Pielęgnacja zębów u kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Czyszczenie zębów kota

Regularne szczotkowanie zębów kota to dobry sposób na zapobieganie problemom stomatologicznym.

Wiele kotów cierpi na problemy stomatologiczne, takie jak zapalenie dziąseł. Są one nie tylko bolesne dla Twojego kota, ale mogą również powodować infekcje i ropnie szczęki. Z lektury poniższego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo pielęgnować zęby kota, aby zapobiec ewentualnym stanom zapalnym.

Dlaczego pielęgnacja zębów u kota jest tak ważna?

Sprawne uzębienie jest warunkiem przetrwania dzikich kotów na wolności. Zdrowe zęby są również bardzo ważne dla zdrowia kotów domowych.

Brak właściwej opieki stomatologicznej może skutkować bolesnym stanem zapalnym oraz utratą zębów. Mówi się, że prawie trzy czwarte wszystkich kotów cierpi na często nieuleczalne problemy z zębami (np. paradontozę, odontoklastyczne resorpcyjne nadżerki u kotów, FORL).

Brak pielęgnacji zębów i jego konsekwencje dla zdrowia

Jeśli jako opiekun nie zapewnisz swojemu kotu odpowiedniej pielęgnacji zębów, może on trwale ucierpieć. Do najczęstszych problemów z zębami u kotów należą:

Jeśli na zębach kota widzisz biały lub żółtawy osad, prawdopodobnie jest to płytka nazębna. Jeśli jest zwarty i brązowawy, oznacza to, że wytworzył się już kamień nazębny.

Wówczas zazwyczaj nie trzeba długo czekać na pojawienie się nieświeżego oddechu, spowodowanego uwolnionymi związkami siarki. Nieleczony kamień nazębny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Jeśli w jamie ustnej kota występuje infekcja bakteryjna i stan zapalny (np. zapalenie dziąseł) z powodu niewystarczającej pielęgnacji zębów, jest to zwykle bardzo bolesne.

Koty dotknięte tą dolegliwością mają zaczerwienione dziąsła oraz trudności z przeżuwaniem pokarmu. Czasami wyrażają swój ból również poprzez częste potrząsanie głową lub dotykanie pyszczka łapami.

W ciężkich przypadkach bakterie, które zaatakowały jamę ustną, mogą przedostać się do głębiej położonych obszarów. Docierają na przykład do szczęki i prowadzą do powstawania ropni.

Stamtąd mogą również dotrzeć przez krew do innych narządów (np. zastawek serca lub nerek) i powodować tam dalsze stany zapalne (np. zapalenie zastawek serca, zapalenie nerek).

Kamień nazębny u kota
Kot z ciężkim zapaleniem dziąseł oraz kamieniem nazębnym.

Skuteczna profilaktyka: Szczotkowanie zębów

Nawet jeśli dbanie o zęby kota przez wielu opiekunów kotów postrzegane jest jako zbyteczne, regularna pielęgnacja zębów jest częścią utrzymania kotów w sposób odpowiedni dla ich gatunku.

Gdy problemy z zębami już się pojawią, pozbycie się ich u kota jest prawie niemożliwe. Aby zachować zdrowie zębów, należy więc skupić się na profilaktyce, w tym na regularnym ich szczotkowaniu.

Szczotkując zęby kota, można usunąć szkodliwą płytkę nazębną i zmniejszyć ryzyko odkładania się kamienia nazębnego. Im szybciej zaczniesz szczotkować zęby kota, tym szybciej unikniesz problemów stomatologicznych. Jednak nigdy nie jest za późno, aby zacząć.

Jak przyzwyczaić kota do mycia zębów?

Najlepiej byłoby przyzwyczaić kota do mycia zębów, gdy jest jeszcze kocięciem. Możesz skorzystać z następujących wskazówek:

  • Najpierw poszukaj spokojnego miejsca, w którym kot będzie czuł się komfortowo.
  • Głaszcz kota, aby delikatnie ćwiczyć dotykanie pyszczka. Chwal swojego go, jeśli na to pozwala.
  • Gdy kot oswoi się z dotykaniem pyska, zacznij używać palca jako substytutu szczoteczki do zębów. Zanurz go w ciepłej wodzie i delikatnie połóż na zęby i dziąsła kota. Nadal chwal swojego kota, jeśli toleruje ten zabieg.
  • Gdy kot przyzwyczai się do Twojego palca, możesz owinąć go gazą lub użyć specjalnych nakładek na palce. Ponownie, delikatnie okrąż zęby zwierzęcia.
  • W następnym kroku możesz zamienić palec na odpowiednią szczoteczkę dla kota.

Najważniejsze jest to, aby zawsze być cierpliwym wobec swojego podopiecznego i nie wywierać na nim presji! Możesz używać zdrowych przysmaków jako nagrody podczas tego procesu uczenia się.

Jak prawidłowo czyścić zęby kota?

Jeśli Twój kot toleruje szczotkowanie zębów, możesz dodatkowo użyć specjalnej pasty do zębów dla kotów. Nałóż niewielką ilość na szczoteczkę do zębów i delikatnie przesuwaj ją po zębach okrężnymi ruchami.

Nie wywieraj zbyt dużego nacisku i zachowaj szczególną ostrożność w przypadku wrażliwych krawędzi dziąseł. Minuta skutecznego czyszczenia jest w pełni wystarczająca.

Uwaga: Nigdy nie używaj pasty do zębów dla ludzi, ponieważ nie jest ona odpowiednia dla wrażliwej jamy ustnej Twojego kota.

Zawsze kończ mycie zębów pozytywnym akcentem, na przykład zabawą lub przytulaniem.

Jak często należy czyścić zęby kota?

Aby uzyskać najlepszy efekt, zaleca się codzienne szczotkowanie.

Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą

Niektóre koty w ogóle nie lubią być dotykane. Inne cieszą się uczuciem swoich opiekunów, ale mogą też niespodziewanie zareagować bólem.

Dlatego, aby uniknąć zranienia lub ugryzienia przez kota podczas mycia zębów, należy zadbać o to, aby współpracował on podczas pielęgnacji. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do własnego bezpieczeństwa lub prawidłowego wykonania zabiegu, profilaktycznie warto zasięgnąć porady i pomocy lekarza weterynarii.

Więcej wskazówek dotyczących pielęgnacji zębów u kotów

Oprócz rutynowego szczotkowania zębów, zapewniając kotu całościową opiekę stomatologiczną, należy również wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Kontrole weterynaryjne oraz czyszczenie zębów

Nawet najlepsza opieka stomatologiczna nie gwarantuje, że u Twojego kota nie wystąpią problemy z zębami w ciągu całego jego życia. Z tego powodu, oprócz prawidłowej pielęgnacji zębów, bardzo ważne jest, aby co roku sprawdzać jamę ustną kota u lekarza weterynarii.

Jeśli zauważy on niepokojące zmiany, może Cię ostrzec w odpowiednim czasie. Może również wcześnie interweniować i w razie potrzeby wykonać profesjonalne czyszczenie zębów.

Ścieranie zębów przez jedzenie i żucie przekąsek

Według licznych opinii, wybór pokarmu również ma wpływ na zdrowie zębów kota. Karma sucha ma zapewnić większe ścieranie zębów niż karma mokra ze względu na swoją stałą strukturę.

Oprócz mechanicznego ścierania, sucha karma zachęca również kota do żucia, co z kolei sprzyja ścieraniu zębów.

Zaleca się również stosowanie specjalnych przysmaków dentystycznych pomiędzy posiłkami, które wspomagają higienę jamy ustnej kota.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?