Czarne rasy kotów

Koty o czarnym umaszczeniu niejednokrotnie nazywane są przez przesądnych pechowymi. Wierzy się, że zupełnie czarny kot przynosi pecha człowiekowi, któremu przebiegnie drogę. Jest to jednak wyłącznie przesąd – koty czarne są tak samo kochane i wierne jak inaczej umaszczeni ich krewniacy. Jeśli pasjonują Cię koty o czarnej sierści, u nas znajdziesz szczegółowe portrety kocich ras występujących w całkowicie czarnym umaszczeniu. Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint

Burmilla

Srebrzyste futerko i wyraźny „make-up” na pyszczku?

Egipski mau

Przeczytaj o tym niezwykle zwinnym i szybkim kocie o hipnotyzującym spojrzeniu!

Kot norweski leśny

Rasa norweska leśna powstała w Norwegii bez ingerencji człowieka i zachwyca swoim pierwotnym wyglądem i charakterem.

Kot perski

„Pluszowe” koty perskie są jedną z najpopularniejszych ras.

Munchkin

Krótkie łapki Munchkina odwołać można do kaprysu natury, to właśnie jednak ten domniemany defekt czyni tę rasę tak wyjątkową.

Sfinks

Sfinks zdecydowanie wyróżnia się pośród kocich ras.

Van turecki

Koty rasy turecki van wprost uwielbiają wodę i chętnie oddają się wodnym rozrywkom.

Kot bombajski to dosłownie czarna pantera w małym formacie – malutkim. Koty bombajskie zaliczane są do najmniejszych kocich ras świata i urzekają zdumiewającym, głęboko czarnym umaszczeniem. Także sfinksy, często niedoceniane koty, występują w szlachetnym, czarnym umaszczeniu. Cieszący się coraz większą popularnością kot norweski leśny również jest do znalezienia w wariancie z czarnym futerkiem.

Zwinny, czarny kot bombajski jest mniejszy i szczuplejszy od większości innych kocich ras, ale charakterek ma z całą pewnością nie byle jaki. Wyjątkowa towarzyskość tych kotów sprawiła, że wiele osób zaczęło nazywać je koto-psami. Koty bombajskie są zainteresowane codziennymi czynnościami ich opiekuna i najchętniej każdą minutę spędzałyby u jego boku. Ta cecha, dla niektórych urocza, dla innych może okazać się problematyczna – przez zakupem kota tej rasy zastanów się, czy nie będziesz zostawiać go często samego w domu. Jeśli taka sytuacja może mieć miejsce, najlepiej spraw pupilowi drugiego kota do towarzystwa.

Nagi kot sfinks to egzotyczne zwierzę o wspaniałej osobowości, choć wielu miłośnikom kotów brakuje u niego puszystego futerka. Koty rasy sfinks są jednak bardzo przyjacielskimi i towarzyskimi kotami, nie mniej niż ich futrzaści krewniacy. Niemniej teoria o rzekomej hipoalergiczności tych kotów jest mitem. Koty bez włosów nie są automatycznie hipoalergiczne! Także naskórek lub ślina kota może wywoływać u człowieka reakcje alergiczne. Jeśli masz tego typu problemy, spędź najpierw z kotem danej rasy jak najwięcej czasu, by przekonać się na własnej skórze, jak zachowuje się Twoja alergia w jego obecności. Jeśli jesteś miłośnikiem czarnych kotów, także sfinksa znajdziesz w tym wariancie barwnym.

Koty norweskie leśne to zwierzęta uwielbiane przez kociarzy. Zarówno z wyglądu, jak i z charakteru koty te ucieleśniają pierwotne, dzikie koty. Koty norweskie leśne także występują w czarnym umaszczeniu.

Niezależnie od tego, na jaką czarną rasę kota się zdecydujesz, jedno jest pewne: Miłość i uznanie kota zyskuje się z upływem czasu, a jak długi będzie to czas zależy od indywidualnego charakteru zwierzęcia.