Uraz łapy u psa: Pierwsza pomoc This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies z urazem łapy

Niewinny z pozoru uraz łapy może okazać się niebezpieczny.

Twój pies zranił się w łapę podczas spaceru? Łapa krwawi i boli? Spokojnie! W poniższym artykule dowiesz, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku urazu łapy u psa.

Postępowanie w sytuacji awaryjnej

Jeśli zauważysz u swojego psa uraz łapy, możesz skorzystać z poniższego schematu udzielania pierwszej pomocy:

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Mów do psa spokojnie, nie wpadaj w panikę, ale pamiętaj, że nawet najłagodniejsze psy mogą w ekstremalnych sytuacjach ugryźć swoją ukochaną panią czy pana.

Postaraj się wziąć psa na smycz i ewentualnie związać mu pysk za pomocą nieelastycznej pętli (np. krawata czy szalika). Uważaj, aby nie zawiązać węzła na nosie, ponieważ znajdujące się pod nim cienkie kości mogą pęknąć pod wpływem zbyt dużego nacisku. Pętle zawiąż na uszami psa.

Pozycja boczna bezpieczna

Ułożenie psa w pozycji bocznej bezpiecznej ma na celu ustabilizowanie krążenia. Aby to zrobić, ostrożnie połóż go na prawym boku. Upewnij się, że jego grzbiet jest w linii prostej.

Jeśli pies jest nieprzytomny, na przykład na skutek dużej utraty krwi, odciągnij jego głowę i wyciągnij język na zewnątrz pyska. Aby ustabilizować krążenie, umieść tylne nogi psa wyżej niż jego głowa (np. używając kurtki).

Pies z urazem łapy u lekarza weterynarii
Ważnym elementem udzielania pierwszej pomocy w przypadku urazu łapy jest opatrunek na łapę.

Zakładanie opatrunku na łapę

Krwawiący uraz łapy u psa wymaga zastosowania hemostatycznego opatrunku uciskowego. Zakładamy go w następujący sposób:

  1. Oczyść i zdezynfekuj ranę. Jeśli to konieczne, obetnij nożyczkami lub maszynką do golenia przeszkadzającą w założeniu opatrunku sierść.
  2. Usuń widoczne ciała obce, na przykład ciernie, używając czystej pęsety.
  3. Delikatnie zbadaj palpacyjnie resztę nogi, aby nie przeoczyć ewentualnych dalszych urazów.
  4. W przestrzeniach międzypalcowych zastosuj opatrunek z gazy, nie zapomnij także o owinięciu wilczego pazura. Jeśli krwawienie będzie silne, krwawiące miejsce należy mocno zabandażować. W ten sposób wywiera się odpowiedni nacisk na otwarte naczynia krwionośne.
  5. Opatrunek zabezpiecz za pomocą bandaża, okalającego całą łapę i znajdujący się nad nią staw. W tym celu najlepiej sprawdzi się samoprzylepny bandaż, który powinien znaleźć się w każdej apteczce. Alternatywnie można zamocować opatrunek na pomocą plastra.
  6. Aby zabezpieczyć miejsce urazu przed wilgocią, można dolną część opatrunku okleić na przykład taśmą hydrofobową.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Niewielki i powierzchowny uraz łapy u psa na ogół nie wymaga konsultacji weterynaryjnej. Jeśli jednak Twój dotąd ufny pies ze względu na silny ból reaguje agresywnie, należy bezwzględnie zawieźć go do lekarza weterynarii.

Istnieją również inne powody, dla których nie należy zwlekać z wizytą w klinice. Nieustające krwawienie wymaga zastosowania środków hemostatycznych, takich jak opatrunek uciskowy czy leki przeciwzakrzepowe. W przypadku nadmiernej utraty krwi, można ją będzie wówczas wyrównać przez transfuzję krwi.

Identyfikacja ciał obcych

Wyrwane pazury czy wbite ciała obce mogą być przyczyną silnego bólu i mogą powodować stan zapalny. Dlatego u psów z urazami stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.

Poza tym, warto przeprowadzić także badania obrazowe (np. USG, RTG), aby zlokalizować ciała obce, które utknęły w głębszych warstwach skóry czy ewentualne złamania kości. W niektórych przypadkach niezbędna może okazać się interwencja chirurgiczna w znieczuleniu.

Trudno gojące się czy ropiejące stany zapalne oprócz środków przeciwzapalnych wymagają również podania antybiotyków. Aby jednak uniknąć lekooporności, przed ich zastosowaniem należy wykonać badanie bakteriologiczne.

Jak rozpoznać uraz łapy u psa?

Łapy psa są bardzo mocno ukrwione, co powoduje, że urazowi w ich obrębie zazwyczaj towarzyszy silne krwawienie. Ale nie jest to regułą. Często psy wykazują inne, mniej oczywiste objawy urazów łap, takie jak:

  • Kulawizna spowodowana bólem podczas chodzenia
  • Niechęć do ruchu i wzmożone leżenie
  • Lizanie i skubanie łapy
  • Wrażliwość na ból i dotyk
  • Oznaki stanu zapalnego, takie jak obrzęk, zaczerwienie czy podwyższona temperatura
  • Widoczne, wbite ciała obce (np. odłamki, drzazgi)

Opieka nad rekonwalescentem

Ponieważ łapy narażone są na stały nacisk podczas chodzenia, ich urazy wymagają monitorowania przez wiele dni, a nawet tygodni. Należy oglądać łapę rano i wieczorem i przynajmniej raz dziennie zmieniać opatrunek. Jednocześnie należy zadbać o to, by pies miał dużo odpoczynku.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane