Jak ustalić odpowiednią ilość karmy dla kota?

odpowiednia ilość karmy dla kota

Czy tyle karmy wystarczy?

Niektóre koty wydają się być nieustannie głodne. Jakich ilości pożywienia faktycznie potrzebuje kot każdego dnia? Ten artykuł pomoże Ci dostosować odpowiednią ilość karmy dla Twojego kota.

Twój kot pałęta się od Ciebie do pustej miski i z powrotem? Patrzy z wyrzutem wielkimi okrągłymi kocimi oczami i miauczy błagająco? To może oznaczać tylko jedno – daje Ci do zrozumienia, że jest głodny.

Wiele domowych kotów je dziś więcej niż jest to dla nich dobre. Nadwaga i choroby wtórne, takie jak cukrzyca, nie należą już do rzadkości. Jaka ilość karmy jest potrzebna kotu, aby nie cierpiał z powodu głodu ani się nie przejadał?

Ile karmy potrzebuje kot?

Dorosły kot potrzebuje około 300 gramów mokrej karmy dziennie. Jest to jednak tylko przybliżona, orientacyjna wartość. Ilość karmy, jakiej dany kot naprawdę potrzebuje w ciągu dnia, zależy od wielu różnych czynników. Zapotrzebowanie na kalorie, a co za tym idzie ilość podawanej karmy, zależy między innymi od wielkości, wieku i wagi kota.

Również aktywność fizyczna kota odgrywa istotną rolę w dostosowaniu odpowiedniej ilości karmy do jego potrzeb. Ruchliwe koty potrzebują więcej karmy w misce niż spokojne leniuszki. Koty wychodzące, które dużo się przemieszczają, przeważnie potrzebują więcej pożywienia niż koty kanapowe.

Co ważne – im wyższa jakość karmy, tym mniejsza jej ilość będzie potrzebna kotu. Dobra karma ma zazwyczaj wysoką zawartość mięsa, dzięki czemu optymalnie syci kota. Jeśli kupisz wysokiej jakości karmę dla kotów, prawdopodobnie nie zapłacisz więc finalnie więcej niż osoba, która sięga po tańsze produkty.

Racje żywnościowe dla kota – tabela

Ważne: Tabela zawiera wartości uśrednione, które powinny służyć wyłącznie jako wskazówka. Informacje zawarte w tabeli dotyczą dobowego zapotrzebowania kota na karmę mokrą. W indywidualnych przypadkach kot może mieć wyższe lub niższe zapotrzebowanie na ilość pokarmu.

Waga kota w kg Dobowa racja karmy mokrej w g
Do 2 120 do 160
2 do 3 160 do 210
3 d0 4 210 do 260
4 do 5 240 do 320
5 do 6 250 do 360

Zapotrzebowanie kaloryczne kota

Zapotrzebowanie kaloryczne kota zależy między innymi od ilości ruchu. Pod tym względem nasi czworonożni przyjaciele nie różnią się bardzo od nas, ludzi.

Bardzo aktywny kot spala dziennie około 80 kilokalorii na kilogram masy ciała. Przeciętnie aktywny kot spala 70 kilokalorii, a nieco bardziej leniwy „kanapowiec” 60 kilokalorii na kilogram wagi.

W codziennej praktyce wartości te są jednak tylko w niewielkim stopniu pomocne, ponieważ zawartość kalorii nie jest zazwyczaj podawana na opakowaniach karm dla kotów.

Zalecenia producenta karm dotyczące żywienia

Inną wskazówką dotyczącą odpowiedniej ilości karmy dla kotów, jaka powinna być im podawana, jest zalecenie producenta, wydrukowane na opakowaniu.

Ponownie, informacje te oparte są na średnim zapotrzebowaniu na kalorie i nie są optymalne dla każdego kota, choć w gruncie rzeczy zwykle są pomocne, ponieważ stanowią jakiś punkt wyjścia.

