Właściwe żywienie kota w każdym wieku

właściwie żywienie kota

Opiekunowie kotów stają przed wieloma decyzjami dotyczącymi wyboru pożywienia dla swoich pupili: Czy podawać mokrą czy suchą karmę? A może należy karmić kota surowym mięsem, czyli barfować? Dla wielu przyjaciół czworonogów pojawia się kolejne pytanie: Jak zapewnić właściwie żywienie kota w każdym wieku? Dajemy kilka wskazówek!

Wysoka jakość od najmłodszych lat: Znajdź odpowiednią karmę dla kociąt

Kiedy kociaki zaczynają dostawać kocią karmę?

Przez pierwsze trzy do czterech tygodni życia kocięta piją mleko matki, które zapewnia im wszystko, czego potrzebują. Alternatywą dla znalezionych kociąt jest mleko hodowlane.

Gdy kociaki mają około miesiąca, mogą zacząć przegryzać kocią karmę. W porównaniu do karmy dla dorosłych kotów zawiera ona więcej energii, witamin i minerałów wspomagających wzrost. Ponieważ matki kociaków również mogą korzystać z karmy dla kociąt przez kilka tygodni po porodzie, kocięta mogą podjadać karmę z miski matki.

W kolejnych tygodniach będą otrzymywać coraz więcej pokarmów stałych, a coraz mniej mleka – w wieku około trzech miesięcy zostają odstawione od piersi.

Oferowanie różnych rodzajów żywności

Do tego czasu najlepiej, aby kocięta spróbowały różnych rodzajów pożywienia i były przyzwyczajone do mokrej i suchej karmy. Jeśli w tym czasie kociak pozna niewiele rodzajów karm, będzie później marudził lub odmawiał jedzenia nieznanego pokarmu.

Nawet jeśli już wiesz, że chcesz karmić kotka wyłącznie mokrą karmą, to poznanie przez kota suchej karmy może być korzystne. Dzięki temu zawsze będzie istniała pewna alternatywa w razie konieczności.

Ponadto krokiety suchej karmy sprawdzają się jako nagroda podczas szkolenia, gier poszukiwawczych lub do zabawek na inteligencję. Można też wybrać suchą karmę dla kociąt i połączyć ją z mokrą karmą dla dorosłych kotów. W ten sposób masz większy wybór w sekcji karmy mokrej, a dodatkową energię, minerały i witaminy w małych kocich krokiecikach.

W kolejnych miesiącach kot powinien dostawać co najmniej cztery porcje pożywienia dziennie. Łowcy myszy preferują jak najwięcej małych porcji. Jaka jest więc odpowiednia karma dla kociąt? Możesz wybierać spośród wielu różnych odmian! Od wieku kocięcego zwracaj jednak uwagę na jakość karmy – więcej o tym za chwilę!

Właściwie żywienie kota powyżej pierwszego roku życia

Choć niektóre rasy kotów, jak np. kot norweski leśny, potrzebują nieco więcej czasu na dorośnięcie, to i tak od pierwszego roku życia kota można całkowicie przejść na karmę dla dorosłych kotów. Jeśli kupujesz suchą karmę w dużych opakowaniach, możesz powoli wprowadzać zmiany: Wymieszaj nową karmę z już znaną i zwiększ proporcje karmy dla dorosłych kotów.

Przejście jest szczególnie łatwe, jeśli wybierzesz karmę dla dorosłych kotów marki, którą kociak już zna. Nie jest to jednak konieczność. Najważniejsza jest jakość karmy dla kotów.

Skład naturalnej karmy dla kotów

Naturalne pożywienie dla kota, w postaci zdobyczy, składa się z 50–60 procent białka, do 30 procent tłuszczu i tylko maksymalnie 8 procent węglowodanów. Kolejne sześć do ośmiu procent składa się z minerałów. Koty preferują pokarm, który odpowiada temu „wzorcowi ofiary”.

Mięsożerne koty są zdane na żywienie o dużej ilości białka zwierzęcego. Co więc oznacza to dla optymalnego pożywienia? Oto kilka cech, które pomogą rozpoznać wysokiej jakości karmę dla kota w każdym wieku:

  • Mięso jest na szczycie deklaracji składu.
  • Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego są wyszczególnione.
  • Nie zawiera lub zawiera podział roślinnych produktów ubocznych.
  • Nie zawiera cukru ani wzmacniaczy smaku/środków aromatyzujących.
  • Twój kot chętnie ją wcina.

Odkryj nasz wybór karmy i akcesoriów dla kotów!

Właściwe żywienie kota w podeszłym wieku: Jak znaleźć dobrą karmę dla kocich seniorów

Żywienie dla kotów-seniorów: Kiedy z nim wystartować?

Kiedy kot staje się seniorem? Informacje na ten temat są różne – i słusznie! Podobnie jak w przypadku ludzi, niektóre koty starzeją się wolniej, inne szybciej.

Niektóre koty zaczynają wykazywać oznaki starzenia w wieku siedmiu lub ośmiu lat. Obejmują one przybieranie na wadze, ponieważ koty poruszają się mniej, problemy stomatologiczne, które utrudniają żucie, problemy ze stawami lub słabnący słuch i wzrok. Inne koty czasem tracą na wadze. Jednak wiele kotów jest nadal zwinnych, gdy liczą sobie dobrze ponad dziesięć lat.

