Lista: Popularne i nietuzinkowe imiona dla zwierząt

imię dla pupila

Zastanawiasz się, jakie imię wybrać dla swojego nowego pupila?

Poniżej przedstawiamy listę tematyczną najczęściej spotykanych oraz wręcz przeciwnie – nietuzinkowych i rzadkich imion wybieranych przez właścicieli dla swoich ulubieńców.

Jedzenie

Może tytuł brzmi zaskakująco, ale po przejrzeniu listy zorientujesz się, że imiona dla zwierząt stanowiące jednocześnie nazwy produktów przeznaczonych do jedzenia są naprawdę popularne. Z całą pewnością znasz jakiegoś psiaka o imieniu Toffi, Fanta czy Cukierek, papugę Kiwi, czy kota Batona. Może jakiś york w sąsiedztwie nazywa się Borówka albo Budyń – te imiona należą do rzadziej spotykanych, ale również się zdarzają. Czy właściciele decydują się nazwać tak pupila na cześć swojej ulubionej potrawy lub napoju?

Popularne: Toffi, Karmel, Cukierek, Kiwi, Baton, Keks, Pączek, Drops, Cola, Wafel, Fanta, Sprite, Czekolada, Czoko, Czili, Figa, Frytka, Imbir, Ananas

Rzadkie: Budyń, Rabarbar, Borówka, Cytryna, Brandy, Kotlet, Melon, Nugat, Kofi

Mitologia i postaci historyczne

Niezwykle popularne są imiona stworzone z określeń pochodzących z mitologii, greckiej, rzymskiej, nordyckiej… co kto preferuje. Czyż Cerber nie jest idealnym imieniem dla psa stróżującego, a Atena dla kotki z mądrym spojrzeniem? Co do postaci historycznych… Napoleon Bonaparte zasłynął z niejednej rzeczy, jednak powiązać go można z jedną, o której niewiele osób wie. Bonaparte był wielkim fanem jamników, miał ich w życiu kilka, jednego z nich nazwał nawet… swoim własnym imieniem! Napoleon to chyba niezłe imię dla jamnika, jak myślicie? Imiennikami naszych zwierząt, znanymi z historii Świata byli też Bona Sforza, Hannibal, Cezar czy Brutus. Zdarzają się wśród naszych podopiecznych także słynni kompozytorzy, na przykład Mozart, Wagner czy oczywiście Beethoven. Bernardyna o tym imieniu znamy przecież doskonale wszyscy z popularnego filmu familijnego z 1992 o tak samo jak imię brzmiącym tytule.

Popularne: Atena, Hades, Demeter, Napoleon, Cezar, Eris, Cerber, Zeus, Cyklop, Parys, Fortuna, Achilles, Herkules, Ares, Hera, Hektor, Brutus, Beethoven, Mozart

Rzadkie: Ambrozja, Izyda, Walkiria, Tor, Wars, Freya, Ozyrys, Bona, Hannibal, Ikar, Wagner

Geografia

Również często zdarza się, że właściciele nazywają swoje zwierzęta nazwami kontynentów, krajów, gór, stanów, rzek itd. Naszym zdaniem na przykład imiona Azja, Europa czy Afryka pasowałyby doskonale do owczarka niemieckiego lub labradora. W tej kategorii wybór imion jest niemal nieograniczony, gdyż większość nazw, zwłaszcza tych anglojęzycznych, pasuje na imiona dla zwierząt bez pudła. I tak często spotkać można na przykład Chelsea, Jersey, Chicago czy Missisipi. Do rzadszych należy na przykład Nysa lub Kenia.

Popularne: Azja, Europa, Afryka, Chelsea, Jersey, Chicago, Missisipi, London, Ural, Mars, Teksas, Etna

Rzadkie: Nysa, Kenia, Warta, Walencja, Jamajka

Inne zwierzęta

Tak. Zdarzają się psy o imieniu Mucha lub koty Sardynki czy Myszki! Na jednym z portali dla miłośników psów jeden z użytkowników pochwalił się nawet swoim kundelkiem Kurczakiem. Według nas nazwanie na przykład ogromnego rozmiarami Maine Coona Sardynką jest bardzo zabawne i przeurocze!

