Czy mogę spać z kotem w łóżku?

Kot w łóżku

Miłośnicy kotów naprawdę często pozwalają swoim futerkowym pupilom spać w swoich łóżkach. Stanowiska na temat, czy kot powinien współdzielić z Tobą materac, są podzielone i dalece się rozbiegają.

W poniższym tekście przedstawiamy argumenty za i przeciw, z pomocą których możesz przemyśleć, z którym stanowiskiem sympatyzujesz i zdecydować, jak wychowasz swoje zwierzątko.

Jakie są pozytywne aspekty spania z kotem?

Spanie z kotem, jak wiedzą sympatycy, ma liczne pozytywne strony:

  • Wzmacnia więź między zwierzęciem a właścicielem – mruczenie i bliskość kota działa poza tym uspokajająco na system nerwowy człowieka. Nie bez przyczyny single, którzy dzielą swoje mieszkanie z kotem, są według badań bardziej zrelaksowani niż ci bez kociego towarzysza.
  • Zwolennicy współdzielenia łóżka z kotem zapewniają, że kot potrafi wpłynąć na wewnętrzny spokój człowieka. Kiedy kot zasypia wieczorem na pościeli lub rano wskakuje do łóżka, by mrucząc powitać swojego właściciela (lub przypomnieć mu, że miska stoi pusta), odbija się to korzystnie na ogólnym samopoczuciu człowieka. Zwłaszcza mruczenie ma działanie niemal uzdrawiające.
  • Należy w tym miejscu jednak zaznaczyć: Kot nie powinien rekompensować deficytów u właściciela. W spaniu z kotem chodzi zarówno o dobre samopoczucie człowieka, jak i zwierzęcia. Oboje są równouprawnieni w swoich potrzebach, dlatego ważne, by nie zmuszać kota do spania w łóżku, jeśli ten nie ma na to ochoty.

Koty potrafią neutralizować negatywne uczucia i chcą dla człowieka dobrze.

  • Istnieje teoria mówiąca, że koty z premedytacją kładą się w polach zaburzeń w domu czy schorowanych miejscach na ciele człowieka. To ezoteryczny punkt widzenia, według którego kot przejmuje „złą energię” i neutralizuje ją, samemu nie stając się przez nią obciążonym. Można więc powiedzieć, że wpływa pozytywnie na energetyczny klimat w mieszkaniu.
  • Wiele kotów wykazuje ponadto zainteresowanie tym, w jakim nastroju jest ich właściciel. Naturalnie oddziałuje to na samopoczucie człowieka pozytywnie, kiedy zdaje sobie sprawę z tego, że pupil wyczuwa jego nastrój i jest obok, dla niego.

Co z higieną?

Argumentów przeciw spaniu w łóżku z kotem także jest kilka. Na przykład, spanie z kotem stwarza idealne warunki do tego, by pasożyty z kota przeniosły się na człowieka. Jeśli kot jest regularne odrobaczany i szczepiony, poziom takiego ryzyka znacznie się obniża. W przypadku kotów wychodzących istnieje jednak także ryzyko przyniesienia do łóżka innego rodzaju pasożytów, na przykład pcheł czy kleszczy. W publikacjach z zakresu stomatologii opisuje się sporadycznie przypadki, w których procesy niszczenia zębów zachodzą ponadprzeciętnie częściej u właścicieli kotów właśnie. Te doświadczenia nie są jednak jednoznacznie potwierdzone.

zwirek Tigerino

Legowisko dla kota dobrą alternatywą

Wśród nieskończonej oferty legowisk z pewnością znajdziesz choć jedno idealne dla Twojego pupila. Jeśli od samego początku waszego wspólnego życia, nie pozwalasz kotu spać w swoim łóżku, z reguły akceptuje ten warunek. Jeśli jednak zaczniesz zabraniać mu wchodzenia na łóżko dopiero po upływie jakiegoś czasu, może nie chcieć się temu podporządkować. Dlatego najlepiej zdecyduj zanim przygarniesz zwierzaka i od początku zacznij wychowywać go w tej kwestii konsekwentnie.

W przytulnym legowisku kot z pewnością będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Pamiętaj, że miejsce, w którym umieścisz legowisko także jest niezmiernie ważne dla samopoczucia pupila.

Próba odzwyczajenia kota do spania w łóżku będzie z pewnością uciążliwa i mozolna, i dla właściciela, i dla kota. Jednak poprzez wzmocnienia pozytywne, na przykład smakołykami, czy trening z klikerem, odzwyczajenie kota od spania w łóżku jest możliwe.

my star karma mokra dla kota
karma dla kota wild freedom

Co powinienem uwzględnić, pozwalając spać kotu w moim łóżku?

Regularne odrobaczanie jest tak samo istotne, jak upewnienie się, że zwierzę nie posiada pcheł i innych pasożytów zewnętrznych. Przez pasożyty kota człowiek może nabawić się na przykład boreliozy. Kot przenosić może także choroby bakteryjne. Na tej płaszczyźnie pierwotnie wspomniana jako pozytywna bliskość z pupilem, staje się ryzykowna.

Jeśli pozwalasz kotu spać w swoim łóżku, musisz pamiętać o tym, że Twoja sypialnia wymaga znacznie częstszej pielęgnacji niż sypialnia bez kota. Przecież zgodnie z naturą zwierzęta zostawiają po sobie choćby sierść.

Jeśli jesteś alergikiem lub astmatykiem, powinieneś raczej zrezygnować z towarzystwa zwierzęcia w swojej sypialni.

Także łóżeczka dziecka koty nie powinny odwiedzać. Możesz zamontować kratkę na łóżeczku, by zapobiec wskakiwaniu do niego kota. W ciągu dnia dziecko może bawić się i przytulać kota tyle, na ile tylko ono i kot mają ochotę, jednak podjąć należy przy tym naturalnie odpowiednie środki higieniczne.

Niezależnie od podjętej decyzji życzymy Tobie i Twojemu pupilowi przyjemnego wspólnego życia!

Najczęściej polecane