Poparzenie słoneczne u kota: Czy kot może ulec poparzeniu słonecznemu?

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
poparzenie słoneczne u kota

Wreszcie lato! Ale uwaga: Koty również mogą ulec poparzeniom słonecznym.

Można by pomyśleć, że koty są dobrze chronione przed słońcem przez swoje futro. Koty jednak mogą ulec poparzeniom słonecznym. W tym artykule dowiesz się, które koty są szczególnie zagrożone, jak rozpoznać poparzenie słoneczne u kota i co możesz z tym zrobić.

Często dotknięte poparzeniami słonecznymi: uszy, nos i brzuch

Poparzenie słoneczne to uszkodzenie tkanki skórnej spowodowane promieniowaniem UV zawartym w świetle słonecznym. Jeśli spędzasz zbyt dużo czasu na słońcu bez ochrony, ulegniesz poparzeniom słonecznym. Dotyczy to nie tylko nas, ludzi, ale także naszych kotów.

Szczególnie zagrożone są te części ciała, które są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych: U kotów są to przede wszystkim uszy i mostek nosa. Futro jest tam cieńsze i zatrzymuje mniej promieniowania.

Niektóre koty lubią leżeć na plecach i pozwalać słońcu świecić na ich brzuchy. Ponieważ jednak futro brzucha nie jest tak gęste jak futro grzbietu, poparzenia słoneczne mogą wystąpić również na brzuchu.

Które koty są szczególnie zagrożone?

Niektóre koty szczególnie łatwo ulegają poparzeniom słonecznym. Należą do nich nie tylko koty nagie, jak np. sfinksy. Również świeżo ostrzyżonym kotom długowłosym lub zwierzętom o szczególnie krótkiej lub cienkiej sierści grozi zwiększone ryzyko.

Niektóre choroby skóry lub zarażenie pasożytami mogą prowadzić do przerzedzenia włosów i sprawić, że skóra będzie bardziej podatna na oparzenia od słońca. Łyse miejsca powinny być zatem dobrze chronione przed słońcem. Tkanka bliznowata po urazie lub operacji jest również bardzo wrażliwa.

W niektórych przypadkach zbyt duża ilość światła słonecznego może również pogorszyć istniejące schorzenie. Koty z autoimmunologicznymi chorobami skóry według weterynarzy zdecydowanie potrzebują ochrony przed słońcem.

Białe koty są szczególnie wrażliwe

U ludzi im jaśniejsza skóra, tym większe ryzyko poparzeń słonecznych. Nie inaczej jest z kotami. Białe koty i koty z białymi pyszczkami, uszami lub białym futrem na brzuchu tolerują mniej słońca niż ich koledzy w innych kolorach.

białe koty a oparzenia słoneczne
Białe koty szczególnie łatwo ulegają poparzeniom słonecznym.

Rozpoznawanie poparzenia słonecznego u kota

Objawy poparzeń słonecznych u kotów są podobne do tych u ludzi: Łagodne poparzenie słoneczne prowadzi do zaczerwienienia skóry. W ciężkich przypadkach tworzą się pęcherze, może pojawić się stan zapalny i strupy. Później skóra się łuszczy.

Poparzenia słoneczne powodują ból i swędzenie – również u kotów. Jeśli kot po długiej kąpieli słonecznej intensywnie się drapie, może to świadczyć o poparzeniu słonecznym. Drapanie może powodować wnikanie patogenów w skórę. Efektem mogą być infekcje bakteryjne, a nawet wrzody.

W najgorszym przypadku zbyt duża ilość słońca może również prowadzić do raka skóry u kotów.

Jak zapobiegać poparzeniom słonecznym

Kot, który ma dostęp do zabezpieczonego balkonu, powinien mieć zawsze zapewnione zacienione miejsce w lecie: Rozwiń markizę, postaw parasol lub zapewnij duże, cieniste rośliny.

Niestety, niektóre koty nadal będą z lubością wylegiwać się w akurat palącym słońcu. Możesz zastosować u nich krem z filtrem przeciwsłonecznym na odsłonięte części ciała, takie jak mostek nosa i uszy. Nagie koty muszą być kremowane na całym ciele.

Stosuj wyłącznie bezzapachowe, wodoodporne produkty o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej co najmniej 30. Dobrze sprawdzają się na przykład kremy do opalania dla dzieci, które zazwyczaj mają wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) i nie zawierają substancji zapachowych, barwników ani konserwantów.

Leczenie poparzeń słonecznych u kotów

Jeśli mimo wszystkich środków ostrożności, kot ulegnie poparzeniu słonecznemu, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zapewnienie mu chłodnego miejsca do odpoczynku. Zaoferuj kotu dużo świeżej wody, ponieważ to chłodzi go od wewnątrz.

W internecie niekiedy zaleca się nakładanie na poparzone miejsca jogurtu lub kremu tłuszczowego. Nie stosuj na kocie takich „domowych sposobów”. Możesz pogorszyć sytuację. Zwłaszcza krem tłuszczowy może powodować jeszcze większe nagrzewanie.

Jeśli oparzenie słoneczne jest poważne, zdecydowanie należy skonsultować się z weterynarzem, który pomoże uleczyć objawy za pomocą specjalnych maści i leków.

Twój zwierzak może potrzebować przez jakiś czas nosić ortezę na szyję. Dzięki temu nie będzie drapać poparzonych miejsc ani lizać ran.

Dowiedz się, jak pomóc kotu podczas upałów. Poznaj naszych 5 porad. Znajdziesz je tutaj.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?