Trening z klikerem dla kota

trening z kotem

Trening z klikerem jest innowacyjną metodą wychowawczą nie tylko dla psów czy koni — jest coraz bardziej popularny również wśród opiekunów kotów!

Czym jest trening z klikerem dla kota?

Kliker jest niewielkim przedmiotem, wydającym charakterystyczny odgłos kliknięcia po naciśnięciu. Jak można jednak z jego pomocą wychowywać kota?

Koty są istotami znacznie bardziej pojętnymi i pouczalnymi niż zwykliśmy myśleć. Być może niektóre osobniki faktycznie są nieco bardziej niezależne i ciut egoistyczne, lecz tym bardziej wzrastać będzie u nich chęć nauki, o ile będzie się ona im opłacała. W trakcie treningu z klikerem możesz zaoferować kotu możliwość zapracowania na nagrodę (na przykład smakołyk), kiedy po kliknięciu zachowa się w pożądany sposób. Metoda ta całkowicie rezygnuje ze stosowania kar czy przymusu. Kiedy kot nie wykona odpowiedniej czynności, nie następują żadne negatywne konsekwencje. Poprzez nagradzanie staje się dla kota jasne, że aktywny udział w treningu się opłaca. Nawet leniwe koty kanapowe przekonają się do treningu z klikerem. Z pomocą tej metody treningowej nie tylko nauczysz pupila reagowania na komendy, ale możesz także skorygować złe nawyki. Ponadto treningi wzmacniają więź i zaufanie między człowiekiem i pupilem.

Kliker

Kliker składa się z napiętego kawałka metalu, który wydaje odgłos kliknięcia po naciśnięciu na umieszczony na nim przycisk. Przy wyborze klikera należy zwrócić uwagę na to, czy nadaje się on również do treningu dla kotów. Ponieważ zwierzęta te posiadają niezwykle wrażliwy zmysł słuchu, może się zdarzyć, że niektóre klikery będą za głośne dla ich uszu. Zawsze zanim rozpoczniesz pierwszy trening z nowym klikerem najpierw sprawdź, jak pupil reaguje na jego dźwięk, klikając po prostu w niedalekiej odległości od niego. Jeśli kot zdaje się być dźwiękiem przestraszony, prawdopodobnie kliker jest dla niego właśnie za głośny.

kliker dla kota
  • Praktyczny kliker do treningu kota
  • Metoda treningowa z klikerem bazuje na naukowych doświadczeniach
  • Niepożądane zachowania zostają skorygowane, a pożądane wzmacniane
  • Kształt łezki sprawia, że kliker dopasowuje się do kształtu dłoni i jest wygodny w użytkowaniu

Trening z klikerem dla kota — jak to się robi?

Trening z klikerem dla kota powinien przede wszystkim odbywać się w jakimś spokojnym miejscu, gdzie nic nie będzie rozpraszało kociej uwagi. Zwierzę najpierw musi pojąć, że odgłos kliknięcia oznacza otrzymanie nagrody. Kliker w rękach opiekuna lub opiekunki powinien zwierzęciu automatycznie kojarzyć się z czymś pozytywnym — będzie chciał zdobyć nagrodę, więc postara się wykonać polecenia dobrze.

Tyle teorii. Jak zacząć trenować kota? Podejdź do pupila i miej w pogotowiu kliker. Kliknij i bezpośrednio po tym podaj kotu smakołyk (odstęp czasu między kliknięciem a nagrodzeniem powinien wynosić maksymalnie 2 sekundy). Niektóre koty od razu będą zainteresowane, inne początkowo mogą być nieco sceptyczne. W takiej fazie przyzwyczajenia to proste ćwiczenie powinno być powtarzane kilka razy w ciągu dnia, dopóki kot jednoznacznie nie powiąże odgłosu z nagrodą. Proces, podczas którego neutralny bodziec (jak odgłos klikera) kojarzony jest z prymarnym wzmocnieniem i powoduje zachowanie bezwarunkowe nazwany jest warunkowaniem klasycznym. Prościej ujmując: Który kot nie biegnie do kuchni, słysząc szelest saszetki z mokrą karmą?

Po warunkowaniu klasycznym następuje warunkowanie instrumentalne: Kot ma powiązać z nagrodą konkretną czynność do wykonania. Weźmy jako przykład komendę „Siad!”. Gdy tylko kot sam z siebie usiądzie, powiedz wyraźnie „Siad!” i kliknij. Zaraz potem podaj mu nagrodę. Możesz spróbować też skłonić kota do siadu, trzymając smakołyk lub ulubioną zabawkę nad jego głową. Zwykle w takiej sytuacji większość kotów faktycznie siada, by mieć lepszy widok na trzymany przez opiekuna obiekt.

legowiska dla kotow

Dlaczego używanie klikera ma sens?

Trzeba od razu kupować kliker? Nie wystarczy zwykłe „Dobry kotek”? Niestety nie wystarczy. Głos człowieka za każdym razem brzmi nieco inaczej, w zależności od nastroju, zmęczenia czy kondycji zdrowotnej. Kocie ucho jest bardzo wrażliwe na zmiany, natychmiast je wychwytuje. Poza tym… w zooplus dostępne są sprawdzone klikery w naprawdę korzystnych cenach!

Najczęściej polecane