodoba się na dobre, zaopatrzą się w więcej sprzętu. Na przykład tyczki do oznaczania, aby ułatwić psu odnalezienie aportu. Puder może pomóc w określeniu kierunku wiatru – jest to ważne kryterium dla Twojego czworonożnego tropiciela.

Jeszcze jedno: Dummy zdecydowanie nie jest zabawką do żucia! Po ćwiczeniach należy bezpiecznie schować wszystkie dummy. Pies nigdy nie powinien mieć okazji do gryzienia dummy po prostu leżącego w pobliżu.

Jak nauczyć się treningu z dummy?

Poszczególne treningi można również ćwiczyć bez pomocy eksperta – na przykład za pomocą filmów online lub dobrej książki, która opisuje poszczególne etapy treningu. Jeśli jednak naprawdę chcesz zająć się sportami dummy, najlepszym wyborem będzie odpowiedni kurs w szkole dla psów lub w klubie sportowym.

Karolina Jaroch: „Po wprowadzeniu grupa wkracza na łono natury – łąka, woda, las. wspólna praca z psem na łonie natury jest bardzo wzbogacająca, ale nie zawsze jest łatwa – szczególnie w okresie ochronnym dzikich zwierząt ważne jest oczywiście zachowanie ostrożności”.

Psy, które kłusują bez kontroli, podczas treningu powinny być na lince lub na ogrodzonym terenie!

labrador z dummy
Praca w wodzie podczas treningu dummy – podwójna zabawa dla kochających wodę retrieverów!

Gotowi? Start! Egzaminy i konkursy

Zawody odbywają się w różnych klasach od początkujących do ekspertów. Ci, którzy od samego początku solidnie trenują, mogą wkrótce odważyć się na swoje pierwsze starty w zawodach.  Obejmuje to również tzw. testy robocze, jednak często organizuje się je tylko dla ras retrieverów.

Zasady egzaminacyjne stanowią również inspirację do kolejnych kroków i nowych wyzwań dla wszystkich tych, którzy trenują wyłącznie dla przyjemności. W treningu tym najważniejsza jest wspólna nauka i czerpanie radości z bliskiej współpracy człowieka i psa.

Warto wiedzieć: Jedna z odmian treningu dummy wywodzi się od trenera psów Jana Nijboera, który opracował również Treibball dla psów (zaganianie piłek). W swojej koncepcji szkoleniowej Natural Dogmanship, Nijboer nie pracuje z klasycznym, tylko z jadalnym dummy, który zawiera posiłki psa.


Kerstin S.
puppy

Forum zooplus było dla niej wstępem do pisania: Tam zainteresowani miłośnicy kotów spotkali się w 2011 r., aby stworzyć własne czasopismo drukowane o nazwie "Pfotenhieb". W kontekście swojej nauki niemieckiego mogła napisać kilka artykułów do "Pfotenhieb". Dzisiaj, jako szczęśliwa posiadaczka psa, poświęca się głównie tematom związanym ze zwierzętami i ich zdrowiem.


Najczęściej polecane