Szare rasy kotów

Umaszczone szaro koty to eleganckie, przeważnie delikatne czworonogi o konkretnym charakterku – jakie istnieją rasy kotów, przy których dopuszcza się szare umaszczenie? Tego dowiesz się na tej stronie! Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint
10 min

Angora turecka

Wielu wielbicieli i znawców kotów twierdzi, że angora turecka to najstarsza rasa kotów na świecie. Skąd wzięła się ta opinia?
7 min

Burmilla

Srebrzyste futerko i wyraźny „make-up” na pyszczku? Burmilla to prawdziwy elegancik...
9 min

Kot perski

„Pluszowe” koty perskie są jedną z najpopularniejszych ras. W tym artykule chcemy przedstawić Ci tę lubianą rasę.
12 min

Kot somalijski

Jesteś miłośnikiem kotów abisyńskich, ale podobają Ci się jednocześnie rasy długowłose? Na pewno spodoba Ci się kot somalijski!
10 min

Kot syberyjski

Kot syberyjski to wzorcowy przykład naturalnej rasy. Cechuje go pierwotny wygląd, umięśnione ciało i półdługie futro. Dowiedz się więcej!
3 min

Maine Coon

Maine coon to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Przyczyniły się do tego ich nadzwyczajny charakter oraz wytrzymałość i zdrowie.
6 min

Munchkin

Krótkie łapki Munchkina odwołać można do kaprysu natury, to właśnie jednak ten domniemany defekt czyni tę rasę tak wyjątkową.
10 min

Neva Masquerade

Neva Masquerade to rasa pochodząca od kotów syberyjskich, z którymi dzieli większość cech, prócz jednej – charakterystycznego ubarwienia.
10 min

Ragdoll

Niezwykłe umaszczenie typu point i błyszczące niebieskie oczy… To cechy charakterystyczne uroczego Ragdolla. Dowiedz się o nim więcej!
5 min

Sfinks

Sfinks zdecydowanie wyróżnia się pośród kocich ras. Czytaj o rasie!
7 min

Snowshoe

W piersi Snowshoe zdają się bić dwa serca... Jakie sprzeczności łączy w sobie kot tej rasy? Dowiedz się!
11 min

Van turecki

Koty rasy turecki van wprost uwielbiają wodę i chętnie oddają się wodnym rozrywkom. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym kocie.

Koty występują w przeróżnych wariantach barwnych. Pierwszą rasą, która przychodzi do głowy, gdy myśli się o kotach o szarym umaszczeniu, jest kot kartuski. Rasa ta nie występuje wyłącznie w tym jednym umaszczeniu, ale w różnych szaroniebieskich wariantach. Dokładniej rzecz ujmując, koty kartuskie to szaro umaszczone zwierzęta o okrągłym kształcie czaszki oraz bursztynowych tęczówkach. Zakłada się, że pierwszymi hodowcami tych przyjaznych kotków byli brytyjscy mnisi. W tym rozumieniu koty kartuskie to także i niebieskoszare brytyjczyki krótkowłose czy niebieskie angory. Szare koty można spotkać zarówno w wariancie krótkowłosym, na przykład eleganckie abisyńczyki czy delikatne australijskie misty, jak i długowłosym: brytyjczyki długowłose oraz krótkonogie munchkiny.

Różnorodne są osobowości kotów umaszczonych na szaro, gdyż niejedną znajdzie się rasę kota w takim umaszczeniu. Kot norweski leśny wymaga dużo miejsca, należy do kotów mało kapryśnych, ale samodzielnych. Rzadkie devon rexy to również nieskomplikowana osobowość, doskonale nadaje się na kota niewychodzącego i należy rzekomo do hipoalergicznych kocich ras. Kot europejski krótkowłosy to najbardziej znana i najczęściej występująca rasa kota w naszych szerokościach geograficznych. Ich utrzymanie nie jest skomplikowane, dlatego doskonale nadają się dla początkujących właścicieli. Należy jednak pamiętać, że całokształt charakteru kota zależy nie tylko od rasy, ile od konkretnego osobnika i jego wcześniejszych doświadczeń i wychowania. Zanim zdecydujesz się na zakup lub adopcję kota konkretnej rasy, dowiedz się, czy jego charakter i wymagania pasują do Ciebie i Twojego trybu życia.

Specjalna karma dla kotów rasowych w korzystnych cenach czeka na Ciebie w internetowym sklepie zoologicznym zooplus.pl! Wybieraj karmę dostosowaną do potrzeb danej rasy oraz indywidualnych potrzeb Twojego kotka. Szare koty, poza ich umaszczeniem, niekoniecznie mają ze sobą wiele wspólnego. Odróżniają się od siebie masą i budową ciała, mają mniejsze lub większe tendencje do konkretnych schorzeń, mniejszą lub większą potrzebę ruchu i innych zajęć. Na przykład nagi sfinks potrzebuje karmy o wysokiej zawartości energetycznej, by zachować stabilną gospodarkę cieplną ciała. Z kolei duże rasy kotów, takie jak maine coony, szczególne korzyści czerpią ze specjalnych mieszanek substancji odżywczych. Zapoznaj się z porterami kocich ras o szarym umaszczeniu w Magazynie zooplus i odkryj różnorodne kocie osobowości.