Szynszylowe rasy kotów

Bajkowo wyglądają śnieżnobiałe szynszylowe futerka kotów. Jak konkretnie wygląda u kotów szynszylowe umaszczenie? Jakie cechy szczególne charakteru oraz potrzeby w utrzymaniu mają koty o umaszczeniu szynszylowym? Wszystko o szynszylowych rasach kotów przeczytasz na tej stronie – dowiedz się, dlaczego te akurat czworonogi są doskonałymi pupilami. Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint
6 min

Korat

Według dawnych wierzeń Korat był zwiastunem szczęścia, bogactwa i zdrowia.
7 min

Kot perski

„Pluszowe” koty perskie są jedną z najpopularniejszych ras. W tym artykule chcemy przedstawić Ci tę lubianą rasę.
8 min

Kot syberyjski

Kot syberyjski to wzorcowy przykład naturalnej rasy. Cechuje go pierwotny wygląd, umięśnione ciało i półdługie futro. Dowiedz się więcej!

Koty o umaszczeniu szynszylowym są śnieżnobiałe, do tego mają błyszczące, zielone oczy. Pokrewieństwo z kotami perskimi wyraźnie widoczne jest u kotów tego umaszczenia. Niektórzy hodowcy prowadzą hodowlę persów szynszylowych jako odrębną rasę, jednakże pojęcie koty szynszylowe odnosi się nie do konkretnej rasy a do kotów o konkretnym umaszczeniu – śnieżnobiałej szacie okrywowej z czarnymi końcówkami sierści i białym podszerstku. Do ras występujących w umaszczeniu szynszylowym i uznanym przez FIFe należą między innymi amerykański curl, burmilla, selkirk rex, maine coon czy kot norweski leśny.

W sumie ponad 20 ras kotów występuje w takim wariancie umaszczenia – w związku z tym różnorodne są również osobowości kotów szynszylowych. Jeśli oczarowało Cię takie umaszczenie, z całą pewnością znajdziesz rasę pasującą do Ciebie. Kot brytyjski krótkowłosy to bardzo przyjacielski, zrównoważony kot o otwartym usposobieniu. Rzadki wirehair amerykański nie tylko występuje w przepięknym umaszczeniu szynszylowym, lecz jego sierść jest także tajemniczo szorstka i krótka. Kot syberyjski to popularny kot wychodzący, ponieważ ten długowłosy, wytrzymały zwierzak wysoce ceni sobie kontakt z naturą. Delikatny z kolei jest cornish rex, który ze swoim kędzierzawym futerkiem oferuje nieprzeciętną uciechę dla oka. Na tej stronie znajdziesz portrety kocich ras występujących w umaszczeniu szynszylowym i dowiesz się wszystkiego na temat ich charakterów i potrzeb – z pewnością znajdziesz rasę pasującą do Ciebie i Twojej rodziny.

W zależności od budowy ciała i wieku, rasy i rozmiarów koty mają różne potrzeby żywieniowe. Szynszylowe rasy kotów dzielą to samo umaszczenie, jednak sposoby pielęgnacji ich sierści różnią się między sobą. W tej kwestii decydujące jest, jakiej rasy jest kot i jaki ma rodzaj sierści. Karma dla kotów dużych ras z całą pewnością zasmakuje kotom norweskim leśnym, natomiast dla bezwłosego sfinksa najlepiej nada się karma o wysokiej zawartości energetycznej. Koty długowłose wymagają regularnej i zwykle bardziej angażującej pielęgnacji sierści. Na przykład koty rasy perskiej muszą być szczotkowane codzienne, a ich pazury często kontrolowane i obcinane w razie potrzeby. Przeczytaj o potrzebach i charakterach poszczególnych ras kotów o szynszylowym umaszczeniu i dowiedz się, która z nich najbardziej do Ciebie pasuje!