Mieszkanie bezpieczne dla kota

mieszkanie bezpieczne dla kota

Drzemka w pralce? Dla kota nie niemożliwe, a na pewno ryzykowne.

 

Nie tylko ruch uliczny jest niebezpieczny dla kotów. Również w mieszkaniu czają się na te zwierzaki różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Ten artykuł zawiera listę najważniejszych źródeł zagrożeń i podpowiada, jak sprawić, by kot był w mieszkaniu niemal całkowicie bezpieczny.

Mówi się, że koty mają siedem żyć – być może nie bez kozery, ponieważ zdaje się, że koty faktycznie ich potrzebują. Na ulicy czyha na nie szczególnie wiele niebezpieczeństw. W mieszkaniu jednak również jest sporo miejsc, które stwarzają ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Koty są z natury bardzo ciekawskie, co nie pomaga ich opiekunom w zapewnianiu im bezpieczeństwa. Zwłaszcza kocięta chcą spróbować wszystkiego, wspiąć się wszędzie, gdzie dadzą radę – w domu nie czują zupełnie zagrożenia.

Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i pewnych sposobów, aby uczynić dom bezpiecznym dla kota. Z tego artykułu dowiesz się wiele o źródłach zagrożeń i o tym, jak się ich pozbyć.

Uwaga na okna uchylne

Uchylne okna są dla kotów niezwykle niebezpieczne. Próbując wyślizgnąć się na zewnątrz przez uchylone okno uchylne, kot może na przykład utknąć w otworze. Jeśli będzie się próbował wydostać się z tej niezręcznej sytuacji, może ucierpieć. Urazy szyi, organów wewnętrznych, paraplegia, a nawet śmierć – na uchylone okna naprawdę należy uważać.

W każdym oknie, także rozwieranym czy przesuwanym, zamontuj odpowiednią specjalną siatkę lub kratkę zabezpieczającą na okno.

W sklepie internetowym zooplus możesz zamówić różne rodzaje zabezpieczeń na okna.

kot za oknem uchylnym

Niezabezpieczone uchylne okno? Bardzo ryzykowne!

Balkon bezpieczny dla kota

Zwłaszcza koty niewychodzące cieszą się z dostępnego dla nich balkonu, na którym można zaczerpnąć świeżego powietrza lub cieszyć się słońcem.

Koty zawsze spadają na cztery łapy? Niestety nie należy do rzadkości, że koty spadają z balkonu i doznają poważnych obrażeń.

Jeśli chcesz, aby Twoje mieszkanie było bezpieczne dla kota, musisz wziąć pod uwagę również zabezpieczenie balkonu. Jeśli Twoje mieszkanie posiada balkon, na pewno będziesz potrzebować siatki dla kotów, która ochroni kota przed wypadnięciem.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, poproś właściciela o pozwolenie, zanim założysz siatkę. Istnieją również rozwiązania, w których nie trzeba wywiercać otworów w ścianach.

Trujące rośliny

Rośliny są wspaniałą ozdobą domu i nadają mu szczególną atmosferę. Jednak wiele roślin, które trzymamy wewnątrz i na balkonach, jest trujących dla kotów. Należą do nich popularne rośliny, takie jak gwiazda betlejemska, epipremnum złociste czy monstera.

Niektóre koty domowe lubią podgryzać rośliny i nie zawsze ograniczają się wtedy wyłącznie do nieszkodliwych okazów. Skubią również rośliny, które są dla nich szkodliwe – a to może mieć poważne konsekwencje!

Oznakami zatrucia się kota trującą rośliną mogą być: ślinotok, trudności w połykaniu, wymioty, biegunka, rozszerzone źrenice, drżenie lub zataczanie się.

Jeśli Twój kot wykazuje objawy zatrucia, powinieneś natychmiast udać się do weterynarza!

Postaw na nietrujące rośliny!

Rozstaw w domu doniczki z trawą dla kota lub kocimiętką, aby zwierzak nie ulegał pokusie gryzienia trujących roślin, tylko skupił się na swoich ulubionych. Najlepiej jednak całkowicie unikać roślin, które mogłyby zaszkodzić kotu. Nieszkodliwą alternatywą jest na przykład palma kentia.

Szczegółową listę roślin, które są trujące dla kotów, znajdziesz w naszym artykule „Rośliny bezpieczne i szkodliwe dla kota”.

kot i rośliny domowe

Wiele kotów bardzo lubi podgryzać rośliny, jednak niektóre są dla nich trujące!

Trujące produkty spożywcze

Nie tylko niektóre rośliny są toksyczne dla kotów. Także żywność, która na pierwszy rzut oka może wydawać się nieszkodliwa, bywa dla kotów bardzo trująca.

Awokado, na przykład, jest uważane za bardzo zdrowe dla ludzi, natomiast dla kota domowego jest szkodliwe. Zawiera bowiem persynę, która może u kota powodować trudności w oddychaniu oraz obrzęki i uszkodzenia mięśnia sercowego.

