Mój kot nie chce jeść This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
kot nie ma apetytu

Już nawet nagłe przejście z karmy suchej na mokrą może spowodować brak chęci kota na jedzenie.

Jedzenie jest jednym z ulubionych zajęć kotów. Ale co zrobić, gdy zauważysz, że Twój kot nie chce jeść tak, jak dotychczas? Brak apetytu u kota może być powodem do niepokoju. W poniższym artykule dowiesz się, jakie mogą być tego przyczyny i kiedy należy udać się do weterynarza.

Przyczyny: Dlaczego kot nie je?

Przyczyny, dla których kot odmawia jedzenia mogą być zupełnie błahe. W przypadku kotów wychodzących może okazać się, że jedzenie sąsiadów lub przed chwilą upolowana mysz smakowały lepiej niż posiłek podany zwierzęciu przez nas.

A może po prostu Twój kot na ten moment nie jest głodny albo nie przemawia do niego zawartość jego miski. Nagła zmiana diety na przykład z karmy mokrej na karmę suchą albo na karmę innego producenta może być powodem braku łaknienia.

Poza tym stres również zabija apetyt u naszych futrzaków. Zmiany w gospodarstwie domowym, nowo przybyły zwierzak lub śmierć członka rodziny mogą sprawić, że kot będzie jadł mniej lub w ogóle przestanie jeść. Kolejną przyczyna może być ruja u kotek.

Bardziej poważne przyczyny

Niestety istnieje cały szereg poważnych przyczyn braku apetytu lub całkowitego odmawiana przyjmowania pokarmów (anoreksja):

 • Choroby zębów: Stany zapalne w obrębie jamy ustnej lub kamień nazębny powodują bóle i trudności w jedzeniu.
 • Infekcje: Choroby wywołane przez wirusa nabytego niedoboru immunologicznego (feline immunodeficiency virus – FIV), wirusa białaczki kotów (feline leukemia virus – FeLV) lub zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (feline infectious peritonitis – FIP) też mogą wiązać się z utratą apetytu.
 • Pasożyty: Inwazja pasożytów czasami charakteryzuje się niespecyficznymi objawami. Jeżeli kot nie chce jeść, a ostatnie odrobaczenie miało miejsce jakiś czas temu, możliwą przyczyną mogą być robaki. W takim wypadku brakowi apetytu będą towarzyszyły wymioty i biegunka.
 • Choroby narządów wewnętrznych: Dolegliwości takie jak niewydolność nerek czy problemy z wątrobą, powszechne zwłaszcza u starszych kotów, mogą wiązać się z utratą apetytu.
 • Zatrucia: Twój kot przestał jeść i dodatkowo zaczął się ślinić, ma dreszcze lub drgawki – przyczyną może być zatrucie.
 • Nowotwory
 • Gorączka

Nie ma znaczenia czy chodzi o błahą przyczynę czy poważną chorobę: Jeżeli Twój kot odmawia jedzenia, musisz koniecznie dowiedzieć się dlaczego.

Kot nie chce jeść: Inne możliwe przyczyny

Uściślając, brak apetytu u kota nie jest chorobą a objawem chorobowym i może towarzyszyć wielu dolegliwościom. Natomiast niedobór składników odżywczych wynikający z utraty apetytu może prowadzić do wystąpienia:

 • Objawów ogólnych, takich jak zmęczenie i osłabienie
 • Osłabienia układu odpornościowego
 • Uszkodzenia narządów wewnętrznych: lipidozy wątrobowej, niewydolności serca i uszkodzenia nerek
kot odmawia jedzenia
Jeżeli kot ma ochotę na jedzenie, ale nie je, powodem mogą być choroby zębów.

Diagnoza: Mój kot nie je – kiedy udać się do weterynarza?

Jeżeli przez kilka dni Twój kot je wyraźnie mniej lub odmawia jedzenia przez więcej niż 24 godziny, niezwłocznie skonsultuj się z weterynarzem.

Lista powodów, dla których kot nie chce jeść jest długa i diagnoza będzie się opierała na zasadzie wykluczenia, dlatego może ona trochę potrwać.

Aby ograniczyć możliwe przyczyny, lekarz zapyta Cię od kiedy kot nie je i czy brakowi apetytu towarzyszą inne objawy.

Oprócz przyjętych przez kota szczepień i ostatnich zmian w otoczeniu kota, zainteresowanie zwierzęcia jedzeniem jest również ważną wskazówką. Jeżeli ma ochotę na jedzenie, ale go nie spożywa, przyczyną mogą być problemy z zębami.

Po ustaleniu powyższych kwestii, lekarz przystąpi do ogólnego badania klinicznego. W zależności od tego, co stwierdzi, może zlecić badanie krwi, prześwietlenie oraz/lub badanie ultrasonograficzne.

Leczenie: Co zrobić, gdy mój kot przestał jeść?

Leczenie braku apetytu polega na terapii przyczynowej oraz na leczeniu objawowym. Konieczne może okazać się wdrożenie następujących środków leczniczych:

 • W przypadku chorób zakaźnych: antybiotyki, leki przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze
 • Leki przeciwzapalne
 • Leki przeciwwymiotne
 • Leki pobudzające apetyt
 • Karmienie przymusowe: Jeśli nasz kot uporczywie odmawia jedzenia, może okazać się konieczne karmienie go przez sondę donosową lub bezigłową strzykawkę.
 • W przypadku osłabionego węchu lub smaku: Podawanie karmy o intensywnym zapachu (np. tuńczyk)

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia utraty apetytu u kota?

Jeśli nasz podopieczny nie chce jeść, rokowania mogą się różnić w zależności od przyczyny. Podczas gdy łagodne infekcje zazwyczaj mijają po kilku dniach, choroby nowotworowe lub zatrucia mogą trwać znacznie dłużej.

Dla powodzenia leczenia duże znaczenie ma wczesne wykrycie dolegliwości.

Profilaktyka: Czy mogę zapobiec wystąpieniu braku apetytu u kota?

Co do zasady nie będzie łatwo zapobiec czasowej utracie apetytu u naszego futrzaka. Jednak możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania przez kota na dolegliwości, które prowadzą do utraty apetytu, takie jak choroby zakaźne czy brak apetytu związany ze sposobem karmienia, stosując następujące środki:

 • Unikanie kontaktu z chorymi zwierzętami oraz zachowanie należytej higieny (m.in. regularne czyszczenie kuwety i miski)
 • Zbilansowana dieta oraz porcje stosowne do wagi zwierzęcia
 • Regularne badania weterynaryjne

Jak powstaje apetyt u kotów?

Aby zrozumieć mechanizm powstawania apetytu lub jego braku u kotów należy przyjrzeć się ich fizjologii: Uczuciem głodu rządzi głównie ośrodek głodu w mózgu. Za sprawą zlokalizowanych w przewodzie pokarmowym receptorów, docierają do niego ważne informacje takie jak stan jego napełnienia.

Pełny żołądek aktywizuje receptory, które przesyłają do mózgu sygnał, że ilość przyjętego pokarmu jest wystarczająca. Z kolei, gdy żołądek jest pusty i receptory pozostają nieaktywne, pojawia się uczucie głodu. Oprócz tego, uczucie głodu/sytości regulowane jest również przez hormony oraz stan zdrowia.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?