Hipoalergiczne / bezwłose rasy kotów

Idealny kot dla alergika powinien posiadać niewiele sierści lub wcale. Dowiedz się więcej na temat hipoalergicznych ras kotów, ich utrzymania i charakterystycznych cech. Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint

Najwięcej alergików reaguje nie tyle na sierść kota, co na konkretne substancje zawarte w ślinie zwierzęcia. Dzisiaj znanych jest łącznie 19 alergenów występujących w ślinie, naskórku i moczu kota, które wywołują reakcje alergiczne u człowieka. Ponieważ koty to czyste zwierzęta, które ciągle czyszczą sobie sierść śliną, niewykluczone, że sama ich obecność u alergika wywoła niepożądaną, przykrą reakcję. Koty bezwłose jednak ze znacznie mniejszym prawdopodobieństwem taką reakcję alergiczną wywołają.

Bezwłose rasy kotów często bywają określane jednym pojęciem – sfinksów, co jednak jest mylne oraz po prostu błędne. Sfinks to samodzielna rasa i nie każdy kot, który nie ma sierści, jest akurat sfinksem. Poza tym stwierdzenie „nie ma sierści” też nie jest do końca prawdziwe. Wyłącznie koty rasy kohana faktycznie nie posiadają żadnych włosów. Ochrania je wyłącznie skóra, będąca znacznie grubsza niż u innych kocich ras. Inne hipoalergiczne rasy kotów posiadają cieniutką sierść lub leciutki meszek. Poza kanadyjskim sfinksem z delikatnym puszkiem na ciele do ras hipoalergicznych zaliczany jest również okazjonalnie devon rex, który ma wprawdzie dość bujne, kręcone futerko, jednak zrzuca naprawdę niewiele sierści, w związku z czym najczęściej nie wywołuje u alergików reakcji.

Koty dla alergików stawiają zwykle większe wymagania swojemu opiekunowi niż koty innych ras. Opiekun sfinksa powinien wziąć pod uwagę, że wymaga on specjalnej pielęgnacji skóry – ochrony przed słońcem, deszczem i wiatrem. Zimą konieczne są ciepłe ubranka dla kotów. Koty te czują się znacznie bardziej komfortowo jako koty kanapowe, niewychodzące, jednak sporadyczne spacery pod nadzorem nie są zakazane. Regularne kąpiele – co około dwa tygodnie – regulują gospodarkę lipidową skóry. Pazurki muszą być regularne kontrolowane i skracane w razie potrzeby. W zoologicznym sklepie zooplus znajdziesz specjalne karmy dla kotów rasowych. Dla sfinksa ważne jest, by otrzymywał z pożywieniem więcej energii niż potrzebne jest to kotom z sierścią, gdyż sfinks zużywa jej więcej na regulację temperatury ciała.

Z naszych kocich portretów dowiesz się wszystkiego na temat bezwłosych ras kotów, a jedzenie, zabawki, drapaki i artykuły do pielęgnacji dla swojego pupila znajdziesz w naszym internetowym sklepie zoologicznym zooplus.pl!