Długowłose rasy kotów

Połyskująca, jedwabista, wyjątkowo długa sierść to znak firmowy długowłosych ras kotów. Jakie istnieją długowłose rasy kotów i co należy wiedzieć o ich utrzymaniu? Przeczytaj portrety tych eleganckich, pięknych kotów! Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint
7 min

Kot cymric

Urzeka pięknym wyglądem i ujmującą osobowością, jego hodowla jest jednak problematyczna.
7 min

Kot perski

„Pluszowe” koty perskie są jedną z najpopularniejszych ras. W tym artykule chcemy przedstawić Ci tę lubianą rasę.
13 min

Kot somalijski

Jesteś miłośnikiem kotów abisyńskich, ale podobają Ci się jednocześnie rasy długowłose? Na pewno spodoba Ci się kot somalijski!
8 min

Kot syberyjski

Kot syberyjski to wzorcowy przykład naturalnej rasy. Cechuje go pierwotny wygląd, umięśnione ciało i półdługie futro. Dowiedz się więcej!
11 min

LaPerm

Tę rasę wyróżnia nie tylko wyjątkowa kręcona sierść, ale i zorientowany na ludzi, czuły charakter.
11 min

Neva Masquerade

Neva Masquerade to rasa pochodząca od kotów syberyjskich, z którymi dzieli większość cech, prócz jednej – charakterystycznego ubarwienia.
7 min

Peterbald

Ma bardzo przyjazną naturę, przez co owija sobie wokół łapki miłośników kotów z całego świata.

Kot brytyjski długowłosy, maine coon czy kot birmański zaliczane są do grupy długowłosych ras kotów. Według długości sierści rasy kotów zostały generalnie podzielone na trzy grupy: krótkowłose, półdługowłose oraz długowłose.

Poza wspaniałą szatą okrywową koty długowłose łączą również inne cechy: Zwykle są to koty elastyczne i dobrze dogadują się z całą ludzką rodziną. Długowłose piękności występują w różnych rozmiarach – od olbrzymich kotów norweskich leśnych po smukłe angory tureckie. Miłośnicy kotów długowłosych z całą pewnością znajdą dla siebie rasę, która będzie pasowała do nich pod względem charakteru. Także wesołe i aktywne fizycznie koty rodzinne znajdują się w tej rozległej grupie, jak również koty nadające się dla początkujących opiekunów. Niemal wszystkie długowłose rasy kotów są elastycznymi zwierzakami domowymi o dużej potrzebie atencji i chęci do pieszczot.

Ważnym aspektem w utrzymaniu długowłosych ras kotów jest naturalnie pielęgnacja sierści, która musi być gruntowna i przeprowadzana regularnie. Jeśli dojdzie do skołtunienia się sierści, musi ona zostać obcięta. Większość długowłosych kotów bez problemów może być hodowana w mieszkaniu – na przykład pogodna, towarzyska natura i niewielkie wymagania kota brytyjskiego lub maine coona czyni z tych kotów typowe koty do życia w mieszkaniu. Nie można przy tym zapominać jednak o zaoferowaniu tym kotom różnorodnych możliwości do wspinaczek oraz drapania. Stabilne wysokie drapaki, duży balkon, zabawki z walerianą czy kocimiętką oraz zabawki interaktywne powinny się troszczyć o zaangażowanie fizyczne i umysłowe kotów. Jeśli chcesz trzymać w domu długowłosego kota, weź również pod uwagę, że odkurzanie dywanów i wycieranie mebli będą musiały być częstymi czynnościami.

Jeśli nie odstrasza Cię dodatkowy nakład pracy związany z pielęgnacją kota długowłosego, znajdziesz w nim wspaniałego towarzysza, który nie ma zbyt wielu wymagań i cieszy się bliskością ludzkiej rodziny. Produkty potrzebne do pielęgnacji sierści kota, a także pełnowartościowe karmy dla kotów znajdziesz w naszym internetowym sklepie zoologicznym zooplus.