Przykładowa karma mokra

Producent karmy Animonda vom Feinsten Adult zaleca podawanie kotom od 165 do 215 gramów dziennie, jeśli kot waży od dwóch do trzech kilogramów. Koty ważące od czterech do pięciu kilogramów powinny dostawać od 265 do 310 gramów tej karmy dziennie.

Przykładowa karma sucha

Karma sucha dostarcza więcej energii niż karma mokra, dlatego kot będzie potrzebował jej znacznie mniej. Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi karmienia suchą karmą Purizon Adult ryba dwukilogramowy kot potrzebuje tylko 20 do 35 gramów tej karmy dziennie. Pięciokilogramowy kot potrzebuje natomiast od 40 do 70 gramów dziennie.

Jak często należy karmić kota?

Wychodzący kot wiejski łapie średnio 10 myszy dziennie. Nie zjada ich naraz, ale – w zależności od szczęścia łowieckiego – z przerwami przez cały dzień.

Nawet koty domowe, które nie muszą łapać myszy, by móc spożyć pokarm, zachowały ten nawyk: Nie opróżniają całej miski na raz, ale dzielą pokarm na kilka małych porcji w ciągu dnia.

Jedna taka porcja odpowiada w przybliżeniu objętości myszy. Po jej zjedzeniu kot udaje się na spoczynek, aby strawić swój posiłek. Jeśli dajesz swojemu kotu dużą miskę wypełnioną po brzegi jedzeniem, odpowiada to dwóm do pięciu myszom. Twój kot nie będzie w stanie zjeść całości za jednym posiedzeniem.

Co najmniej trzy razy dziennie

Dlatego też należy podawać kotu świeży posiłek co najmniej trzy razy dziennie. Mokra karma z pewnością się zepsuje, jeśli będzie cały dzień zalegała w misce, gdy kot będzie ją jadł małymi porcjami. Szczególnie latem, kiedy jest gorąco, jedzenie może się szybko zepsuć.

Jeśli pracujesz i nie ma Cię w domu w ciągu dnia, możesz pomóc sobie odpowiednio karmić kota z automatycznymi podajnikami karmy. Są one dostępne także z elementami chłodzącymi do mokrej żywności.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz różne modele automatycznych podajników na pokarm dla kota.

Niektóre koty jedzą wszystko naraz

Wyjątki potwierdzają regułę, także jeśli chodzi o nawyki żywieniowe: nie wszystkie koty są tak „zdyscyplinowane” i dzielą sobie jedzenie na mniejsze porcje. Niektóre koty zjadają całą miskę karmy na raz i często zaraz potem wymiotują.

Szczególnie w przypadku suchej karmy można zaobserwować, że kot pożera całą porcję za jednym razem.

Wskazówka: Suchą karmę dla kota wsyp do zabawki na inteligencję. Specjalne zabawki na karmę czy smaczki mają małe zagłębienia i tunele, z których kot musi najpierw wyłowić krokieciki łapkami. To automatycznie spowalnia jedzenie kota.

Inteligentne zabawki dla kotów oraz miski spowalniające jedzenie znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

ilość pokarmu dla kocięcia
Kocięta muszą się rozwijać, w okresie wzrostu potrzebują dużo jedzenia.

Odpowiednia ilość karmy dla kociąt, kotek ciężarnych i karmiących

Kociąt dotyczą inne zasady odnośnie ilości podawanego im pokarmu.

Do czwartego tygodnia życia kocięta żywią się wyłącznie mlekiem matki. Następnie można je powoli wprowadzać do pokarmów stałych.

Nie można podawać kocięciu zbyt dużo jedzenia. Rozwijające się młode koty powinny jednak wyraźnie przybierać na wadze z tygodnia na tydzień. Kocięta mają bardzo małe żołądki, dlatego należy je karmić kilka razy dziennie. Do piątego lub szóstego miesiąca życia najlepiej podawać im do pięciu niewielkich porcji pokarmu.

Ciężarne i karmiące kotki również potrzebują dodatkowej energii. Upewnij się, że mogą przyjmować zawsze wystarczającą ilość wysokiej jakości pożywienia.

Najczęściej polecane