Czyszczenie kocich oczu i uszu This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Czyszczenie kocich uszu

Nie tylko sierść naszych kotów wymaga pielęgnacji. Uwagi człowieka wymagają także od czasu do czasu oczy i uszy naszych małych podopiecznych.

Oczy i uszy łowcy

Twój kot ma dłuższą sierść, inny kolor oczu i krótszy ogon niż jego krewni, żyjący na wolności? Pamiętaj, że w gruncie rzeczy wciąż jest on myśliwym, a jego anatomia odpowiada anatomii drapieżcy! Dostrzec można to po ich oczach i uszach: skierowane na wprost oczy doskonale spełniają funkcję trójwymiarowego widzenia i dokładnego szacowania odległości. Ponadto „Tapetum lucidum“, odblaskowa warstwa w oku położona za siatkówką powoduje charakterystyczne świecenie oczu światłem odbitym w ciemnościach, dzięki czemu  koty widzą świetnie nawet przy najmniejszej ilości światła. Jednak przy jego zupełnym braku koty nie widzą wcale. Zdają się wówczas na swoje niezawodne wąsy czuciowe oraz wyśmienity słuch. Jest on niesamowicie rozwinięty, koty słyszą bowiem trzy razy lepiej niż ludzie. Tyczy się zwłaszcza wyższych częstotliwości – koty wyłapują popiskiwanie myszy na duże odległości. Szczególnie pomocne są przy tym ruchy kocich uszu: Małżowiny uszne kotów potrafią niezależnie od siebie obracać się o prawie 300 stopni. Polujący kot potrafi bez pudła zlokalizować swoją potencjalną ofiarę.

Podobnie jak w przypadku sierści, kot troszczy się o pielęgnację swoich oczu i uszu w przeważającej mierze samodzielnie. Język i przednie łapki to niezawodne środki pielęgnacyjne, a i tylne łapy są przez koty często w tym celu używane. Nieraz jednak człowiek powinien nieco kotu pomóc – na przykład, kiedy kot jest chory lub w jego uszach znajdują się robaki lub brud.

YT channel 1000x160

Obawiasz się, że kot ma chorobę uszu lub oczu?

W przypadku posklejanych, łzawiących oczu lub bardzo zabrudzonych uszu powinieneś zawsze najpierw udać się z kotem na konsultację do weterynarza. Może się okazać, że kot się skaleczył lub cierpi na zapalenie spojówek lub inną chorobę, której objawy mogłyby wzmóc się jeszcze po Twojej próbie czyszczenia. Weterynarz po badaniu z pewnością postawi odpowiednią diagnozę i zadecyduje, czy możesz wyczyścić uszy czy oczy kota. Ewentualnie da Ci także wskazówki lub po prostu pokaże Ci, jak możesz najlepiej weprzeć swojego zwierzaka w pielęgnacji oczu i uszu.

Podstawowe zasady są jednak zawsze te same: Wykonuj ostrożne ruchy i unikaj agresywnych środków oraz pałeczek kosmetycznych. Także „naturalne” środki domowej roboty, takie jak na przykład wywar z rumianku, może pozostawiać w oczach lub uszach kota małe drobinki, które doprowadzić mogą do stanu zapalnego tych narządów.

Czyszczenie oczu

W celu wyczyszczenia oczu kota najlepiej sięgnij po bezpyłowe chusteczki, przykładowo wykonane z bawełny. Możesz namoczyć je w przegotowanej, wystudzonej wodzie i delikatnie przetrzeć kotu oczy. Naturalnie, przy okazji wyczyścisz także sierść wokół oczu oraz powieki kota. Do każdego czyszczenia używaj nowej chusteczki, by zapobiec dostaniu się brudu do oczu.

Ta sama metoda postępowania dotyczy używania innych środków czyszczących.

Czyszczenie uszu

U zdrowego kota zazwyczaj obywa się bez specjalnego czyszczenia uszu. Jednak niejednokrotnie przy nadmiarze wazeliny czy obecności robaków w uszach nieodzowna jest ingerencja człowieka w ich pielęgnację. Patyczki do uszu i agresywne środki czyszczące mogą skaleczyć wnętrze uszu i przenieść głębiej brud i bakterie. Wazelina wepchnięta w głąb ucha szybko wysycha jako skrzep na bębenku, co prowadzi do zapaleń i zaburzeń słuchu.

Najbezpieczniejszą metodą czyszczenia uszu jest namoczenie bezpyłowej bawełnianej chusteczki i powolne i ostrożne pocieranie małżowiny z zewnątrz do wnętrza ucha. Pomaga przytrzymanie drugą ręką czubka ucha. Kilkakrotnie powtórz tę czynność używając za każdym razem świeżej chusteczki. Wykonuj delikatne, niepośpieszne ruchy, by nie doszło do skaleczenia oraz, by nie wywołać u kota bólu zbyt mocnym uciskiem. Nie wprowadzaj do ucha kota żadnych ciał obcych, by dostać się głębiej – tego typu inwazyjne czyszczenie powinien przeprowadzać wyłącznie lekarz weterynarii.

Specjalne środki czyszczące

Na rynku z akcesoriami dla zwierząt istnieje aktualnie wiele środków do czyszczenia oczu i uszu. Niektóre z nich jednak zawierają chemiczne składniki, które mogą wywoływać u zwierząt reakcje alergiczne. Korzystaj więc z nich ostrożnie, zawsze czytając najpierw etykietę ze składem i wybieraj te najbardziej naturalne.

Jeśli uszy lub oczy Twojego kota wymagają specjalnej opieki, lekarz weterynarii z pewnością doradzi Ci, jakich środków używać. Nie zapominaj nigdy, że te narządu są u kota szczególnie delikatne i wrażliwe!


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?