Czekolada jest niezwykle niebezpieczna zarówno dla psów, jak i kotów. Powodem tego jest zawarta w niej teobromina, która atakuje układ nerwowy i krążenie zwierzaków domowych. Jedną z możliwych konsekwencji spożycia teobrominy przez kota jest na przykład zatrzymanie oddechu.

Szczypiorek wygląda podobnie do kociej trawy, co sprawia, że niektóre koty chętnie się na niego połaszą i spałaszują. Jednak niektóre substancje zawarte w szczypiorku mogą zniszczyć czerwone krwinki kota. Prowadzi to do anemii, która w najgorszym przypadku może okazać się śmiertelna.

Zawsze przechowuj żywność bezpiecznie!

Nie zostawiaj na wierzchu otwartego jedzenia, takiego jak czekolada. Szczelnie pakuj i chowaj zagrażające kotu produkty spożywcze tak, by kot nie mógł się do nich dostać i nie wpuszczaj kota bez nadzoru do kuchni.

Jeśli pojawią się u kota jakiekolwiek oznaki zatrucia, natychmiast zabierz go do weterynarza.

Kuchnia: nagrzane płyty i piekarnik jako źródło zagrożenia

Jeśli kot dotrzymuje Ci towarzystwa podczas gotowania, upewnij się, że nie wskoczy na kuchenkę. Wiele kotów już poparzyło sobie łapy na rozgrzanej płycie grzewczej.

Gorący piekarnik również stwarza ryzyko poparzeń. Nawet wyłączony, który wydaje się być idealną kocią kryjówką, jest bardzo niebezpieczny. Jeśli zamkniesz drzwi, gdy kot nadal w nich siedzi, istnieje niebezpieczeństwo uduszenia się.

Po gotowaniu połóż garnek z zimną wodą na gorącej płycie, zasłaniając ją. Nie zostawiaj też otwartych drzwi piekarnika, gdy kot jest w kuchni i sprawdź piekarnik przed zamknięciem drzwi.

Kontrola pralek i suszarek bębnowych

Koty uwielbiają chować się w jamach i dziurach. Pralka wypełniona praniem jest szczególnie miła kotom, które chętnie się w niej wylegują – taka fanaberia przysporzyła jednak niestety cierpienia niejednemu kotu.

We włączonej pralce wypełnionej wodą kot nie ma szans na przeżycie. Suszarki bębnowe są niemal tak samo niebezpieczne.

Zawsze sprawdzaj pralkę i suszarkę przed ich włączeniem. W pralni, gdzie jest mnóstwo koszy, ubrań, detergentów, sprzętów i mebli, można łatwo przeoczyć kota. Ściśle przestrzegaj więc tej zasady: zakładaj, że kot na pewno nie znajduje się w pralce wyłącznie wtedy, gdy widzisz go na zewnątrz.

Łazienka: Niebezpieczeństwo związane z otwartą toaletą

Toalety są szczególnie interesujące dla niektórych kotów – dlatego, że szum budzi ich ciekawość lub, dlatego, że szukają wody.

Otwarta muszla klozetowa może stać się dla kota śmiertelną pułapką. Dotyczy to zwłaszcza kociąt. Mały kociak, który wpadnie do toalety, raczej nie da rady sam się z niej wydostać. Nieuchronnie utonie, jeśli pomoc nie nadejdzie na czas.

Dlatego też zawsze trzymaj pokrywę toalety zamkniętą. Poproś również gości, którzy korzystają z toalety, aby upewnili się, że pokrywa po użyciu jest spuszczona.

kocię z włóczką

Nigdy nie pozwól kotu bawić się włóczką bez nadzoru.

Bezpieczeństwo kota domowego – dalsze środki ostrożności

  • Nigdy nie pozwól kotu bawić się wędkami i włóczkami bez nadzoru. Istnieje niebezpieczeństwo, że w zapalczywej zabawie linka owinie się wokół szyi kota i udusi go.
  • Gorące żelazko stawiaj do wystygnięcia zawsze w niedostępnym dla kota miejscu, żeby nie poparzył sobie nosa.
  • Trzymaj swoje lekarstwa w bezpiecznym miejscu.
  • Wyjątkowe głodomory czasami grzebią w koszu na śmieci w poszukiwaniu pożywienia. Aby kot nie zjadł zepsutego lub trującego dla niego produktu, pojemnik na śmieci musi być zawsze szczelnie zamknięty.
  • Niektóre koty lubią jeść plastikową folię. Jeżeli Twój kot jest jednym z nich, nie zostawiaj plastikowych toreb ani plastikowych opakowań w jego zasięgu.
  • Kolejnym niebezpieczeństwem dla kota w domu są kable energetyczne, które zachęcają koty do zabawy i gryzienia. Zastosuj izolacje kablowe i zabezpiecz kontakty.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, w mgnieniu oka uczynisz swój dom bezpiecznym dla kota. Dzięki temu są duże szanse, że Twój pupil zachowa swoje wszystkie siedem żyć przez długi czas.

Najczęściej polecane