Zajęcia dla kota: Porady, jak zagwarantować kotu fajnie spędzony czas

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
jak zająć kota w domu

Ten kotek naprawdę dobrze się bawi ze swoją wędką.

Czy Twój kot cierpi z powodu nudy? W takim razie ten artykuł z pewnością podpowie Ci, jak zapewnić odpowiednie zajęcia dla kota – nawet gdy nie ma Cię w domu. Uzyskasz również wskazówki dotyczące większej różnorodności w mieszkaniu.

Dlaczego dobrze jest zapewnić kotu zajęcie?

Aby być szczęśliwym, kot potrzebuje odpowiedniej aktywności. Dla większości kotów wychodzących nie jest to problem: By kontrolować swoje terytorium, każdego dnia pokonują kilometr lub więcej. Zwykle mają wystarczająco dużo zajęć w tym czasie – na przykład przy łapaniu myszy.

Z drugiej strony, domowe koty często nie mają wystarczająco dużo zajęć. W porównaniu z kotem wolno żyjącym, jego terytorium jest niewielkie, a człowiek zapewnia mu regularne dostawy pożywienia. Może to szybko doprowadzić u niego do nudy.

Jak często należy bawić się z kotem?

Podczas zabawy kot przebywający w domu może realizować swój wrodzony instynkt łowiecki. Ponadto regularne spędzanie czasu w ten sposób zapewnia dobrą kondycję i pomagają zmniejszyć stres. Zmniejsza to również ryzyko, że Twój czworonożny przyjaciel stanie się zbyt gruby lub nawet będzie cierpiał na depresję.

Dlatego tym bardziej ważne jest, aby codziennie bawić się ze swoim pupilem. Po prostu przeznacz na to kilka minut każdego dnia. Twój kot może również domagać się interakcji z Tobą sam z siebie. Jeśli Twój kot ciągnie zabawki, szarpie Cię za rękaw lub natarczywie miauczy, wiadomość jest jasna: Chce się z Tobą bawić!

Jak mogę zapewnić zajęcia dla kota w sensowny sposób?

Większość kotów w dorosłym życiu nadal lubi się bawić. Najlepszym czasem na to jest wczesny ranek lub późny wieczór, ponieważ o zmierzchu małe drapieżniki zazwyczaj wyruszają na polowanie.

Najbardziej ekscytujące zabawki to te, które wyglądają jak zwierzę, na które kot poluje: Pluszowe myszki albo wędki do zabawy z piórami. Interesujące jest też wszystko, co szeleści i trzeszczy. Wiele kotów uwielbia też gonić za piłeczką.

Zabawki z kocimiętką i walerianą

Zabawki z walerianą lub kocimiętką są szczególnie popularne w kocim świecie, ponieważ zapach tych roślin ma na kotki podobnie odurzający wpływ, jak alkohol na nas ludzi. Istnieją „koty walerianowe” i „koty kocimiętkowe”. Musisz wypróbować, do której grupy Twój kot należy.

Rzucanie karmy suchej

Nie musisz koniecznie podawać suchej karmy w misce. Jest to wygodne, ale na dłuższą metę jest też nudne. O wiele bardziej ekscytujące jest rzucanie kawałków i pozwalanie kotu na ich złapanie. Suche przekąski dla kotów nadają się również do rzucania.

Działa to szczególnie dobrze, jeśli masz w domu gładką podłogę. Bo kiedy małe kawałki ślizgają się po podłodze, łapanie ich jest szczególnie dobrą zabawą. 

Poruszanie się jak zwierzę drapieżne

Podczas zabawy z kotem należy naśladować sposób poruszania się zdobyczy. Ofiara zawsze ucieka od myśliwego, nigdy w jego kierunku. Dlatego zawsze odsuwaj zabawkową wędkę lub wędkę z piórami od kota, a nie w jego kierunku.

Prawidłowe używanie lasera

Wskaźniki laserowe są również świetne, ale mają pewną wadę: Mała kropka cudownie zachęca do polowania, ale nigdy nie można jej złapać. Wtedy kot nigdy nie ma satysfakcji ze zdobyczy. Aby uniknąć frustracji, na koniec nagródź kota smakołykiem. Uważaj na oczy kota!

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz duży wybór zabawek dla kota.

