Zrozumieć język kota

zrozumieć mowę kota

Jeśli przebywasz dużo ze swoim kotem, prawdopodobnie pojawia się u Ciebie potrzeba, by potrafić poprawnie interpretować jego język. Koty próbują komunikować się z nami dwojako: werbalnie i niewerbalnie. Niewerbalna komunikacja polega na mowie ciała kota, która opiera się przede wszystkim na rożnym ułożeniu ogona kota, ale nie tylko.

Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej typowych dla kota sposobów komunikacji z człowiekiem.

Co mówi ogon kota?

Jeśli kot trzyma ogon wyprostowany pionowo do góry, lekko wygięty na koniuszku, możesz być z siebie jako właściciel zadowolony, ponieważ oznacza to, że kotu wiedzie się bardzo dobrze i jest szczęśliwy.

Jeśli jednak kot nerwowo składa ogon na podłodze, możliwe, że odczuwa ból, tak więc być może powinieneś przemyśleć wizytę u weterynarza. Tutaj należy uwzględnić w interpretacji także inne oznaki:

YT channel 1000x160
  • Bardzo intensywne podrygiwanie ogonem może wskazywać na nerwowość.
  • Jeśli futerko na ogonie kota odstaje w różnych kierunkach, oznacza to, że albo kot jest naprawdę podburzony, albo czuje się zagrożony. W ten sposób chce pokazać swoją wyższość nad domniemanym rywalem i zmusić go do ucieczki.
  • Lekko wibrując ogonem kot daje do zrozumienia, że jest pozytywnie pobudzony lub niecierpliwie czegoś wyczekuje, na przykład domyśla się, że czas na posiłek. W ten sposób kot okazuje także radość, na przykład z tego powodu, że Cię widzi. Często może mieć to związek z tym, że liczy na pyszną przekąskę.
  • Gdy kot opiera się na przednich łapach, a drugą połowę ciała wraz z ogonem wyciąga wysoko w górę, jest to oznaką agresji i postawy mocno defensywnej. Możesz uspokoić kota, głaskając go czule.
  • Jeśli kot trzyma ogon pod niewielkim kątem, około 45° od grzbietu, oznacza to prawdopodobnie lekkie zdenerwowanie lub strach – być może kot niedawno się czymś wystraszył. Prawdopodobnie jest to moment, w którym kot bada, co się wydarzyło, czy zbliża się wróg, czy przyjaciel.
  • Poprzez machanie ogonem za plecami kot sprawdza, czy z tyłu nie znajduje się niebezpieczeństwo.
  • Jeśli ogon znalazł się nisko za plecami, może to oznaczać albo wystraszenie, albo poczucie winy.
  • Chowanie ogona pomiędzy tylnymi łapami oznacza strach przed kimś lub czymś, niepewność czy też uległość. Może również wskazywać na poczucie winy, bo być może kot dopiero co coś zbroił i ma świadomość, że nie spotka się to z uznaniem właściciela.
  • Poruszając ogonem z jednego boku ku drugiemu kot daje do zrozumienia, że jest zezłoszczony, jednak może być to równie dobrze zaproszenie do zabawy. Kontekst sytuacyjny podpowie, która wersja jest bardziej prawdopodobna.

Jeśli kot jest podirytowany, najlepiej zostaw go w spokoju, aż wróci mu dobry humor. Jeśli natomiast chce się bawić, możesz zająć go odpowiednią dla kotów zabawką, na przykład wędką lub myszką z kocimiętką.

Według ekspertów najlepiej dla kota byłoby, gdybyś jedną czwartą dnia poświęcał na wspólną zabawę. Jeśli Twój kot większość dnia spędza na spaniu i jedzeniu, jest najprawdopodobniej niedostatecznie zaangażowany i niewyżyty, a przez to pewnie i nieszczęśliwy.

Nie każdy właściciel jednak może pozwolić sobie na poświęcenie aż takiej ilości czasu swojemu pupilowi, jednak i takiemu kotu może wieść się dobrze, jeśli na przykład zażywa regularnie wybiegu i może zaspokajać swoje naturalne instynkty, takie jak potrzeba drapania czy oddania się łowom.

Co to znaczy, kiedy kot pociera o mnie swój nosek?

Do tego przymilnego zachowania istnieje teoria głosząca, iż kot w ten sposób chce „oznaczyć” swojego człowieka, pozostawiając swój zapach. Z pewnością jest to jednoznacznie przyjacielskie zachowanie.

Co mówią uszy i oczy kota?

Z uwagą nastawione do przodu uszy w połączeniu z szeroko otwartymi oczami oznaczają, że kot jest przygotowany do łowów lub… do zabawy.

Jeśli z kolei nastawione bacznie w przód uczy połączone są z na wpół zamkniętymi oczami, jest to znak, że kot jest zadowolony i spokojny.

Jeśli oczy są szeroko otwarte a uszy płasko przylegają do głowy, kot przygotowany jest do ataku lub/oraz daje wyraz swojemu strachowi.

Katzensprache lernen

Co oznaczają dźwięki wydawane przez kota?

Koty potrafią wydobyć około setki różnych odgłosów. Są one dzielone na odgłosy pobudzenia, zadowolenia oraz odgłosy nawołujące.

Werbalny język kota jest zazwyczaj powiązany z mową niewerbalną. Za dźwiękami wydobywanymi przez kota kryją się najczęściej apele do człowieka, by zrobił coś konkretnego dla pupila.

Kocięta poprzez wydawanie dźwięków utrzymują kontakt ze swoją matką. Matka również posługuje się odgłosami do wychowania swoich młodych, na przykład poprzez określone odgłosy daje kociętom znać o tym, że zbliża się niebezpieczeństwo lub o tym, że upolowała ofiarę. Intensywność tych ostatnich odgłosów wzrasta, im ofiarą padło większe i bardziej niebezpieczne zwierzę. Z tego właśnie dźwięku pochodzi ten, który właściciele często mogą usłyszeć, gdy kot złapie swoją ulubioną zabawkę czy upoluje mysz i przyniesie ją w darze swojemu człowiekowi, chcąc mu się przypodobać. Złapanie dla człowieka myszy jest uznawane z reguły za sposób na okazanie mu miłości, choć bywa też, że kot chce pokazać człowiekowi, że jest doskonałym łowcą i sam o siebie też potrafi się zatroszczyć. Tak czy inaczej sprawisz kotu ogromną radość, jeśli pochwalisz go za udane łowy.

Typowe miauczenie natomiast może oznaczać zarówno powitanie, jak i skierowane do człowieka życzenie, by ten coś dla kota zrobił: pogłaskał, podarował smakołyk czy też zaczął zabawę.

Odkryj nasz sklep dla kota i sklep dla kociąt na zooplus!

Najczęściej polecane