Pożywienie dla kocięcia

karmy dla kociąt

Kocięta wykazują specjalne zapotrzebowanie na składniki odżywcze — niezbędne, by mogły zdrowo rosnąć. Zapotrzebowanie to zależne jest od rasy, wieku i temperamentu młodego kotka. Mały rozrabiaka zużywa więcej energii niż wiecznie zaspany leniuszek. Kocię zawsze powinno mieć wyczuwalne pod palcami żebra i widoczną wyraźnie talię. Jak to zrobić, żeby nie utuczyć kocięcia, ale zaopatrzyć go w odpowiednią ilość energii i substancji odżywczych w niezmiernie ważnej fazie dorastania?

Kiedy podać kocięciu karmę pierwszy raz?

Kiedy produkcja mleka u kotki przemija (po około 3 do 4 tygodniach), kocię powinno być powoli przygotowywane do karmy stałej dla kociąt. Od trzeciego miesiąca kocięta odżywiają się już tylko pożywieniem stałym. W celu przestawienia kocięcia z picia mleka na jedzenie stałych pokarmów należy zacząć od podawania mu bardzo małych ilości pokarmu. Jeśli kocię nie chce jeść, można do karmy dodać nieco specjalnego mleka dla kociąt, co polepszy jej akceptację.

10—12 tydzień

W pierwszych tygodniach życia kocię poznaje nowe pokarmy. Najlepiej zaoferować mu wówczas różne warianty pożywienia, na przykład karmę suchą lub mokrą czy własnoręcznie przygotowywane posiłki, by przyzwyczajało się do różnych tekstur i smaków. Jeśli później ze względów zdrowotnych, konieczna będzie zmiana zwykle podawanej karmy na inną, będzie ją organizmowi kota łatwiej zaakceptować. Należy pamiętać także o tym, że kocięta w fazie rozwojowej potrzebują większych porcji witamin i minerałów. Wysokiej jakości karmy dla kotów powinny pokrywać to zapotrzebowanie.

Do 4 miesiąca

Sposób żywienia kocięcia w tym okresie musi zostać dopasowany odpowiednio do jego anatomii: Apetyt kotka wzrósł, ale przewód pokarmowy nie rozwinął się jeszcze całkowicie. Oferuj swojemu małemu pupilowi kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia, w regularnych odstępach czasu. Również pory posiłków powinny być z dnia na dzień zachowane. Naturalny sposób odżywiania się kota przewiduje nawet dwadzieścia małych porcji pokarmu dziennie i nocą. Zaleca się więc podawanie kotu także późnym wieczorem małej porcji, by mógł posilić się nocą.

Między 4 a 6 miesiącem

Od czwartego miesiąca życia żywienie kota może być dopasowane do typowych kocich zwyczajów żywieniowych: Mogą one przyjmować od 10 do 20 małych porcji pokarmu na dobę. Należy pamiętać, że koty są aktywne także nocą i również w nocy przyjmują pokarm. Sztuką jest udostępnienie kotu pokarmu tak często, jak to tylko możliwe, ale tak, by go nie utuczyć. Minimalnie podawać kotu należy trzy posiłki dziennie, w tym jeden późnym wieczorem. Jeśli decydujesz się na podawanie kotu karmy suchej jako przekąski między posiłkami, musisz zwracać uwagę, ile w sumie kot przyjmuje dziennie kalorii. Karma sucha jest bardziej kaloryczna od mokrej.

Powyżej 7 miesiąca

Od tego miesiąca życia przy karmieniu mieszanym można podawać kotu dwie porcje karmy mokrej dziennie — najlepiej rano i wieczorem. By spełnić wymóg częstszych posiłków w ciągu dnia, między posiłkami można zaoferować kotu karmę suchą, o ile oczywiście kontrolowana jest całkowita dzienna wartość energetyczna pożywienia.

olhastock / stock.adobe.com

Ilość płynów

Wraz z karmą mokrą kocię przyjmuje określoną ilość płynów. Niezależnie od tego, czy podajesz pupilowi karmę mokrą czy suchą, zawsze zwierzę powinno mieć dostęp do świeżej wody pitnej.

Odkryj nasz sklep dla kociąt i przeczytaj nasz artykuł o wyposażeniu kocięcia!

Najczęściej polecane