Generalnie zanim obwinisz wiek kota za zmiany, należy skonsultować się z weterynarzem w sprawie wspomnianych zmian. Przebada on serce i nerki kota, bo ryzyko chorób przewlekłych wzrasta z wiekiem. Problemy z uzębieniem powinny być profesjonalnie skorygowane, ponieważ mogą powodować duży ból. Jeśli kot traci na wadze, może to być choroba nerek lub cukrzyca, lub też właśnie problemy z uzębieniem.

Jaką rolę odgrywa odpowiednia dieta dla kotów-seniorów?

Wysokiej jakości żywienie, optymalna masa ciała oraz dużo ruchu i aktywności są integralnymi elementami utrzymania kotów w sposób odpowiedni dla gatunku.

Podobnie jak w przypadku karmy dla dorosłych kotów, w karmach dla kocich seniorów jakość jest kluczowa – nie idź na kompromis! Niektóre choroby mogą wymagać zmiany karmy na specjalną pod nadzorem weterynaryjnym.

Uwaga: Wybór odpowiedniej karmy dietetycznej może wspierać naturalne funkcje organizmu Twojego kota. Należy jednak pamiętać, że żywność dietetyczna nie może leczyć ani zapobiegać chorobom. Zawsze też należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie prawidłowej diety dla kota. Specjalne karmy dietetyczne znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Starsze koty często odmawiają przyjmowania nowych rodzajów pokarmu. Pomocne może być np. delikatne podgrzanie nowej mokrej karmy, aby kot mimo gorszych zdolności węchowych mógł ją intensywniej wyczuć.

Zasadniczo mokra karma jest łatwiejsza do strawienia dla starszych kotów i jednocześnie zapewnia czworonożnemu przyjacielowi więcej płynów. Ponadto, nawet bezzbożowa sucha karma zawiera zwykle ponad 50 procent węglowodanów. Przez to jest mniej strawna i może mieć również negatywny wpływ na poziom cukru we krwi u starszych kotów.

Dostosowane poziomy energii w żywieniu kocich seniorów

Przy karmieniu kotów seniorów należy zwrócić uwagę na ilość energii, jaką oferuje karma. Karma dla seniorów powinna zawierać dopasowane poziomy energetyczne – przyjrzyj się im w porównaniu z poprzednimi karmami dla kotów i zastanów się, co bardziej odpowiada Twojemu kotu. Niektóre odmiany zawierają więcej tłuszczu i energii, inne karmy dla seniorów przypominają odmianę light cat food. Te niekoniecznie sprawdzą się u tych kotów, które z wiekiem stają się szczuplejsze.

Nawet jeśli Twój kot nie wykazuje oznak starzenia, weź pod uwagę jego wiek podczas zakupów karmy od dziesiątego roku życia.

Waż swojego kota raz w miesiącu, aby mieć świadomość ewentualnych zmian jego wagi. Często zdarza się, że koty przebywające na zewnątrz przybierają zimą kilka dodatkowych gramów. Jeśli kot przybiera mocno na wadze, zmniejsz racje żywnościowe, ogranicz smakołyki i zachęć go do zabawy.

Idealna karma dla kota w każdym wieku – czy w ogóle istnieje?

Jeśli jakość jest odpowiednia, nie musisz wybierać „tej jedynej” karmy. Można też podawać mieszankę mokrej i suchej karmy. Najlepiej jednak podawać karmę mokrą i suchą w oddzielnych posiłkach, ponieważ trawienie tych dwóch rodzajów pokarmu odbywa się w różnej długości czasie.

Przełączanie się pomiędzy różnymi smakami – np. „jagnięcina i kurczak”, a także „wołowina i kaczka” jednej marki – nie stanowi zazwyczaj problemu. Jeśli jednak również zmieniasz marki, wszystkie powinny spełniać te same standardy jakości. W przeciwnym razie koty mogą reagować biegunką lub wymiotami. Urozmaicenie ma tę zaletę, że kot pozostaje bardziej elastyczny wobec przyjmowanej karmy. Jeśli producent zmieni recepturę, będziesz mieć wystarczająco dużo alternatyw.

W zasadzie jednak kot nie potrzebuje urozmaiconego menu. Najlepiej wybrać około trzech różnych pokarmów o porównywalnej jakości. Karma dla kociąt i seniorów zapewnia zapotrzebowanie na składniki odżywcze w szczególnych fazach życia i dlatego jest zalecana. Można je łączyć z karmami dla dorosłych kotów, co ułatwia okresy przejściowe.

Właściwe żywienie kota w każdym wieku w skrócie

Od jakiego wieku należy podawać kotom karmę?

Karma dla kociąt 1 miesiąc
Karma dla dorosłych kotów 1 rok
Karma dla seniorów 7 do 8 lat

Powyższe wskazówki to jedynie wytyczne. Proces starzenia się jest różny u poszczególnych kotów. W razie wątpliwości zawsze można skonsultować się z zaufanym lekarzem weterynarii.

Najczęściej polecane