Długowłose rasy kotów

Połyskująca, jedwabista, wyjątkowo długa sierść to znak firmowy długowłosych ras kotów. Jakie istnieją długowłose rasy kotów i co należy wiedzieć o ich utrzymaniu? Przeczytaj portrety tych eleganckich, pięknych kotów! Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint
7 min

Kot cymric

Urzeka pięknym wyglądem i ujmującą osobowością, jego hodowla jest jednak problematyczna.
7 min

Kot perski

„Pluszowe” koty perskie są jedną z najpopularniejszych ras. W tym artykule chcemy przedstawić Ci tę lubianą rasę.
13 min

Kot somalijski

Jesteś miłośnikiem kotów abisyńskich, ale podobają Ci się jednocześnie rasy długowłose? Na pewno spodoba Ci się kot somalijski!
11 min

Kot syberyjski

Kot syberyjski to wzorcowy przykład naturalnej rasy. Cechuje go pierwotny wygląd, umięśnione ciało i półdługie futro. Dowiedz się więcej!
11 min

LaPerm

Tę rasę wyróżnia nie tylko wyjątkowa kręcona sierść, ale i zorientowany na ludzi, czuły charakter.
11 min

Neva Masquerade

Neva Masquerade to rasa pochodząca od kotów syberyjskich, z którymi dzieli większość cech, prócz jednej – charakterystycznego ubarwienia.
7 min

Peterbald

Ma bardzo przyjazną naturę, przez co owija sobie wokół łapki miłośników kotów z całego świata.
9 min

Van turecki

Koty rasy turecki van wprost uwielbiają wodę i chętnie oddają się wodnym rozrywkom. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym kocie.

Kot brytyjski długowłosy, maine coon czy kot birmański zaliczane są do grupy długowłosych ras kotów. Według długości sierści rasy kotów zostały generalnie podzielone na trzy grupy: krótkowłose, półdługowłose oraz długowłose.

Poza wspaniałą szatą okrywową koty długowłose łączą również inne cechy: Zwykle są to koty elastyczne i dobrze dogadują się z całą ludzką rodziną. Długowłose piękności występują w różnych rozmiarach – od olbrzymich kotów norweskich leśnych po smukłe angory tureckie. Miłośnicy kotów długowłosych z całą pewnością znajdą dla siebie rasę, która będzie pasowała do nich pod względem charakteru. Także wesołe i aktywne fizycznie koty rodzinne znajdują się w tej rozległej grupie, jak również koty nadające się dla początkujących opiekunów. Niemal wszystkie długowłose rasy kotów są elastycznymi zwierzakami domowymi o dużej potrzebie atencji i chęci do pieszczot.

Ważnym aspektem w utrzymaniu długowłosych ras kotów jest naturalnie pielęgnacja sierści, która musi być gruntowna i przeprowadzana regularnie. Jeśli dojdzie do skołtunienia się sierści, musi ona zostać obcięta. Większość długowłosych kotów bez problemów może być hodowana w mieszkaniu – na przykład pogodna, towarzyska natura i niewielkie wymagania kota brytyjskiego lub maine coona czyni z tych kotów typowe koty do życia w mieszkaniu. Nie można przy tym zapominać jednak o zaoferowaniu tym kotom różnorodnych możliwości do wspinaczek oraz drapania. Stabilne wysokie drapaki, duży balkon, zabawki z walerianą czy kocimiętką oraz zabawki interaktywne powinny się troszczyć o zaangażowanie fizyczne i umysłowe kotów. Jeśli chcesz trzymać w domu długowłosego kota, weź również pod uwagę, że odkurzanie dywanów i wycieranie mebli będą musiały być częstymi czynnościami.

Jeśli nie odstrasza Cię dodatkowy nakład pracy związany z pielęgnacją kota długowłosego, znajdziesz w nim wspaniałego towarzysza, który nie ma zbyt wielu wymagań i cieszy się bliskością ludzkiej rodziny. Produkty potrzebne do pielęgnacji sierści kota, a także pełnowartościowe karmy dla kotów znajdziesz w naszym internetowym sklepie zoologicznym zooplus.