Khao Manee

Artykuł napisany przez Natalie Decker
Khao Manee rasa kota

U Khao Manee dozwolone są różnobarwne oczy i to właśnie takie koty są najbardziej pożądane, ponieważ uważa się, że przynoszą szczęście.

Khao Manee (Kau Manie) to krótkowłosa rasa kotów pochodząca z Tajlandii. Swoją nazwę, którą przetłumaczyć można jako „biały klejnot”, zawdzięcza śnieżnobiałej sierści i błyszczącym oczom. Poza swoją ojczyzną rasa ta jest jednak bardzo rzadko spotykana.

Charakterystyka Khao Manee

W skrócie: Khao Manee to średniej wielkości, atletycznie zbudowany kot. Charakterystyczne są jego duże oczy w kształcie migdałów, które występują we wszystkich możliwych kolorach. Dopuszczalne są również oczy różnobarwne.
Wielkość: 30 do 35 cm (koty) 25 do 30 cm (kotki)
Waga: do 6,5 kg (koty) do 4,5 kg (kotki)
Średnia długość życia: do 15 lat
Cena: od ok. 1000 euro
Usposobienie: lubiący człowieka, chętny do zabawy, aktywny, inteligentny, milusiński, towarzyski, przywiązany do opiekuna
Sierść: krótka, gruba i lśniąca, niewielka ilość podszerstka
Kolor sierści: biały
Znaczenia: brak
Pielęgnacja: mało wymagająca
Potrzeba ruchu: średnia do dużej
Pochodzenie: Tajlandia

Wygląd Khao Manee: Biała sierść, błyszczące oczy

Khao Manee to średniej wielkości krótkowłosy kot z Tajlandii. Jest atletycznie zbudowany, ma białą, krótką, lśniącą, przylegającą do ciała sierść o niewielkiej ilości podszerstka. Koty są nieco bardziej muskularne i silniejsze niż kotki i ważą nie więcej niż 6,5 kilograma.

Ich charakterystyczną cechą są duże oczy w kształcie migdałów, które mogą być niebieskie, złote lub zielone. Ze względu na jasne powieki wydają się wyjątkowo wyraziste, otwarte i promienne.

Khao Manee jest uważany za przynoszącego szczęście

W swojej tajskiej ojczyźnie szczególnie pożądane są Khao Manee o różnobarwnych oczach, które są często ofiarowywane jako talizmany.

Uszy kotów tej rasy są stosunkowo duże i zaokrąglone u góry. Ze względu na jasny kolor skóry i sierści małżowiny uszne wydają się lekko przezroczyste. Nos i poduszki na łapkach są różowe, a głowa jest klinowata lub w kształcie serca, z wyraźnymi kośćmi policzkowymi, podkreślającymi szlachetny wygląd przedstawicieli tej rasy.

khao manee leży na podłodze © cattyphoto / stock.adobe.com
Khao Manee jest inteligentnym, milusińskim i przywiązanym do swojego opiekuna kotem.

Charakter: Aktywny, figlarny kot

Khao Manee uważany jest za inteligentnego, chętnego do zabawy i oddanego człowiekowi. Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i uwielbia wspólne pieszczoty i zabawy. Podobnie jak inne azjatyckie koty jest wyjątkowo rozmowny – przedstawiciele tej rasy miauczą naprawdę dużo.

Ze względu na swoją towarzyską naturę, Khao Manee nie powinny być jedynymi zwierzętami w domu. Z reguły dobrze rozumieją się nie tylko z innymi kotami, ale po krótkim okresie adaptacyjnym również z psami. Chociaż z definicji nie są kotami rodzinnymi, z dziećmi także potrafią się porozumieć.

Warunki utrzymania: Wymagana duża różnorodność

Inteligentne koty, takie jak Khao Manee, wymagają wyzwań umysłowych i fizycznych, dlatego ich opiekunowie powinni zaplanować codziennie przynajmniej godzinę na wspólną zabawę. W domu nie może ponadto zabraknąć drapaków, filcowych myszy i wędek do zabawy.

Ponieważ koty te należą do wyjątkowo bystrych, są również idealnymi kandydatami do treningów z klikerem. Zazwyczaj w mig rozumieją o co chodzi ich opiekunom i zaskakująco szybko uczą się wszelkich sztuczek.

Khao Manee jako idealny kot domowy

Khao Manee pochodzi z tropikalnej Azji Południowo-Wschodniej. Jego krótka sierść jest więc doskonale przystosowana do wysokich temperatur. Nie bardzo z kolei odnajdzie się w zimowych europejskich warunkach. Dlatego powinien być trzymany w mieszkaniu.

Jako przywiązany do swojego opiekuna kot domowy najlepiej czuje się u jego boku i niekoniecznie potrzebuje wychodzić na zewnątrz, aczkolwiek z pewnością ucieszy się z możliwości przebywania na odpowiednio zabezpieczonym balkonie lub w ogrodzie.

