Odrobaczanie kota: Jak często muszę odrobaczać mojego kota? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska Pantelic, Weterynarz
dlaczego należy odrobaczać kota

Jeśli kot jest aktywnym łowcą, musi być regularnie odrobaczany.

Robaki to nieprzyjemna sprawa dla kotów i ich opiekunów. Najczęściej problem ten dotyczy kotów wychodzących na zewnątrz, ale również koty niewychodzące mogą zarazić się pasożytami. Kiedy należy przeprowadzić kurację odrobaczającą u kota i jak często należy odrobaczać kota?

Odrobaczanie kota: Dlaczego jest to takie ważne?

Robaki żyją w ciele kota jako endopasożyty. Są to więc pasożyty, które żyją na koszt swojego żywiciela. Robaki żywią się składnikami odżywczymi, które kot spożywa w postaci pokarmu. Jednak konsekwencją tego jest to, że Twój futrzak nie będzie miał ich wystarczająco dużo do dyspozycji.

Jeśli inwazja robaków pozostaje niezauważona, pasożyty dalej się rozmnażają. Występuje silne zarobaczenie z poważnymi skutkami dla zdrowia kota. Aby tego uniknąć, niezbędne są regularne zabiegi odrobaczające.

Kolejny ważny punkt przemawiający za regularnym odrobaczaniem kotów: Zakażenie robakami jest nie tylko niebezpieczne dla kota. Robakami mogą zarazić się również ludzie. Dzieci i osoby z obniżoną odpornością są szczególnie narażone na skutki działania robaków.

Jak mój kot może się zarazić pasożytami?

Istnieje wiele sposobów, w jakie kot może zarazić się robakami. Nawet koty niewychodzące nie są odporne na to niebezpieczeństwo. Największymi zagrożeniami są:

  • Spożycie ofiar, takich jak myszy i ptaki;
  • Pchły: Pchły często przenoszą jaja tasiemców. Jeśli kot podczas pielęgnacji zje pchłę, jaja robaków dostają się do jego ciała;
  • Kontakt z innymi kotami zarażonymi robakami lub ich odchodami;
  • Buty: Opiekunowie kotów lub ich goście mogą przynieść jaja robaków do domu na swoich butach;
  • Spożycie surowego lub niedostatecznie ugotowanego mięsa;
  • Mleko matki: Jeśli matka kotka jest zarażona robakami, przedostaną się one również do organizmu kociąt właśnie poprzez mleko matki.
odrobaczanie kociąt
Ponieważ robaki mogą być przenoszone na kocięta przez mleko matki, również one wymagają kuracji odrobaczającej.

Jak rozpoznać zarażenie robakami u mojego kota?

Problemem jest to, że początkowo kot raczej nie wykazuje żadnych objawów zarażenia robakami. Ponadto, robaki w odchodach kota rozpoznaje się tylko w nielicznych przypadkach. W większości przypadków kot wydala tylko jaja robaków, a one nie są widoczne gołym okiem. Tylko przy bardzo silnym zarobaczeniu w odchodach znajdowane są również całe robaki.

Im mocnej pasożyty się rozmnażają, tym bardziej widoczne stają się efekty ich działania. Najpóźniej wtedy należy przeprowadzić kurację odrobaczającą u kotów. Następujące objawy mogą wskazywać na poważny stopień zarobaczenia:

  • biegunka
  • wymioty
  • wychudzenie
  • wzdęcia

Jak często należy odrobaczać kota?

To, jak często należy odrobaczać kota, zależy w dużej mierze od indywidualnych uwarunkowań. Jeśli kot jest wychodzący, to kuracja odrobaczająca jest zalecana co trzy miesiące. Jeżeli łapie dużo myszy, to można odrobaczać go nawet co miesiąc.

Jeśli nie chcesz odrobaczać swojego kota ryczałtowo, to jest inne podejście: Należy zlecić lekarzowi weterynarii sprawdzenie kału zwierzęcia pod kątem obecności robaków lub jaj robaków. W tym celu zaleca się zebranie kału z trzech różnych dni, ponieważ jaja robaków nie są wydalane w sposób ciągły. Podczas badania weterynarz określi również, jakiego rodzaju robak jest ewentualnie w kale obecny.

Oczywiście, nie potrzebujesz tak regularnej kuracji odrobaczającej, jeśli masz koty niewychodzące. Ale nawet one nie są w stanie całkowicie uniknąć odrobaczania. Koty niewychodzące powinny być odrobaczane lub poddawane badaniu kału mniej więcej raz na sześć miesięcy.

Jak działa kuracja odrobaczająca u kotów?

Środki odrobaczające dla kotów są niezawodne i występują w wielu postaciach. Ich celem jest zawsze zabicie robaków we wszystkich stadiach rozwojowych. Nie należy jednak zawsze podawać tego samego preparatu, ponieważ z czasem robaki uodparniają się na jego działanie.

Większość weterynarzy ma w zapasie różne lekarstwa: Są one dostępne w postaci tabletek, past, sprayów oraz jako spot-ony do zakraplania na szyję zwierzęcia. Dawkowanie zależy od masy ciała kota.

Czy domowe sposoby odrobaczania kota są odpowiednie?

Krąży wiele plotek, że odrobaczanie kotów jest szkodliwe. Jednocześnie z łatwością można znaleźć sugestie dotyczące domowych środków zaradczych, które można wykorzystać do odrobaczania kotów. Często wymieniane są np. olej kokosowy czy pestki dyni.

Należy tu stwierdzić: Wszystkie popularne preparaty odrobaczające zostały przetestowane pod kątem ich tolerancji. Nie wszystkie koty tolerują każdy rodzaj środków odrobaczających równie dobrze, ale w szerokiej gamie preparatów na pewno znajdziesz odpowiedni środek dla swojego kota.

Z drugiej strony, skuteczność domowych sposobów walki z robakami nie została jeszcze udowodniona w badaniach. Szansa, że działają przeciwko – dość niebezpiecznemu – zarobaczeniu u kota jest więc jak na razie wątpliwa.

Lepsza alternatywa: Jeśli chcemy oszczędzić kotu niepotrzebnych środków chemicznych, lepiej regularnie badać jego kał pod kątem obecności pasożytów. Wówczas odrobaczanie musi być zastosowane tylko w przypadku pozytywnego wyniku.

Czy mogę zapobiec zarobaczeniu u mojego kota?

Niestety, nawet najlepsza dieta i higiena nie są w stanie zapobiec zarobaczeniu. Poprzez buty lub odzież jaja robaków dostają się również do kotów, które żyją wyłącznie w mieszkaniach.

Ponadto, kuracja odrobaczająca dla kotów działa tylko przeciwko pasożytom, które aktualnie znajdują się u kota. Na przykład, jeśli kot złapie i zje zarażoną mysz dzień po odrobaczeniu, wszystko zaczyna się od nowa.


Franziska Pantelic, Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Pantelic

Od kilku lat wspiera Magazyn zooplus swoim bogatym doświadczeniem. Już w 2009 roku została licencjonowaną lekarką weterynarii i obecnie prowadzi mobilną praktykę dla małych zwierząt w aglomeracji Monachium.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?