Kot rasowy czy mieszaniec?
© Volodymyr / stock.adobe.com
Chcesz dać schronienie kotu, a może nawet dwóm? Doskonale! Ale jaki miałby to być kot? Wolisz kota rasowego z rodowodem czy pstrokatego mieszańca? Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję.
Spis treści
Kot rasowy czy mieszaniec: Na czym polega różnica?
Zanim zadasz sobie pytanie: „Kot rasowy czy mieszaniec?”, wyjaśnijmy najpierw definicje:
- Rasowiec: Koty rasowe to koty hodowane zgodnie z wytycznymi organizacji felinologicznych, tj. zajmujących się nauką o kotach (CFA, FIFe, GCCF, TICA, WCF) i według odpowiedniego wzorca rasy. Przynależność rasowa kota musi być udokumentowana tablicą genealogiczną lub rodowodem oficjalnego stowarzyszenia. Więcej informacji o różnych rasach kotów można znaleźć w Magazynie zooplus.
- Krzyżówka: Pod pojęciem krzyżówek kryją się koty, których czystej krwi rodzice są przedstawicielami dwóch różnych ras. Przykładem może być krzyżówka persa i norweskiego kota leśnego.
- Mieszaniec: Za mieszańca uznaje się kota, którego przynajmniej jednego z rodziców nie można jednoznacznie przyporządkować konkretnej rasie. Powszechnie określa się go mianem dachowca. Uwaga: Dachowce często utożsamia się z kotem europejskim krótkowłosym. Kot europejski krótkowłosy nie jest kotem rasowym.
Powyższe definicje pomagają w klasyfikacji kotów rasowych i mieszańców. Oczywiście nie dostarczają one jeszcze żadnych informacji na temat zalet i wad danego pochodzenia.
Jakie zalety mają koty rasowe w porównaniu z mieszańcami?
Dlaczego miłośnicy kotów decydują się w pierwszej kolejności na konkretną rasę? Wiele osób zwraca uwagę nie tylko na wygląd kota, ale także na pewne cechy charakteru zwierzęcia. Jedno i drugie zakotwiczone jest w konkretnych wzorcach ras. Dlatego hodowcy starają się wyhodować jak najbardziej typowych przedstawicieli tych ras.
Przykładowo koty syjamskie uchodzą za gadatliwe, podczas gdy brytyjskie krótkowłose są raczej przytulaśne. Maine coony to wyjątkowo duże koty, z kolei koty singapurskie są bardzo małe. Fani konkretnych ras uwielbiają ich przedstawicieli nie tylko za wygląd, lecz za całokształt.
Ta względna przewidywalność w stosunku do kota, który ma się za chwilę wprowadzić, jest z pewnością największą zaletą rasowców w porównaniu z mieszańcami. Mimo że poszczególne rasy nie różnią się tak bardzo wyglądem zewnętrznym, jak na przykład psy, istnieją wyraźne różnice w usposobieniu kotów. Na przykład nie każda rasa kota nadaje się do trzymania w mieszkaniu lub w rodzinie z małymi dziećmi.
Jakie są możliwe wady kotów rasowych?
W porównaniu z mieszańcami, koty rasowe charakteryzują się niższą różnorodnością genetyczną. Aby zachować stabilny wygląd i charakter poszczególnych ras, oczywiście tylko niektóre koty są ze sobą kojarzone. Niestety, wiąże się to z ryzykiem wystąpienia chorób dziedzicznych.
To kolejny powód, dla którego potencjalne zwierzęta, zanim zostaną zastosowane w hodowli, są u profesjonalnego hodowcy poddawane dokładnym badaniom zdrowotnym. Koty cierpiące na choroby dziedziczne są wówczas wykluczane z hodowli. Mimo to, statystycznie koty rasowe zazwyczaj żyją krócej niż mieszańce.
Koty rasowe są droższe niż mieszańce
Kolejną wadą jest cena kota rasowego. Profesjonalna hodowla to dość kosztowne hobby, które wymaga przestrzegania wielu wytycznych.
