10 oznak, że Twój pies jest szczęśliwy

życie z psem

Po czym poznać, że psu dobrze się wiedzie? Skąd mam wiedzieć, że zajmuję się pupilem faktycznie tak, jak powinienem i, że jest szczęśliwy?

Prawdopodobieństwo, że Twój czworonożny przyjaciel jest szczęśliwy wzrasta szczególnie wówczas, gdy jest odpowiednio angażowany fizycznie i intelektualnie. Osiągniesz taki efekt z pewnością, jeśli poświęcisz sporą część dnia na zajęcia z psem, na przykład na wspólną zabawę. Nie można nie wspomnieć także o prawidłowym odżywianiu: Wysokiej jakości karma jest nieodzowna dla zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia zwierzęcia. W końcu za ostateczny obraz samopoczucia psa odpowiada poziom jego hormonów.

Ponieważ przodkami psów były wilki, mają one podobny język: Psy komunikują się za sprawą mowy ciała oraz wydawanych odgłosów. Wszystkie psy – bez znaczenia, czy mają długą czy krótką kufę, długi czy krótki ogon – wyrażają siebie w ten sam sposób. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, iż niektóre rasy ze względu na zdegenerowany hodowlą celową wygląd, na przykład przez ucięty ogon, mogą nie zostać odpowiednio zrozumiane przez inne psy.

Uśmiechu pies nauczył się notabene od człowieka. Pomiędzy wilkami obnażanie zębów było oznaką agresji. Dzisiejsze psy dopasowały się jednak do swoich właścicieli tak, że pokazanie zębów nierzadko oznacza nie agresję, a powitanie.

Poniżej opisujemy 10 niepodważalnych oznak tego, że Twój pupil wiedzie przy Twoim boku prawdziwie szczęśliwe życie.

Wymachuje ogonem

Kiedy pies się cieszy, macha od lewej do prawej ogonem, w mniej więcej 120 stopniowym kącie odchylenia. U psów z krótkimi lub obciętymi, czy też zakręconymi ogonami szczególnej wymowy nabiera nasada ogona. U tych psów przy machaniu porusza się nie sam ogon, lecz cały zadek.

Ma wielkie źrenice

Powiększone źrenice wyrażają radość. Podobnie jest u człowieka, którego źrenice stają się większe wówczas, kiedy widzi coś pięknego lub umiłowanego. Naturalnie wymowny jest ogólny obraz oczu: Jeśli oczy psiaka błyszczą i są pełne życia, możesz być pewny, że wiedzie mu się dobrze.

czy pies jest szczęśliwy © bnenin / stock.adobe.com

Spaceruje radośnie i adoruje Cię

Lekko taneczny krok, rozluźnione ułożenie ogona i w naturalny sposób postawione uszy są typowymi oznakami, że pies odczuwa wewnętrzny spokój i szczęście. Nierzadko czworonożni kompani pokazują swoją radość adorując swojego ukochanego pana, skacząc wokół niego i wymachując ogonem.

Zachowuje się nad wyraz entuzjastycznie

Także ponadprzeciętną ekscytacją, objawiającą się na przykład podskakiwaniem, bieganiem w kółko, krótkimi szczeknięciami i tym podobnymi zachowaniami, pies daje do zrozumienia, że właśnie odczuwa radość.

szczęśliwy szczeniak © Martin Valigursky / stock.adobe.com

Prowokuje do zabawy

Kiedy pies ma się dobrze, chce się bawić i szaleć. Psy próbują sprowokować właściciela do zabawy na przykład w ten sposób, że skaczą z podniesionymi wysoko przednimi łapami. Koniecznie daj się sprowokować i zarazić entuzjazmem zwierzaka. Pamiętaj, że to przede wszystkim Ty jesteś odpowiedzialny za zagwarantowanie zwierzęciu ruchu i zabawy.

Jest skupiony na Tobie i na zadaniu

Jeśli pies jest zawsze w odpowiednim stopniu zaangażowany i wyżyty, poprzez koncentrację na członkach swojej ludzkiej rodziny oraz na stawianym mu przez nią zadaniu wyraża swoją radość ze wspólnej zabawy. To radość ukierunkowana czysto na dane zdarzenie.

Uwielbia się przytulać

Pies pokazuje swoje szczęście naturalnie wtedy, kiedy przychodzi do właściciela na kolana, opiera się o jego stopy, przytula czy daje się głaskać.

Szuka bliskości z właścicielem

Poszukiwanie bliskości z właścicielem jest oznaką, że pies czuje się przy nim dobrze. Jeśli Twój pies przychodzi do Ciebie po to, by spokojnie poleżeć przy Twojej nodze czy uciąć sobie drzemkę, jest pewne, że czuje się przy Tobie szczęśliwy i bezpieczny.

Podaje łapę

Gest ten może oznaczać postulat, prośbę o coś lub próbę uspokojenia pana. Równie dobrze jednak pies może w ten sposób okazywać, że się cieszy, że może z Tobą przebywać.

Wita, kiedy wracasz do domu

Otwierasz drzwi wejściowe i widzisz, jak zachowuje się pies, jak radośnie Cię wita. Pies niecierpliwie wyczekiwać Cię może już nawet po kilku minutach od Twojego wyjścia. Jego radość wydaje się czasami tak ogromna, jakby nie widział Cię całą wieczność. Naturalnie jest to także objaw tego, jak bardzo pies ceni sobie Waszą relację i jak bardzo jest szczęśliwy.

Życzymy Tobie oraz Twojemu czworonożnemu przyjacielowi nieopisanej radości z przebywania razem. Pamiętaj, że i na Tobie pozytywnie odbija się fakt, że Twojemu psu dobrze się wiedzie, gdyż żadna inna radość nie jest tak zaraźliwa, jak radość ukochanego psa.

Najczęściej polecane