Wszystkie koty tabby

Wszystkie rasy kotów o umaszczeniu tabby cechują różne typowe znakowania sierści. Koty o umaszczeniu tabby to koty różnych ras o umaszczeniu pręgowanym, najczęściej brunatnym. Wśród wzorów kotów pręgowanych wyróżnia się wzór tygrysi, klasyczny, cętkowany i tak zwany wzór ticked. Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint
7 min

Chausie

Dumny wygląd żbika oraz lojalna i nastawiona na ludzi natura kota domowego.
7 min

Kot perski

„Pluszowe” koty perskie są jedną z najpopularniejszych ras. W tym artykule chcemy przedstawić Ci tę lubianą rasę.
6 min

Kot Serengeti

Krzyżówka kota bengalskiego i orientalnego krótkowłosego, która powinna trafić do doświadczonego opiekuna.
8 min

Kot syberyjski

Kot syberyjski to wzorcowy przykład naturalnej rasy. Cechuje go pierwotny wygląd, umięśnione ciało i półdługie futro. Dowiedz się więcej!
6 min

Savannah

Savannah to stosunkowo młoda rasa kota, która jednak szybko stała się popularna.
5 min

Snowshoe

W piersi Snowshoe zdają się bić dwa serca... Jakie sprzeczności łączy w sobie kot tej rasy? Dowiedz się!

Wszystkie koty o umaszczeniu tabby posiadają na czubku głowy znaczek w kształcie litery „M”. Koty o tym umaszczeniu cechuje także jaśniejsza obramówka uszu oraz oczu, co nazywane jest „okularami tabby”. Niektóre czerwone koty mylnie określane są czasami pręgowanymi. Genetycznie są one kotami o umaszczeniu non-agouti, a więc nieposiadającymi żadnego wzoru lub występują jedynie w umaszczeniu w postaci tak zwanego ledwie widocznego ghost markingu. Koty tabby poznać można na pewno po obramówkach oczu i uszu. Za to zjawisko bowiem odpowiedzialny jest gen także nazywany tabby. Za wykształcenie się u kota całego charakterystycznego wzoru tabby odpowiadają jednak co najmniej trzy konkretne geny. W zależności od tego, jaki gen dominuje, kot będzie cętkowany lub pręgowany. Możliwe są również warianty mieszane.

Tygrysie koty tabby

Koty takie jak na przykład europejski krótkowłosy srebrny tabby posiadają wzór tygrysi. Wzdłuż linii kręgosłupa tych kotów przebiega ciemny pasek. Pozostałe pręgi rozchodzą się po bokach ciała. Nogi oraz ogon są wzoru pierścieniowatego.

Klasyczne koty tabby

Przy tym wariancie ciemne paski na grzbiecie kota są szersze, a na jego łopatkach znajduje się wzór przypominający kształtem motyla.

Koty cętkowane i tabby ticked

Koty tabby, które posiadają cętkowany wzór, są opatrzone licznymi plamkami. Umaszczenie ticked charakteryzuje się tym, że wygląda jakby kot nie miał rysunków na sierści, jednak tak naprawdę posiada ono poprzeczne prążki (jasne i ciemne) na każdym włosie. Nadaje to sierści kota barwę podobną do umaszczenia zajęcy, stąd inna nazwa tickingu – umaszczenie zajęcze. Do kotów tak umaszczonych należą koty cejlońskie, abisyńczyki i singapury.