Koty dla alergików This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
koty odpowiednie dla ludzi z alergią

Gdy osoby cierpiące na alergię na koty nie wyobrażają sobie życia bez tych zwierząt, rasy takie jak kot syberyjski mogą być ratunkiem.

Niektórzy ludzie wykazują objawy uczulenia w obecności kotów – ale co mają zrobić miłośnicy kotów, którzy mimo alergii nie chcą rezygnować z życia z tymi zwierzętami? Czy istnieją hipoalergiczne rasy kotów? Dowiedz się, które koty mogą być odpowiednie dla alergików.

Mity na temat alergii na koty

Istnieje czy nie istnieje? Istnieje wiele błędnych przekonań dotyczących alergii na koty, najpopularniejsze analizujemy poniżej.

Mit 1: Istnieją koty, które nie powodują alergii.

Mówi się, że istnieją koty, które nie wywołują reakcji alergicznych u alergików. Stwierdzenie to nie jest jednak do końca prawdziwe: zgodnie z nowymi odkryciami naukowymi, wszystkie koty przebadane do tej pory, niezależnie od rasy, wytwarzają najczęstszy koci alergen: enzym “Fel d 1”.

Wniosek: Nie ma czegoś takiego jak antyalergiczna rasa kotów.

Mit 2: Sierść kota jest przyczyną alergii.

Także założenie, że sierść kota jest odpowiedzialna za alergię u ludzi jest nieprawdziwe. Alergicy reagują na alergeny wydzielane przez skórę, ślinę lub mocz kota.

W skutek przeczesywania sierści językiem zwierzęta rozprowadzają alergeny po swoim futrze.

Wniosek: Nie ma czegoś takiego jak alergia na sierść kota.

Mit 3: Koty bezwłose nie powodują alergii.

Ponieważ alergia na kota u ludzi nie jest wywoływana przez sierść, a przez alergeny skórę, ślinę lub mocz kota, to twierdzenie jest również fałszywe.

W tym kontekście długość sierści również odgrywa więc podrzędną rolę. Alergicy mogą reagować tak samo silnie lub słabo na koty krótkowłose, jak i na rasy długowłose. Prawdą jest jednak, że koty o szczególnie bujnej sierści mogą szybciej rozprowadzać alergeny po domu.

Wniosek: Nawet bezwłose koty, takie jak sfinksy, emitują alergeny, które mogą przenosić na ludzi.

Która rasa kota jest najmniej alergenna?

W różnych badaniach porównywano ilość alergenów u różnych ras kotów, które mogą wywoływać alergię u ludzi. Wyniki wykazały, że powstawanie białka Fel d 1 różni się w zależności nie tylko od rasy kota, ale także w zależności od poszczególnych kotów.

Niektóre rasy wydają się faktycznie tworzyć mniej alergenów i być bardziej odpowiednie dla alergików niż inne. Uważa się, że nawet poziom testosteronu ma wpływ na potencjał alergiczny.

Które koty są odpowiednie dla alergików?

Potencjalnie każdy kot może wywołać reakcję alergiczną u alergików, nawet jeśli jest uważany za hipoalergicznego. Niemniej, istnieją rasy kotów, które wydzielają mniej Fel d 1 niż inne.

Należą do nich Cornish Rex i Devon Rex. W galerii zdjęć poniżej znajdziesz więcej ras kotów, które mogą być odpowiednimi współlokatorami dla alergików.

Które koty są najmniej odpowiednie dla alergików?

Badania przeprowadzone przez toksykologa prof. Butersa z Helmholtz Zentrum w Monachium wykazały, że niektóre koty produkują więcej alergenów niż inne.

Na przykład koty niewykastrowane wytwarzały więcej alergenów niż koty wykastrowane. Koty płci męskiej mają również wyższy potencjał alergiczny niż koty płci żeńskiej.

Wniosek: Czy możesz mieć kota, jeśli jesteś alergikiem?

Jako alergik z bardzo łagodnymi objawami, możesz mieć kota, jeśli będziesz przestrzegać standardów higieny, takich jak regularne mycie rąk i odkurzanie. Ważne, aby szczegółowo przestudiować ten temat i wybrać odpowiednie zwierzę o możliwie najniższym uwalnianiu alergenów.

Test praktyczny

Zapytj w pobliskim schronisku, czy możesz przetestować kontakt z kotami na miejscu – oczywiście przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, takich jak np. spray do inhalacji w kieszeni. Jeśli nie zareagujesz alergicznie na danego kota nawet po kilku wizytach, ten zwierzak może być dla Ciebie odpowiedni.

Kiedy trzymanie kota nie ma sensu?

Jeśli cierpisz na silną alergię na koty, musisz podjąć środki ostrożności i nie adoptować kota ze względów zdrowotnych – nawet tak zwane koty hipoalergiczne, które uchodzą zwykle za dobre dla alergików, nadal mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób.

Jeśli mimo to Twoje pragnienie opiekowania się kotem jest nieposkromione, możesz alternatywnie zapytać lekarza o odczulanie. Życzymy powodzenia!

Jeśli się uda i spełnisz swoje marzenie o opiece nad kotem, wszystkie informacje na temat życia z kotem domowym znajdziesz w dziale dla kota w Magazynie zooplus. A w sklepie zooplus znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć przygodę z nowym kotem.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane