Rasy kotów kanapowych

Koty kanapowe nie poruszają się wprawdzie po łonie natury, jednak posiadają wszelkie cechy charakterystyczne małych drapieżników. Przy odpowiednim utrzymaniu koty niemal każdej rasy nadają się na koty kanapowe. Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint
6 min

Burmilla

Srebrzyste futerko i wyraźny „make-up” na pyszczku? Burmilla to prawdziwy elegancik...
5 min

Khao Manee

Khao Manee – „biały klejnot”, swoją nazwę zawdzięcza śnieżnobiałej sierści i błyszczącym oczom.
6 min

Korat

Według dawnych wierzeń Korat był zwiastunem szczęścia, bogactwa i zdrowia.
7 min

Kot cymric

Urzeka pięknym wyglądem i ujmującą osobowością, jego hodowla jest jednak problematyczna.
7 min

Kot perski

„Pluszowe” koty perskie są jedną z najpopularniejszych ras. W tym artykule chcemy przedstawić Ci tę lubianą rasę.
6 min

Kot Serengeti

Krzyżówka kota bengalskiego i orientalnego krótkowłosego, która powinna trafić do doświadczonego opiekuna.
11 min

LaPerm

Tę rasę wyróżnia nie tylko wyjątkowa kręcona sierść, ale i zorientowany na ludzi, czuły charakter.
7 min

Peterbald

Ma bardzo przyjazną naturę, przez co owija sobie wokół łapki miłośników kotów z całego świata.
5 min

Snowshoe

W piersi Snowshoe zdają się bić dwa serca... Jakie sprzeczności łączy w sobie kot tej rasy? Dowiedz się!

Jak trzeba zorganizować sobie życie z kotem pod dachem domu, zależy od jego indywidualnego charakteru i dotychczasowych doświadczeń. Kot, który do tej pory miał możliwość samodzielnych spacerów, raczej nie będzie specjalnie zadowolony z tego, że cały czas siedzi w domu. Z kolei kot, który nie zna innego otoczenia niż domowe pomieszczenia, życie takie z pewnością przyjmie dobrze. Niemniej jednak istnieją rasy, których typowe cechy lepiej odpowiadać będą życiu jako niewychodzący kot kanapowy. Do tych ras zaliczane są na przykład popularne koty perskie, egzotyczne sfinksy czy nieduże, zwinne koty singapurskie.

Jednym z najbardziej popularnych przedstawicieli ras kanapowych jest zdecydowanie kot perski. Te długowłose koty nie posiadają specjalnie dużej potrzeby wychodzenia i w spokojnym i bezpiecznym otoczeniu mieszkania czują się zwykle jak ryba w wodzie. Długa sierść persa wymaga wprawdzie dość czasochłonnej pielęgnacji, jednak przyjacielskość przedstawicieli tej rasy i ich oddanie człowiekowi, warta jest każdego ruchu szczotką.

Rasa sfinks ze względu na swoją bardzo dużą delikatność zaliczana jest do typowych ras kanapowych. Niemal zupełnie naga skóra sfinksa czyni go wyjątkowo wrażliwym na wahania temperatury, małe zranienia i promieniowanie słoneczne. Opinia, że sfinksy ze względu na brak sierści są kotami hipoalergicznymi, jest opinią niezgodną z prawdą. Alergicy nie są uczuleni bowiem z reguły na sierść, a najczęściej na naskórek lub ślinę kota. Dlatego, jeśli jesteś alergikiem, zawsze najpierw udaj się na spotkanie z konkretnym kotem i sprawdź, jak reaguje na niego Twój organizm.

Niewielki, mierzący zaledwie 20 cm w kłębie, kot singapurski to najmniejsza rasa świata. Ze względu na delikatną budowę ciała oraz niewielką wagę kotu singapurskiemu prawdopodobnie niełatwo byłoby się odnaleźć na zewnątrz samemu. Koty singapurskie doskonale nadają się do domowego życia kota niewychodzącego. Jednak nie należy sugerować się małymi rozmiarami tego kotka! Koty singapurskie to żądne przygód wulkany energetyczne. Najlepiej czują się, mieszkając z podobnym do siebie z charakteru kotem. Jednocześnie cieszą się z pieszczot i długich, leniwych wieczorów na kanapie ze swoim ulubionym człowiekiem.

Kanapowe rasy kotów cechuje duża różnorodność. Zapoznaj się z portretami kanapowych ras kotów i dowiedz się, która z nich pasuje do Ciebie najbardziej!