Mój kot jest zbyt gruby: Zdrowe odchudzanie This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Dr Cornelia Kolo, Weterynarz
mój kot jest za gruby

Otyłość jest dość powszechna, zwłaszcza u kotów niewychodzących.

Coraz więcej kotów jest uważanych za zbyt grube, a nawet za skrajnie otyłe. Ma to poważne konsekwencje dla ich zdrowia oraz przewidywanej długości życia. Zareaguj już teraz, oferując odpowiednie karmienie i indywidualny program fitness dostosowany do potrzeb Twojego kota!

Jak rozpoznać, że mój kot jest zbyt gruby?

Najczęstszą przyczyną nadwagi u kotów jest nadmierna podaż pokarmu. Ponadto brak ruchu, kastracja i rzadkie choroby odgrywają rolę w rozwoju otyłości.

Ale po czym rozpoznasz, że Twój kot jest zbyt gruby? Oprócz regularnego ważenia istnieje kilka kryteriów, które można wykorzystać jako wskazówkę: Aby to zrobić, połóż ręce na żebrach swojego kota. Jeśli ma on nadwagę, będą one trudne do wyczucia. Również talia nie jest już widoczna, gdy patrzy się na kota z góry, a linia brzucha jest równoległa do podłoża.

Chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach i konsekwencjach? Przeczytaj również nasz artykuł: Nadwaga u kota: Przyczyny i konsekwencje

Linki do produktów pokazanych w filmie znajdują się w opisie na YouTube.

Pierwszy krok w przypadku kotów z nadwagą: Wizyta u lekarza weterynarii

Kiedy zorientujesz się, że Twój kot ma nadwagę, zdecydowanie musisz podjąć działania, aby kontrolować jego wagę. Nadwaga bowiem obciąża cały organizm i może prowadzić do innych chorób. Na szczęście możesz coś z tym zrobić. Ważne jest, aby stosować te działania konsekwentnie i długoterminowo.

Jednak zanim rozpoczniesz jakąkolwiek zmianę diety lub program fitness, najpierw skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii może najlepiej określić, czy i w jakim stopniu Twój kot ma nadwagę. Przede wszystkim jednak może wykluczyć możliwe zdrowotne przyczyny otyłości. Następnie zaleci zdrową metodę, która pomoże Twojemu kotu powoli i rozsądnie schudnąć.

Najpierw lekarz weterynarii ustali z Tobą indywidualną wagę docelową dla Twojego kota oraz odpowiednią dzienną porcję pożywienia. Zalecana ilość pokarmu opiera się na idealnej wadze zwierzęcia. Dzienną porcję na początku diety należy dostosowywać przy kolejnych kontrolach w zależności od postępów i utraty wagi. Celem powinna być utrata od 0,5 do maksymalnie 1 procent masy ciała kota tygodniowo.

Zbyt gruby kot: Jak go prawidłowo karmić?

Aby Twój kot schudł zdrowo, każdej terapii ruchowej musi towarzyszyć odpowiednia koncepcja żywieniowa. Jednakże w przypadku kotów należy zachować ostrożność podczas odchudzania:

Futrzani pupile reagują bardzo wrażliwie na samoistnie uwolnione rezerwy tłuszczu! Radykalna redukcja tkanki tłuszczowej może prowadzić do lipidozy wątroby (stłuszczenia wątroby), która nieleczona doprowadzi do śmierci kota. Dlatego ważne jest, aby redukować masę ciała powoli i systematycznie.

Dokładne odważenie ilości pokarmu

Głównym powodem, dla którego koty tyją, jest zbyt duża ilość pokarmu o wysokiej wartości odżywczej. Dlatego konieczne jest przestrzeganie ustalonych ilości pokarmu w celu zmniejszenia masy ciała (utraty masy ciała).

Zwłaszcza jeśli do odmierzania suchej karmy używasz wyłącznie miarki, ilość pokarmu szybko staje się zbyt duża. Nawet o dziesięć ziarenek suchej karmy zbyt dużo może bowiem sprawić, że kot nie schudnie, a nawet przybierze na wadze. Dlatego pamiętaj, aby zważyć pokarm za pomocą wagi kuchennej.

Ogranicz również liczbę dziennych przysmaków dla kota, ponieważ zazwyczaj zawierają one bardzo dużo kalorii. Jeśli je podasz, musisz je odliczyć od dziennej porcji pokarmu.

Mokrej karmy dużo, produktów spożywczych wcale

Ze względu na niską zawartość wilgoci sucha karma ma wyższą gęstość energetyczną na sto gramów niż karma mokra. Jeśli Twój kot ma tylko niewielką nadwagę, możesz wiele osiągnąć, zastępując część porcji karmy suchej karmą mokrą.

Z drugiej strony, nie powinno się dawać kotu produktów spożywczych dla ludzi. Mają one bardzo wysoką zawartość kalorii i często już zawierają dużą część dziennego zapotrzebowania kota na kalorie. Na przykład trzydzieści gramów szynki pokrywa prawie sto procent dziennego zapotrzebowania kalorycznego kota ważącego cztery kilogramy.

Nasza wskazówka: Najlepiej jest przyzwyczaić się do odpowiedniej rutyny karmienia. Pomoże to Twojemu kotu uzyskać i utrzymać prawidłową masę ciała. Ponadto, rutyna pomaga w odzwyczajeniu pupila od żebrania.

Żywienie kotów z nadwagą: Który pokarm jest odpowiedni?

Gdy kot ma niewielką nadwagę, często ten stan się utrzymuje lub następuje dalszy przyrost masy ciała. Dlatego wspieraj swojego kota odpowiednim żywieniem, aby temu przeciwdziałać.