Popularne: Mucha, Muszka, Myszka, Motylek, Wróbelek, Ibis, Misiek, Pchełka, Mrówka, Krecik

Rzadkie: Delfin, Sardynka, Kurczak, Bączek, Żaba, Kuna, Sowa

Nauka i sztuka

Pasjonaci różnych dziedzin sztuki i nauki chętnie nazywają swoje zwierzęta określeniami właśnie z obszarów ich zainteresowań. Bardzo popularne są imiona z zakresu muzyki, na przykład: Etiuda, Aria, Nutka, Fuga, Bas, Tenor, Akord czy Opera, a nawet Bemol czy Harmonia. Mniej popularne, ale także spotykane są imiona z zakresu nauk ścisłych oraz literatury, na przykład Enigma, Fizyka, Matma czy Epos lub Gramatyka.

Popularne: Etiuda, Aria, Nutka, Fuga, Bas, Tenor, Akord, Opera, Bemol, Harmonia, Muzyka, Pędzel, Cytra, Rumba, Samba, Fado, Melodia

Rzadkie: Enigma, Fizyka, Matma, Epos, Gramatyka

Postaci literackie i postaci z bajek

Lassie, Saba, Scooby, Reksio czy Filemon to przykłady na to, że w i literaturze, i w telewizji nie brakuje zwierzęcych bohaterów o rzadziej lub częściej spotykanych imionach. Właściciele inspirują się jednak nie tylko imionami znanych zwierząt, ale także imionami innych postaci, takich jak na przykład hobbici, królowie złodziei, czarodzieje czy księżniczki. Niejeden szczur czy królik nazywa się Frodo, niejeden kot czy papużka wabi się Robin, niejeden pies to Śnieżka lub Roszpunka. Według nas to ostatnie imię trafione będzie zwłaszcza dla suczki rasy chart afgański. Co Wy na to?

Popularne: Nel, Śnieżka, Mort, Hermiona, Saba, Lassie, Scooby, Tarzan, Rambo, Robin, Frodo, Bambi, Sid, Fiona, Gerda, Reks, Max, Gloria

Rzadkie: Szogun, Puchatek, Uszatek, Roszpunka

Ludzkie imiona

Są także tacy właściciele, którzy wybierają po prostu ludzkie imiona, mniej lub bardziej rodzimie brzmiące. Co ciekawe imiona popularne wśród ludzi są znacznie rzadsze wśród zwierząt i odwrotnie. Znacznie częściej można na przykład spotkać suczkę czy kotkę o imieniu Gaja, Blanka czy Lena niż kobiety o tym imieniu. Z zagranicznych imion w Polsce popularne są na przykład Woody – ciekawe czy za sprawą sławnego reżysera czy też śmiesznego dzięcioła z kreskówki Looney Tunes – a także Bonnie, Ellie czy Wendy.

Popularne: Bazyl, Bazyli, Bianka, Cedryk, Bonnie, Woody, Ellie, Wendy, Donald, Kajtek, Leonardo, Leon, Karo, Lena, Lola, Linda, Gabi, Gaja, Greta, Blanka, Balbinka, Ryszard

Rzadkie: Berenika, Igor, Iwo, Alojzy, Bruno, Józek, Franek, Andzia, Kuba, Antek

Rośliny

Nazwami kwiatów zwykło się nazywać niegdyś dziewczynki. Zdarzały się Róże, Piwonie, Stokrotki… Dziś coraz rzadziej spotyka się tego typu imiona wśród ludzi, ale za to wciąż dość często u zwierząt. Imbir to częste imię dla kota, Chaber dla konia, a Róża czy Palma dla psa. Osobiście uważamy, że gdyby ktoś przygarnął jeża, świetnie sprawdziłoby się imię Kaktus.

Popularne: Kaktus, Chaber, Jagoda, Róża, Palma, Piwonia, Imbir

Rzadkie: Frezja, Magnolia, Cytryna, Rabarbar, Borówka, Melon

Zjawiska pogodowe

Takie imiona, jak Błyskawica, Piorun czy Tornado są zwłaszcza częste u koni. Kojarzą się z szybkością i siłą. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by nazwać tak lub podobnie Amstaffa, Beagle’a czy Maltańczyka. Także małe pieski czy kotki, czy króliki czy chomiki, czy ptaszki czy rybki, mogą być żywotne, gwałtowne i ruchliwie, przez co przypominać mogą Tornado czy Burzę. Właściciel może także zdecydować się wybrać dowcipne imię i na zasadzie kontrastu nazwać Sztormem uroczego jamnika miniaturowego o niewinnym wzroku.