Ponadto członkostwo w związku hodowców, badania weterynaryjne rodziców, ewentualne opłaty za krycie i oczywiście pełne miłości i zdrowe wychowanie kociąt generują niemałe koszty. To z kolei przekłada się na cenę kociąt.
Jeśli nie dysponujesz środkami finansowymi lub chcesz dać szansę starszym kotom, możesz zapytać o koty rasowe będące w potrzebie w schroniskach dla zwierząt lub w różnych stowarzyszeniach. Niestety, również koty rasowe z różnych powodów co i rusz szukają nowego domu. Jednak niższa cena nigdy nie powinna być decydującym argumentem przemawiającym za kupnem kota.
Jakie są zalety mieszańców w porównaniu z kotami rasowymi?
Mieszańce są odpowiednie dla wszystkich miłośników kotów otwartych na niespodzianki. Czy kot jest raczej przytulaśny, rozmowny, chętny do zabawy? U mieszańców zazwyczaj nie da się tego przewidzieć i dopiero z czasem staje się to widoczne.
Ogólnie rzecz biorąc, mieszańce uchodzą za koty zdrowsze niż koty rasowe i zwykle żyją dłużej. Większa różnorodność genetyczna sprawia zatem, że mieszańce są nie tylko jedną wielką niewiadomą pod względem wyglądu i charakteru. Zmniejsza ona również prawdopodobieństwo wystąpienia chorób dziedzicznych. Należy jednak pamiętać, że choroby dziedziczne mogą wystąpić u każdego kota.
Mieszańce ze schroniska dla zwierząt
Zbyt wiele niespodzianek to dla Ciebie za dużo? Być może w pobliskim schronisku znajdziesz zwierzę, jakiego szukasz. Starsze koty często muszą dłużej czekać na nowego opiekuna.
Aczkolwiek w tym przypadku przewaga jest oczywista: Po pierwsze, koty te osiągnęły już swoją ostateczną wielkość i ubarwienie. Po drugie, charakter kota jest już dojrzały. Pracownicy schroniska z pewnością chętnie udzielą Ci informacji na temat tych wszystkich różnych charakterków, które akurat szukają nowego domu.
Kolejną zaletą jest z pewnością niższa cena mieszańców w porównaniu z kotami rasowymi. Lepiej jednak powstrzymać się od kupowania kociąt po „cenach dumpingowych”. Nawet jeśli jest to mieszaniec, odpowiedzialny wychów wiąże się z kosztami dla opiekuna kociej matki. Jeśli może zaoferować kocięta po bardzo niskiej cenie, a nawet za darmo, to prawdopodobnie oszczędził na zdrowiu zwierząt.
Czy mieszańce mają jakieś wady?
Mimo wszystkich niewątpliwych zalet dotyczących zdrowia mieszańców, i tak kupujesz dosłownie kota w worku. Niebezpieczna może być znikoma wiedza o rodzicach zwierzęcia lub jej całkowity brak. Choroby dziedziczne nie oszczędzają także mieszańców. Mogą być też trudniejsze do zdiagnozowania, gdy nie znasz historii kota i jego przodków.
Podsumowanie: Kot rasowy czy mieszaniec?
Miłośnicy kotów nie powinni dzielić się na dwa obozy: istnieją dobre argumenty przemawiające zarówno za kotami rasowymi, jak i za mieszańcami. Decydujące jest pochodzenie kota. Osoby zainteresowane kotami rasowymi powinny wybrać sprawdzonego hodowcę. W ten sposób mogą przyczynić się do zachowania zdrowia rasy. Z kolei zwolennicy mieszańców zawsze powinni zajrzeć do schroniska dla zwierząt.
Szukasz dwóch kotów? Oczywiście towarzyskie mieszańce mogą mieszkać razem z kotem rasowym. Zwłaszcza kocięta szybko przyzwyczajają się do siebie nawzajem. I tak na pytanie „Rasowiec czy mieszaniec?” odpowiedź jest często bardzo prosta: Przygarnij oba! Koty potrzebują towarzystwa.