Żywienie i pielęgnacja: Nieskomplikowany współlokator

Krótka, gruba sierść Khao Manee nie jest wymagająca w pielęgnacji. Większość zabiegów pielęgnacyjnych ten dbający o czystość kot wykonuje samodzielnie, ale lubi także oddawać się regularnemu szczotkowaniu przede wszystkim wówczas, gdy został do tego przyzwyczajony już jako małe kocię.

Jeśli chodzi o odżywianie również nie jest wymagający, ale podobnie jak inne koty potrzebuje wysokiej jakości, bogatej w białko karmy.

Wybierając odpowiednią karmę dla kota, należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak wiek, poziom aktywności i stan zdrowia zwierzęcia, a w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej poradzić się lekarza weterynarii.

Zdrowie: Ryzyko utraty słuchu

Khao Manee generalnie uważany jest za zdrowego kota. Jednak badania wykazały, że w przypadku białych kotów o niebieskich oczach istnieje większe ryzyko utraty słuchu, za którą odpowiedzialna jest wada genetyczna, prowadząca do uszkodzenia ucha wewnętrznego.

Dotyczy to zresztą nie tylko Khao Manee, ale wszystkich ras o śnieżnobiałej sierści i niebieskich oczach, na przykład kota brytyjskiego krótkowłosego i kota perskiego. Odpowiedzialni hodowcy wykluczają więc ze swojej hodowli koty dotknięte tą wadą, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia głuchoty u potencjalnego potomstwa takich rodziców.

Ile lat żyją Khao Manee?

Przy zapewnieniu im dobrej opieki przedstawiciele tej rasy mogą żyć nawet 15 lat. Żeby tak jednak się stało nie można zapominać o regularnych badaniach profilaktycznych, szczepieniach i ochronie przeciwpasożytniczej, które stanowią podstawę długiego i szczęśliwego kociego życia.

Pochodzenie Khao Manee: Szlachetna rasa z Tajlandii

Już w XIV wieku koty te zostały opisane w tajskiej „Księdze pieśni o kotach”. Nazywano je wówczas „Khao Plort”, co oznacza „Całkowicie biały”.

Niezwykle rzadka rasa

Przez długi czas trzymanie i hodowla Khao Manee były zarezerwowane wyłącznie dla szlachty. Prawdopodobnie syjamski król Rama V tak bardzo kochał tę rasę, że celowo ukrywał ją przed Europejczykami. I rzeczywiście – eksport tych śnieżnobiałych piękności możliwy jest dopiero od 1999 roku, co sprawia, że do dziś rzadko spotkamy je na arenie międzynarodowej.

W międzyczasie Khao Manee był kilkukrotnie uważany za rasę zagrożoną wyginięciem. Dlatego niektóre kraje podejmują próby zachowania tej rasy, zwłaszcza amerykanie dokładają wszelkich starań, by ją ocalić i to już od lat 90-tych. Mimo tego nadal uważana jest za jedną z najrzadszych ras kotów na świecie.

Zakup: Ile kosztuje Khao Manee?

Poza Tajlandią bardzo trudno jest spotkać przedstawicieli tej rasy, podobnie jak ich hodowców. To otwiera niestety drogę dla nieuczciwych oferentów. Jako że Khao Manee można łatwo pomylić z innymi białymi kotami, oferty sprzedaży mieszańców jako kotów rasowych nie należą do rzadkości.

Ponieważ zdrowe, rasowe zwierzęta tej rasy są trudne do zdobycia poza krajem ich pochodzenia, potencjalni nabywcy zmuszeni są importować je z zagranicy. Ceny Khao Manee wahają się od 1.000 do 3.000 euro.

Osobliwości hodowlane

Niektóre kocięta tej rasy rodzą się z kolorową plamką między uszami – jest to tak zwana plamka genetyczna, która znika wraz z wiekiem.

Ponadto w miotach od czasu do czasu pojawiają się kolorowe kocięta, które nie są uznawane za rasowe Khao Manee. Niemniej, znajdują zastosowanie w hodowli. Ze względu genetycznych bowiem, w wyniku skojarzenia ich z białymi Khao Manee, rodzą się ponownie białe maluchy.

Podsumowanie: Rzadka piękność

Khao Manee jest rasą bardzo rzadką i zachwyca miłośników kotów swoim nietuzinkowym wyglądem oraz uroczym usposobieniem. Jeśli chcesz zostać opiekunem jednego z nich, aby ustrzec się przed nieuczciwymi ofertami skontaktuj się ze stowarzyszeniem hodowców, a wówczas zyskasz pewność, że kupujesz kota od uczciwego sprzedawcy.


Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane