Trening z klikerem dla kota

trening z kotem

Trening z klikerem jest innowacyjną metodą wychowawczą nie tylko dla psów czy koni — jest coraz bardziej popularny również wśród opiekunów kotów!

Chcesz zerwać z nawykiem wysiadywania kanapy przez Twojego kota lub nauczyć go kilku sztuczek? Poznaj więc kliker dla kota i połącz szkolenie kota z zabawnym i naukowo uznanym treningiem klikerowym dla kota!

Czym jest kliker?

Kliker jest niewielkim przedmiotem, wydającym charakterystyczny odgłos kliknięcia po naciśnięciu. Składa się z napiętego kawałka metalu, który wydaje odgłos kliknięcia po naciśnięciu na umieszczony na nim przycisk. Aby urządzenia dobrze leżały w dłoni, większość z nich ma kształt łezki.

Przy wyborze klikera należy zwrócić uwagę na to, czy nadaje się on również do treningu dla kotów. Ponieważ zwierzęta te posiadają niezwykle wrażliwy zmysł słuchu, może się zdarzyć, że niektóre klikery będą za głośne dla ich uszu. Zawsze zanim rozpoczniesz pierwszy trening z nowym klikerem najpierw sprawdź, jak pupil reaguje na jego dźwięk, klikając po prostu w niedalekiej odległości od niego. Jeśli kot zdaje się być dźwiękiem przestraszony, prawdopodobnie kliker jest dla niego właśnie za głośny.

Zastanawiasz się, czy faktycznie trzeba od razu kupować kliker? Nie wystarczy zwykłe „Dobry kotek”? Niestety nie wystarczy. Głos człowieka za każdym razem brzmi nieco inaczej, w zależności od nastroju, zmęczenia czy kondycji zdrowotnej. Kocie ucho jest bardzo wrażliwe na zmiany, natychmiast je wychwytuje. Kliker z kolei brzmi zawsze tak samo.

kliker dla kota

Praktyczny kliker do treningu kota:

  • Metoda treningowa z klikerem bazuje na naukowych doświadczeniach
  • Niepożądane zachowania zostają skorygowane, a pożądane wzmacniane
  • Kształt łezki sprawia, że kliker dopasowuje się do kształtu dłoni i jest wygodny w użytkowaniu

Trening klikerowy dla kota — jak to się robi?

Trening klikerowy jest naukowo uznaną metodą szkolenia dla różnych zwierząt domowych, takich jak konie, psy i koty. Celem jest wykorzystanie dźwięku klikania do łagodzenia niepożądanych zachowań i wzmacniania pożądanych zachowań za pomocą ukierunkowanych ćwiczeń.

Koty są istotami znacznie bardziej pojętnymi i pouczalnymi niż zwykliśmy myśleć. Być może niektóre osobniki faktycznie są nieco bardziej niezależne i ciut egoistyczne, lecz tym bardziej wzrastać będzie u nich chęć nauki, o ile będzie się ona im opłacała. W trakcie treningu klikerowego możesz zaoferować kotu możliwość zapracowania na nagrodę (na przykład smakołyk), kiedy po kliknięciu zachowa się w pożądany sposób.

Metoda ta całkowicie rezygnuje ze stosowania kar czy przymusu. Kiedy kot nie wykona odpowiedniej czynności, nie następują żadne negatywne konsekwencje. Poprzez nagradzanie staje się dla kota jasne, że aktywny udział w treningu się opłaca. Nawet leniwe koty kanapowe przekonają się do treningu z klikerem. Z pomocą tej metody treningowej nie tylko nauczysz pupila reagowania na komendy, ale możesz także skorygować złe nawyki. Ponadto treningi wzmacniają więź i zaufanie między człowiekiem i pupilem.

Jeśli będziesz regularnie ćwiczyć ze swoim zwierzakiem, możesz osiągnąć następujące cele:

  • nauka nowych poleceń
  • korygowanie niepożądanych zachowań
  • wzmocnienie więzi między Tobą a Twoim zwierzęciem
trening z klikerem dla kota

Jak prawidłowo używać klikera?

Trening z klikerem dla kota powinien przede wszystkim odbywać się w jakimś spokojnym miejscu, gdzie nic nie będzie rozpraszało kociej uwagi. Zwierzę najpierw musi pojąć, że odgłos kliknięcia oznacza otrzymanie nagrody. Kliker w rękach opiekuna lub opiekunki powinien zwierzęciu automatycznie kojarzyć się z czymś pozytywnym — będzie chciał zdobyć nagrodę, więc postara się wykonać polecenia dobrze.

Tyle teorii. Jak zacząć trenować kota? Podejdź do pupila i miej w pogotowiu kliker. Kliknij i bezpośrednio po tym podaj kotu smakołyk (odstęp czasu między kliknięciem a nagrodzeniem powinien wynosić maksymalnie 2 sekundy). Niektóre koty od razu będą zainteresowane, inne początkowo mogą być nieco sceptyczne. W takiej fazie przyzwyczajenia to proste ćwiczenie powinno być powtarzane kilka razy w ciągu dnia, dopóki kot jednoznacznie nie powiąże odgłosu z nagrodą. Proces, podczas którego neutralny bodziec (jak odgłos klikera) kojarzony jest z prymarnym wzmocnieniem i powoduje zachowanie bezwarunkowe nazwany jest warunkowaniem klasycznym. Prościej ujmując: Który kot nie biegnie do kuchni, słysząc szelest saszetki z mokrą karmą?

Po warunkowaniu klasycznym następuje warunkowanie instrumentalne: Kot ma powiązać z nagrodą konkretną czynność do wykonania. Weźmy jako przykład komendę „Siad!”. Gdy tylko kot sam z siebie usiądzie, powiedz wyraźnie „Siad!” i kliknij. Zaraz potem podaj mu nagrodę. Możesz spróbować też skłonić kota do siadu, trzymając smakołyk lub ulubioną zabawkę nad jego głową. Zwykle w takiej sytuacji większość kotów faktycznie siada, by mieć lepszy widok na trzymany przez opiekuna obiekt.

Inną możliwością jest capturing – uchwycenie zachowania w życiu codziennym. Kot uczy się, że kiedy wykonuje określone zachowanie (w tym przypadku „siad”), po kliknięciu otrzymuje nagrodę. Stwarza to poczucie osiągnięcia i kot będzie wykonywał ten ruch coraz częściej.

YT channel 1000x160

Trening klikerowy dla kota – na co należy uważać?

Bardzo ważne: Właściwe wyczucie czasu! Jeśli nie nagrodzisz kota natychmiast po kliknięciu, nie będzie on kojarzył zdarzenia z dźwiękiem. Dlatego upewnij się, że masz zawsze dobry czas reakcji.

Jeśli po pewnym czasie kot nie jest już zainteresowany treningiem klikerowym, należy zrobić przerwę. Bo jeśli kot nie chce, to nie chce. Fałszywe ambicje prowadzą tylko do frustracji. Dlatego należy przeprowadzać wiele, ale krótkich sesji treningowych, aby nie przemęczać kota i nie spłoszyć go.

Dlaczego trening klikerowy dla kota ma sens?

Trening klikerowy daje Ci możliwość na rozwiązanie wielu problemów. Na przykład, jeśli Twój kot jest bardzo przestraszony, gdy idzie do weterynarza, ten problem może być zażegnany z pomocą klikera. Możesz również w zabawny sposób radzić sobie z innymi stresującymi sytuacjami, tak aby kot się zrelaksował.

Jeśli Twój kot wykazuje nieodpowiednie zachowanie i zostawia ślady moczu w Twoim domu, możesz z pomocą treningu klikerowego spróbować te zachowania zminimalizować. Jeśli Twój kot jest niedostatecznie zaangażowany i często się nudzi, możesz zaoferować mu wartościową alternatywę dla konwencjonalnych zabawek dla kotów w postaci szkolenia klikerowego dla kotów.

Najczęściej polecane