Czarne rasy kotów

Koty o czarnym umaszczeniu niejednokrotnie nazywane są przez przesądnych pechowymi. Wierzy się, że zupełnie czarny kot przynosi pecha człowiekowi, któremu przebiegnie drogę. Jest to jednak wyłącznie przesąd – koty czarne są tak samo kochane i wierne jak inaczej umaszczeni ich krewniacy. Jeśli pasjonują Cię koty o czarnej sierści, u nas znajdziesz szczegółowe portrety kocich ras występujących w całkowicie czarnym umaszczeniu. Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint
6 min

Burmilla

Srebrzyste futerko i wyraźny „make-up” na pyszczku? Burmilla to prawdziwy elegancik...
7 min

Kot perski

„Pluszowe” koty perskie są jedną z najpopularniejszych ras. W tym artykule chcemy przedstawić Ci tę lubianą rasę.
8 min

Kot syberyjski

Kot syberyjski to wzorcowy przykład naturalnej rasy. Cechuje go pierwotny wygląd, umięśnione ciało i półdługie futro. Dowiedz się więcej!

Kot bombajski to dosłownie czarna pantera w małym formacie – malutkim. Koty bombajskie zaliczane są do najmniejszych kocich ras świata i urzekają zdumiewającym, głęboko czarnym umaszczeniem. Także sfinksy, często niedoceniane koty, występują w szlachetnym, czarnym umaszczeniu. Cieszący się coraz większą popularnością kot norweski leśny również jest do znalezienia w wariancie z czarnym futerkiem.

Zwinny, czarny kot bombajski jest mniejszy i szczuplejszy od większości innych kocich ras, ale charakterek ma z całą pewnością nie byle jaki. Wyjątkowa towarzyskość tych kotów sprawiła, że wiele osób zaczęło nazywać je koto-psami. Koty bombajskie są zainteresowane codziennymi czynnościami ich opiekuna i najchętniej każdą minutę spędzałyby u jego boku. Ta cecha, dla niektórych urocza, dla innych może okazać się problematyczna – przez zakupem kota tej rasy zastanów się, czy nie będziesz zostawiać go często samego w domu. Jeśli taka sytuacja może mieć miejsce, najlepiej spraw pupilowi drugiego kota do towarzystwa.

Nagi kot sfinks to egzotyczne zwierzę o wspaniałej osobowości, choć wielu miłośnikom kotów brakuje u niego puszystego futerka. Koty rasy sfinks są jednak bardzo przyjacielskimi i towarzyskimi kotami, nie mniej niż ich futrzaści krewniacy. Niemniej teoria o rzekomej hipoalergiczności tych kotów jest mitem. Koty bez włosów nie są automatycznie hipoalergiczne! Także naskórek lub ślina kota może wywoływać u człowieka reakcje alergiczne. Jeśli masz tego typu problemy, spędź najpierw z kotem danej rasy jak najwięcej czasu, by przekonać się na własnej skórze, jak zachowuje się Twoja alergia w jego obecności. Jeśli jesteś miłośnikiem czarnych kotów, także sfinksa znajdziesz w tym wariancie barwnym.

Koty norweskie leśne to zwierzęta uwielbiane przez kociarzy. Zarówno z wyglądu, jak i z charakteru koty te ucieleśniają pierwotne, dzikie koty. Koty norweskie leśne także występują w czarnym umaszczeniu.

Niezależnie od tego, na jaką czarną rasę kota się zdecydujesz, jedno jest pewne: Miłość i uznanie kota zyskuje się z upływem czasu, a jak długi będzie to czas zależy od indywidualnego charakteru zwierzęcia.