W najlepszym wypadku z gruczołu trzeciej powieki opuchlizna sama zejdzie i nie będzie konieczne żadne dalsze leczenie. Jeśli tak się nie stanie, lekarz weterynarii może Ci pomóc. Zastosuje znieczulenie miejscowe i ponownie wprowadzi lekko spuchnięty gruczoł trzeciej powieki.
Fiksacja chirurgiczna
Jeśli gruczoł trzeciej powieki u Twojego psa jest mocno spuchnięty i wypada, należy go usunąć chirurgicznie w ciągu kilku tygodni. Z uwagi na to, że oczy psa są bardzo wrażliwe, zabieg ten odbywa się zawsze w znieczuleniu ogólnym.
Jeśli pies zaśnie, lekarz weterynarii może zastosować różne techniki chirurgiczne. Powszechnie stosowana jest następująca metoda:
- Twój lekarz weterynarii wykonuje małe nacięcia, aby utworzyć kieszeń pod gałką oczną.
- Lekarz weterynarii ostrożnie umieszcza spuchnięty gruczoł trzeciej powieki w tej kieszeni.
- W zależności od stopnia obrzęku, zabezpiecza gruczoł za pomocą szwów.
Uwaga: Ponieważ gruczoł trzeciej powieki jest niezbędny do nawilżania oczu, a suchość oczom szkodzi, usunięcie tego gruczołu jest obecnie uważane za metodę przestarzałą.
Opieka pooperacyjna: W ten sposób wspierasz proces gojenia
- Po operacji lekarz weterynarii przepisze antybiotyki w postaci kropli do oczu lub tabletek, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w zależności od przebiegu operacji.
- Aby umożliwić całkowite zagojenie się oka psa, należy założyć mu kołnierz, który ochroni go przed zadrapaniem.
- Upewnij się także, że do oczu Twojego psa dostaje się jak najmniej brudu. Spacery w zakurzonych miejscach są tymczasowo zabronione. W tym przypadku przydatne może również się okazać noszenie specjalnych i ochronnych okularów dla psa.
- Podobnie, pies nie powinien brać kąpieli po operacji, aby woda nie dostała się do oka.
Jakie powikłania mogą wystąpić podczas operacji?
Oprócz zaczerwienienia i obrzęku, operacja wiśniowego oka nie powoduje żadnych innych powikłań. W rzadkich przypadkach dochodzi do infekcji ran, pęknięć szwów lub powstawania cyst, czyli wypełnionych płynem jam. Mogą również wystąpić wady rogówki.
Ile kosztuje operacja wiśniowego oka?
Koszt operacji wiśniowego oka zależy od wyboru techniki operacyjnej i możliwych powikłań podczas operacji, jednak zwykle waha się między 600 a 800 zł. Do tego dochodzą dodatkowe koszty niezbędnych materiałów eksploatacyjnych, leków, znieczulenia itp. Całkowity koszt takiej operacji może więc szybko osiągnąć 1000 złotych lub więcej.
Nasza wskazówka: Przed zabiegiem poproś lekarza weterynarii o oszacowanie kosztów.
Czy mogę samodzielnie leczyć wiśniowe oko u psa?
Ze względu na koszt operacji wiśniowego oka wielu opiekunów psów zastanawia się, czy mogą wmasować wiśniowe oko psa, czy też samodzielnie wprowadzić je z powrotem. Może to wynikać z dobrych intencji, ale takie eksperymenty na własną rękę zwykle mają odwrotny skutek.
Z uwagi na to, że w najgorszym przypadku możesz uszkodzić oko psa, należy powstrzymać się od samodzielnego leczenia i zdecydowanie skonsultować się z lekarzem weterynarii.