Niestety, zwykły pokarm nie jest odpowiedni do trwałego zmniejszenia masy ciała kota. Jeśli po prostu podajesz kotu mniejsze porcje pokarmu, podaż niezbędnych składników odżywczych nie jest już zagwarantowana i pojawiają się objawy niedoboru. Lepszym rozwiązaniem są produkty light lub specjalne diety odchudzające.

Uwaga: Wybór odpowiedniej karmy dietetycznej może wspierać naturalne funkcje organizmu kota. Należy jednak pamiętać, że sama karma dietetyczna nie leczy, ani nie zapobiega chorobom. Właściwe żywienie kota należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalne karmy dietetyczne znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Karma dietetyczna zazwyczaj oznacza pokarm z serii producenta, który ma mniej kalorii niż zwykła karma. Są one bardzo odpowiednie do kontroli wagi, ale zazwyczaj nie wystarczają do utraty masy ciała.

Specjalne diety odchudzające, które jako takie muszą być wyraźnie oznaczone, mają znacznie niższą zawartość kalorii. Niemniej te diety są dobrze dostosowane do potrzeb kotów z nadwagą i zawierają wszystkie ważne składniki odżywcze, witaminy oraz pierwiastki śladowe.

Jeśli chodzi o skład odpowiedniego pokarmu dla kotów z nadwagą, szczególnie istotna jest wysoka zawartość białka. Sprawdzona zawartość białka surowego wynosi od trzydziestu do czterdziestu procent w karmie suchej i od dziewięciu do dwunastu procent w karmie mokrej.

Wysoka zawartość białka zwiększa również uczucie sytości i zwiększa poposiłkowe zużycie energii – tj. zużycie energii po jedzeniu. Jednocześnie wspomagane jest zachowanie masy mięśniowej.

Tłuszcz jest oczywiście największym źródłem kalorii i dlatego powinien być zawarty w pokarmie jedynie w bardzo małych ilościach. Niemniej zawartość tłuszczu nie może być zbyt niska, w przeciwnym razie zmniejszona smakowitość zmniejszy akceptację kotów.

Jednocześnie zbyt niska zawartość tłuszczu zagraża podaży niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Odpowiedni jest pokarm zawierający od 8 do 10% tłuszczu surowego w karmie suchej i 1% w karmie mokrej.

Innym ważnym kryterium dla karmy, która pomaga kotom z nadwagą schudnąć, jest zwiększona zawartość włókna surowego. Ponieważ błonnik pokarmowy zapewnia kotu szybsze uczucie sytości. Zalecana jest proporcja od pięciu do dziesięciu procent w suchej karmie i około 1,5 procent w mokrej karmie.

Dodatki takie jak aminokwas L-karnityna również mogą mieć pozytywny wpływ na utrzymanie masy ciała, ponieważ L-karnityna stymuluje spalanie tłuszczu w organizmie. Przeciwzapalne kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w dietetycznej żywności zapewniają również stabilny poziom cukru we krwi.

Terapia ruchowa dla kotów z nadwagą

Dzięki odpowiedniemu żywieniu wykonano już duży krok, aby pomóc kotu z nadwagą odzyskać idealną wagę. Zawsze jednak należy uzupełnić program diety odpowiednią terapią ruchową. W ten sposób Twój kot spala więcej kalorii, buduje mięśnie oraz poprawia swoją kondycję.

Inne możliwości to nowe zabawki dla kota, gry myśliwskie z kocią wędką lub inne sporty dla kotów.

kot z nadwagą
Jeśli Twój kot musi schudnąć, jedna rzecz jest bardzo ważna: dietę należy wprowadzać bardzo ostrożnie i powoli.

Środki wspomagające odchudzanie: Co jeszcze możesz zrobić?

W przypadku karmienia mokrą karmą skuteczne okazały się miski spowalniające jedzenie lub maty do karmienia z wypustkami. Zmusza to koty do wolniejszego jedzenia. Uczucie sytości pojawia się wcześniej i trwa dłużej. Jednocześnie koty są dłużej zajęte i przez to szczęśliwsze w dłuższej perspektywie.

Jeśli masz gospodarstwo domowe z wieloma kotami, w którym nie wszystkie koty muszą być na diecie, automatyczne podajniki z pokarmem z funkcją rozpoznawania chipów mogą okazać się dla Ciebie przydatne. Są one zaprogramowane na odpowiadające numery chipów tym kotom, które mogą spożywać zawarty w nich pokarm. Wszystkie inne koty nie otrzymują pokarmu.

Ponadto możesz zwiększyć zadowolenie swojego kota za pomocą tablic do zabawy dla kotów lub innych zabawek rozwijających inteligencję. Można je wypełnić częścią odważonej dziennej porcji pokarmu i zapewnić kotu zajęcie. Jednocześnie pupil ma więcej ruchu i zużywa część zjedzonych kalorii.


Dr Cornelia Kolo, Weterynarz
frau zwei hunde

Podczas studiów weterynaryjnych i doktoranckich na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium miała okazję poznać wiele różnych dziedzin medycyny weterynaryjnej. Od 2011 r. prowadzi praktykę jako lekarka weterynarii, zajmując się różnymi zwierzętami i ich chorobami. Jej pasją jest pomaganie pacjentom w możliwie najlepszy sposób i dbanie o ich dobre samopoczucie. Lubi też dzielić się swoją wiedzą jako lekarka weterynarii oraz wieloletnia opiekunka psów i psi trener sportowy jako autorka artykułów.


Najczęściej polecane