Rasy kotów kanapowych

Koty kanapowe nie poruszają się wprawdzie po łonie natury, jednak posiadają wszelkie cechy charakterystyczne małych drapieżników. Przy odpowiednim utrzymaniu koty niemal każdej rasy nadają się na koty kanapowe. Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint

Angora turecka

Wielu wielbicieli i znawców kotów twierdzi, że angora turecka to najstarsza rasa kotów na świecie. Skąd wzięła się ta opinia?

Burmilla

Srebrzyste futerko i wyraźny „make-up” na pyszczku? Burmilla to prawdziwy elegancik...

Korat

Według dawnych wierzeń Korat był zwiastunem szczęścia, bogactwa i zdrowia.

Kot balijski

Miłośnikom kotów syjamskich i birmańskich balijczyk z pewnością wpadnie w oko…

Kot brytyjski długowłosy

Jego historia jest związana z rozwojem rasy krótkowłosej, odmiany różnią się jedynie strukturą futra. Dowiedz się więcej!

Kot brytyjski krótkowłosy

Przyjazna natura Brytyjczyka sprawia, że odnajdzie się on w niemal każdym domu, także z dziećmi i innymi zwierzętami. Poznaj rasę!

Kot kartuski (Chartreux)

Jedna z najchętniej wybieranych ras w Europie. Mimo że była bliska wyginięcia, udało się jej przetrwać. Czytaj o historii rasy!

Kot perski

„Pluszowe” koty perskie są jedną z najpopularniejszych ras. W tym artykule chcemy przedstawić Ci tę lubianą rasę.

Kot rosyjski niebieski

Na pierwszy rzut oka te szaro-niebieskie koty są bardzo podobne do kartuzów i niebieskich krótkowłosych brytków. Jak znaleźć różnice?

Kot syjamski

Żartobliwie określa się je koto-psami, gdyż pozwalają się wytresować...

Lykoi (Kot wilkołak)

Niektórym być może trudno uwierzyć, że kot o takim wyglądzie naprawdę istnieje. A jednak! Dowiedz się więcej o rasie.

Munchkin

Krótkie łapki Munchkina odwołać można do kaprysu natury, to właśnie jednak ten domniemany defekt czyni tę rasę tak wyjątkową.

Sfinks

Sfinks zdecydowanie wyróżnia się pośród kocich ras. Czytaj o rasie!

Snowshoe

W piersi Snowshoe zdają się bić dwa serca... Jakie sprzeczności łączy w sobie kot tej rasy? Dowiedz się!

Jak trzeba zorganizować sobie życie z kotem pod dachem domu, zależy od jego indywidualnego charakteru i dotychczasowych doświadczeń. Kot, który do tej pory miał możliwość samodzielnych spacerów, raczej nie będzie specjalnie zadowolony z tego, że cały czas siedzi w domu. Z kolei kot, który nie zna innego otoczenia niż domowe pomieszczenia, życie takie z pewnością przyjmie dobrze. Niemniej jednak istnieją rasy, których typowe cechy lepiej odpowiadać będą życiu jako niewychodzący kot kanapowy. Do tych ras zaliczane są na przykład popularne koty perskie, egzotyczne sfinksy czy nieduże, zwinne koty singapurskie.

Jednym z najbardziej popularnych przedstawicieli ras kanapowych jest zdecydowanie kot perski. Te długowłose koty nie posiadają specjalnie dużej potrzeby wychodzenia i w spokojnym i bezpiecznym otoczeniu mieszkania czują się zwykle jak ryba w wodzie. Długa sierść persa wymaga wprawdzie dość czasochłonnej pielęgnacji, jednak przyjacielskość przedstawicieli tej rasy i ich oddanie człowiekowi, warta jest każdego ruchu szczotką.

Rasa sfinks ze względu na swoją bardzo dużą delikatność zaliczana jest do typowych ras kanapowych. Niemal zupełnie naga skóra sfinksa czyni go wyjątkowo wrażliwym na wahania temperatury, małe zranienia i promieniowanie słoneczne. Opinia, że sfinksy ze względu na brak sierści są kotami hipoalergicznymi, jest opinią niezgodną z prawdą. Alergicy nie są uczuleni bowiem z reguły na sierść, a najczęściej na naskórek lub ślinę kota. Dlatego, jeśli jesteś alergikiem, zawsze najpierw udaj się na spotkanie z konkretnym kotem i sprawdź, jak reaguje na niego Twój organizm.

Niewielki, mierzący zaledwie 20 cm w kłębie, kot singapurski to najmniejsza rasa świata. Ze względu na delikatną budowę ciała oraz niewielką wagę kotu singapurskiemu prawdopodobnie niełatwo byłoby się odnaleźć na zewnątrz samemu. Koty singapurskie doskonale nadają się do domowego życia kota niewychodzącego. Jednak nie należy sugerować się małymi rozmiarami tego kotka! Koty singapurskie to żądne przygód wulkany energetyczne. Najlepiej czują się, mieszkając z podobnym do siebie z charakteru kotem. Jednocześnie cieszą się z pieszczot i długich, leniwych wieczorów na kanapie ze swoim ulubionym człowiekiem.

Kanapowe rasy kotów cechuje duża różnorodność. Zapoznaj się z portretami kanapowych ras kotów i dowiedz się, która z nich pasuje do Ciebie najbardziej!