Popularne: Wicher, Tajfun, Zefir, Tornado, Błyskawica, Bryza, Sztorm, Piorun

Rzadkie: Fen, Thunder, Burza

Ekonomia

Ekonomia to męska profesja, przynajmniej w zakresie imion dla zwierząt z nią związanych. Znaleźliśmy ich niewiele, ale spodobały nam się na tyle, że postanowiliśmy o niuch napomknąć. Brzmią naprawdę bardzo dostojnie i naszym zdaniem, pasowałaby idealnie do psów ras olbrzymich, na przykład do Alaskana malamute, Bloodhound’aa czy doga niemieckiego. No, może jedynie Centem nazwany zostać mógłby jakiś buldożek francuski, Papillon albo mopsik.

On: Denar, Talar, Dolar, Cent, Milion, Pieniądz

Kamienie szlachetne

Większość imion z tego zakresu, podobnie jak wyżej z zakresu ekonomii, jest rodzaju męskiego. Dla zwierząt płci żeńskiej znaleźliśmy tylko imiona Muszla lub niepopularne – Chryzokola. Jesteśmy zdania, że takie imiona są odpowiednie zwłaszcza dla rybek ozdobnych, ze względu na ich różnobarwne łuski, przywodzące na myśl opalizujące kolory niektórych z kamieni szlachetnych. Aczkolwiek Labradora również można przewrotnie nazwać na przykład Labradorytem.

Ona: Muszla, Chryzokola

On: Diament, Brylant, Rubin, Szmaragd, Beryl, Szafir, Topaz, Bursztyn, Koral, Cytryn, Granit, Opal, Granat, Labradoryt, Nefryt

Charakter

To jasne, że chcielibyśmy, żeby imię pupila było jak najlepiej dobrane do jego osobowości. Właściciele, którzy poznali trochę swojego zwierzaka przed nadaniem mu imienia często decydują się na imiona oddające ich rzucającą się w oczy cechę charakteru. Tak na przykład biegająca w kółko jak szalona suczka Chihuahua wabi się Energia, a pałaszujący każdy posiłek aż mu się uszy trzęsą Ragdoll nazywany został Łasuchem.

Ona: Bójka, Psotka, Afera, Beksa, Mimoza, Energia, Intryga

On: Terror, Ważniak, Zbój, Łasuch, Urwis, Wigor, Świrus, Leniuch, Śpioch

Czym kierować się przy wyborze imienia dla zwierzaka?

Względy estetyczne są także bardzo istotne, jednak jest kilka praktycznych zasad, którymi warto się kierować przy wyborze imienia dla zwierzęcia, zwłaszcza dla psa. Przede wszystkim imiona nie powinny być zbyt długie lub powinieneś posługiwać się w stosunku do zwierzęcia skróconą wersją jego imienia. Imię ma przyciągać jego uwagę i koniecznie wyłącznie dobrze mu się kojarzyć. Najlepiej przyzwyczajać zwierzę do jego imienia podczas pieszczot lub wręczania mu smakołyków. Zwierzę nie musi reagować na swoje imię jak na komendę, ale jedynie zwracać na wypowiadającego je uwagę, dając do zrozumienia, że rozumie, że mówi się o nim lub do niego i, że jest gotowy wysłuchać ewentualnego polecenia. Pamiętaj, że imię zwierzęcia dużo mówi o jego charakterze oraz świadczy o jego właścicielu. Wybieraj imię bez pośpiechu, rozważ dobrze wszelkie opcje, doradź się innych osób, które poznały Twojego zwierzaka. Imię towarzyszy zarówno nam, jak i naszym zwierzakom całe życie. Dobrze jest czuć, że podjęło się w tej kwestii dobrą decyzję.

Inne popularne imiona: Badi, Amigo, Lusia, Zula, Pongo, Snoopy, Pluto

Inne rzadkie i kreatywne imiona: Wifi, Wafi, Kuci, Pętli, Tosz, Barman, Brykiet, Pompidou, Zoltar

Najczęściej polecane