Właściwe żywienie kota w podeszłym wieku: Jak znaleźć dobrą karmę dla kocich seniorów
Żywienie dla kotów-seniorów: Kiedy z nim wystartować?
Kiedy kot staje się seniorem? Informacje na ten temat są różne – i słusznie! Podobnie jak w przypadku ludzi, niektóre koty starzeją się wolniej, inne szybciej.
Niektóre koty zaczynają wykazywać oznaki starzenia w wieku siedmiu lub ośmiu lat. Obejmują one przybieranie na wadze, ponieważ koty poruszają się mniej, problemy stomatologiczne, które utrudniają żucie, problemy ze stawami lub słabnący słuch i wzrok. Inne koty czasem tracą na wadze. Jednak wiele kotów jest nadal zwinnych, gdy liczą sobie dobrze ponad dziesięć lat.
Generalnie zanim obwinisz wiek kota za zmiany, należy skonsultować się z weterynarzem w sprawie wspomnianych zmian. Przebada on serce i nerki kota, bo ryzyko chorób przewlekłych wzrasta z wiekiem. Problemy z uzębieniem powinny być profesjonalnie skorygowane, ponieważ mogą powodować duży ból. Jeśli kot traci na wadze, może to być choroba nerek lub cukrzyca, lub też właśnie problemy z uzębieniem.
Jaką rolę odgrywa odpowiednia dieta dla kotów-seniorów?
Wysokiej jakości żywienie, optymalna masa ciała oraz dużo ruchu i aktywności są integralnymi elementami utrzymania kotów w sposób odpowiedni dla gatunku.
Podobnie jak w przypadku karmy dla dorosłych kotów, w karmach dla kocich seniorów jakość jest kluczowa – nie idź na kompromis! Niektóre choroby mogą wymagać zmiany karmy na specjalną pod nadzorem weterynaryjnym.
Uwaga: Wybór odpowiedniej karmy dietetycznej może wspierać naturalne funkcje organizmu Twojego kota. Należy jednak pamiętać, że żywność dietetyczna nie może leczyć ani zapobiegać chorobom. Zawsze też należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie prawidłowej diety dla kota. Specjalne karmy dietetyczne znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.
Starsze koty często odmawiają przyjmowania nowych rodzajów pokarmu. Pomocne może być np. delikatne podgrzanie nowej mokrej karmy, aby kot mimo gorszych zdolności węchowych mógł ją intensywniej wyczuć.
Zasadniczo mokra karma jest łatwiejsza do strawienia dla starszych kotów i jednocześnie zapewnia czworonożnemu przyjacielowi więcej płynów. Ponadto, nawet bezzbożowa sucha karma zawiera zwykle ponad 50 procent węglowodanów. Przez to jest mniej strawna i może mieć również negatywny wpływ na poziom cukru we krwi u starszych kotów.
Dostosowane poziomy energii w żywieniu kocich seniorów
Przy karmieniu kotów seniorów należy zwrócić uwagę na ilość energii, jaką oferuje karma. Karma dla seniorów powinna zawierać dopasowane poziomy energetyczne – przyjrzyj się im w porównaniu z poprzednimi karmami dla kotów i zastanów się, co bardziej odpowiada Twojemu kotu. Niektóre odmiany zawierają więcej tłuszczu i energii, inne karmy dla seniorów przypominają odmianę light cat food. Te niekoniecznie sprawdzą się u tych kotów, które z wiekiem stają się szczuplejsze.
Nawet jeśli Twój kot nie wykazuje oznak starzenia, weź pod uwagę jego wiek podczas zakupów karmy od dziesiątego roku życia.
Waż swojego kota raz w miesiącu, aby mieć świadomość ewentualnych zmian jego wagi. Często zdarza się, że koty przebywające na zewnątrz przybierają zimą kilka dodatkowych gramów. Jeśli kot przybiera mocno na wadze, zmniejsz racje żywnościowe, ogranicz smakołyki i zachęć go do zabawy.
Idealna karma dla kota w każdym wieku – czy w ogóle istnieje?
Jeśli jakość jest odpowiednia, nie musisz wybierać „tej jedynej” karmy. Można też podawać mieszankę mokrej i suchej karmy. Najlepiej jednak podawać karmę mokrą i suchą w oddzielnych posiłkach, ponieważ trawienie tych dwóch rodzajów pokarmu odbywa się w różnej długości czasie.
Przełączanie się pomiędzy różnymi smakami – np. „jagnięcina i kurczak”, a także „wołowina i kaczka” jednej marki – nie stanowi zazwyczaj problemu. Jeśli jednak również zmieniasz marki, wszystkie powinny spełniać te same standardy jakości. W przeciwnym razie koty mogą reagować biegunką lub wymiotami. Urozmaicenie ma tę zaletę, że kot pozostaje bardziej elastyczny wobec przyjmowanej karmy. Jeśli producent zmieni recepturę, będziesz mieć wystarczająco dużo alternatyw.
W zasadzie jednak kot nie potrzebuje urozmaiconego menu. Najlepiej wybrać około trzech różnych pokarmów o porównywalnej jakości. Karma dla kociąt i seniorów zapewnia zapotrzebowanie na składniki odżywcze w szczególnych fazach życia i dlatego jest zalecana. Można je łączyć z karmami dla dorosłych kotów, co ułatwia okresy przejściowe.