Alternatywna: Zabawki zapewniające zajęcie

Jeśli nie masz czasu na zabawę ze swoim kotem, dobrą alternatywą są zabawki zapewniające zajęcie dla kota bez Twojego udziału. Tego rodzaju zabawki występują we wszystkich możliwych kształtach i odmianach. Oto kilka przykładów:

  • Tory i karuzele z wirującymi piłeczkami
  • Inteligentne zabawki, które są wypełnione jedzeniem
  • Zabawki do zawieszenia
  • Insekty zasilane bateriami do polowania

Inteligentne zabawki trenują umysł i łapy

Inteligentne zabawki są wypełnione suchą karmą lub przekąskami. Na przykład deski do zabaw mają różnie ukształtowane wgłębienia, z których łapkami trzeba „wygrzebać” upragnione jedzenie.

Istnieją również kulki z otworami, które można wypełnić smakołykami. Gdy kulka się toczy, z otworów wypadają kawałki jedzenia. Kot potrzebuje więc dużo wytrwałości i cierpliwości, aby zdobyć smakołyki. W przypadku tego typu zabawek musi sobie bowiem zapracować na swój posiłek. Trenuje to nie tylko umysł i zręczność łap. Małe uczucia sukcesu w zdobywaniu pożywienia dają również więcej satysfakcji.

Kolejna zaleta: Koty, które zazwyczaj szybko pochłaniają posiłek, są automatycznie nakłaniane do wolniejszego jedzenia.

Zapewnij swojemu kotu zajęcie dzięki treningowi klikerowemu

Trening klikerowy to metoda wykorzystywana do szkolenia kotów. Jest to jednak również wspaniały sposób na zajęcie dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Wiele kotów chętnie uczy się różnych sztuczek z pomocą szkolenia klikerowego.

Tak zwany „kliker” opiera się na pomyśle połączenia sygnału dźwiękowego z nagrodą. Kliker to małe urządzenie, które wydaje dźwięk „klikania”. Jeśli kot wykaże pożądane zachowanie, należy włączyć kliker i nagrodzić kota smakołykiem. Jeśli nowe zachowanie zostanie dobrze przyswojone, nagroda może zostać zmniejszona. Wtedy wystarczy akustyczny sygnał.

Dzięki tej metodzie można nauczyć kota wielu sztuczek: stawania na tylne łapy, wskakiwania na podest czy przybijania piątki łapą.

Ważne: Nie należy przesadzać! Nie przytłaczaj swojego kota, w przeciwnym razie straci radość z zabawy klikerem. Jeśli zauważysz, że nie ma już ochoty, przerwij trening i kontynuuj go innego dnia.

Zapewnij swojemu kotu zajęcie dzięki treningowi agility dla kotów

W kocim agility zwierzak musi pokonać trasę z różnymi przeszkodami. Trening ten może być przeprowadzany w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Krokiem wstępnym jest trening klikerowy.

Jeśli chodzi o same przeszkody, wyobraźnia nie zna granic – w grę wchodzą na przykład małe płotki do przeskoczenia, wąskie kładki lub słupki do balansowania lub tunele, przez które musi przejść Twój kot.

Wiele kotów bardzo lubi tę formę rozrywki, gdyż promuje ona zręczność i zapewnia Twojemu kotu wystarczającą ilość ruchu. Przeszkody można wykonać samodzielnie lub kupić w sklepie.

Zadbaj o różnorodność w domu

Oprócz regularnych sesji zabaw, istnieją inne sposoby na urozmaicenie codziennej rutyny Twojego kociaka. Oto kilka pomysłów, które można szybko i łatwo wdrożyć:

  • Koty z natury są ciekawskie. Ukryj jedzenie w różnych miejscach w mieszkaniu i wyślij swojego kotka na wyprawę odkrywczą.
  • Pudełka przyciągają koty w magiczny wręcz sposób. Tak więc najlepiej zostaw opakowanie z Twojego zamówienia w sklepie zooplus swojemu kotu.
  • Od czasu do czasu postaw krzesło na stole jako punkt obserwacyjny.
  • Zawieś duży koc na krześle jako kryjówkę.
  • Daj swojemu kotu tunel lub budkę, w której będzie mógł się ukryć.

Jak widać, jest kilka sposobów na to, aby zapewnić kotu zajęcie i urozmaicić jego codzienną rutynę. Zajęty mruczek pozostaje fizycznie i psychicznie sprawny i jest szczęśliwszy niż taki, który cierpi z powodu nudy.

Pamiętaj, żeby zawsze nadzorować swojego kota w trakcie zabawy, żeby nie zrobił sobie przypadkowo krzywdy. Regularnie sprawdzaj stan zabawek i w razie wystąpienia na nich uszkodzeń, koniecznie wymień je na nowe, ponieważ połknięcie oderwanego elementu zabawki może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia kota.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane