Odwodnienie u kota: Czy mój kot pije wystarczająco dużo? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
odwodnienie u kota

My, opiekunowie kotów, powinniśmy pić dwa do dwóch i pół litrów wody dziennie. Nie zawsze nam się to udaje, w wyniku czego wieczorem nierzadko cierpimy na bóle głowy i spadek nastroju. A ile płynów powinny przyjmować nasze koty, aby zapobiec ich odwodnieniu? I jak rozpoznać, czy kot pije odpowiednią ilość wody i czy nie jest odwodniony? Przedstawiamy najważniejsze fakty i wskazówki dotyczące odwodnienia u kotów.

Ile wody powinien pić mój kot?

Ilość wody, jakiej potrzebuje Twój podopieczny możesz określić na podstawie poniższych czynników:

  • Waga (koty powinny pić średnio 45 mililitrów wody na kilogram masy ciała)
  • Zawartość wody w pożywieniu
  • Temperatura otoczenia
  • Aktywność kota

Odwodnienie u kota: Jak poznać, że kot jest odwodniony?

Wiele kotów większość czasu przebywa na zewnątrz i podczas swoich codziennych wędrówek pije wodę z kałuż, basenów czy innych zbiorników wodnych. W takim przypadku, kot często nie pije już wody z miski, przyjmując wodę jedynie wraz z mokrą karmą. To jest powód, dla którego często trudno nam stwierdzić, ile wody nasz mruczek właściwie pije.

W takim razie jak możemy oszacować, ile płynów nasz zwierzak wypija każdego dnia? Pomoże nam w tym mały zabieg, do którego nie potrzebna jest wiedza ekspercka:

Woda wchłaniana jest przez wszystkie komórki ciała, co doskonale widać na skórze. Jeżeli w organizmie jest dużo wody, która wypełnia komórki, skóra staje się napięta. W przeciwnym razie, komórki są puste, a skóra sprawia wrażenie luźnej i pomarszczonej.

Te informacje możesz wykorzystać, aby sprawdzić w jakiej kondycji jest skóra Twojego kota. W tym celu unieś fałd skóry na karku kota i puść go gwałtownie. U prawidłowo nawodnionego psa skóra powinna opaść natychmiast po jej puszczeniu. Jeśli opada powoli wolno, oznacza to lekkie lub silne odwodnienie.

To samo możemy zaobserwować również w oczach naszego pupila. W przypadku odwodnionego kota, gałki oczne są zapadnięte.

Czym jest odwodnienie u kota?

Pod tym pojęciem lekarze rozumieją zmniejszenie zawartości wody w organizmie, czyli jej niedobór. Jako że może on być spowodowany przez wiele przyczyn, nie mówimy tu o konkretnej chorobie, a jedynie objawie, który może o niej świadczyć.

Gospodarka wodna jest bardzo ważna dla każdego organizmu, nie tylko dla kotów. Woda nadaje odpowiedni kształt komórkom i jednocześnie chłodzi organizm podczas upałów. Ponadto, zawiera ważne składniki mineralne, takie jak sód.

Sód jest elektrolitem i głównym składnikiem soli kuchennej. Odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych, pracę serca i mięśni. Zwykle sód jest zatrzymywany w organizmie przez nerki, a woda wydalana w postaci moczu. Zaburzenia pracy nerek mogą w związku z tym prowadzić do nieprawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej.

W zależności od przyczyny, odwodnienie może przebiegać wraz ze zmianą gospodarki elektrolitowej. Wyróżniamy trzy rodzaje odwodnienia:

Odwodnienie izotoniczne: Człon „izo” pochodzi z języka greckiego i oznacza „równowagę”. „Tonus” oznacza „ciśnienie”. Zatem zgodnie z nazwą w przypadku tej postaci odwodnienia, równowaga wodno-sodowa zostaje zachowana.

Odwodnienie hipertoniczne: Jeżeli dochodzi jedynie do spadku wody w organizmie, możemy mieć do czynienia ze zbyt wysokim poziomem sodu. Dobrze znaną przyczyną tego stanu jest moczówka prosta (Diabetes insipidus), w której dochodzi do zwiększonego wydalania wody z moczem.

Odwodnienie hipotoniczne: W tym przypadku utrata soli jest większa niż utrata wody. Może prowadzić ona do zatrzymania wody w tkankach, a w konsekwencji nawet do obrzęku mózgu.

W chemii, pojęcie odwodnienia oznacza usuwanie wodoru lub odpowiadającą temu reakcję chemiczną.

Przyczyny niedoboru wody

Większość kotów jest odwodniona na skutek niedostatecznej ilości wypijanej wody. Im mniej piją, tym mniej płynów znajduje się w ich organizmie. Obserwujemy to często zwłaszcza w miesiącach letnich.

Ale to nie jedyna przyczyna odwodnienia u kotów. Może być ono również spowodowane przez następujące dolegliwości:

  • Wymioty (Vomitus) oraz biegunkę (Diarrhoe) w wyniku infekcji lub zatruć
  • Poważne uszkodzenia nerek
  • Niedoczynność kory nadnerczy (Morbus Addison)
  • Oparzenia
  • Terapia lekami moczopędnymi (diuretykami)
  • Moczówka prosta (Diabetes insipidus)
kot a picie wody
Najczęściej odwodnienie u kotów jest wynikiem niedoboru wody pitnej.

Jakie mogą być konsekwencje odwodnienia?

Niedobór wody jest często niedoceniany i to nie tylko w upalne dni, ponieważ również podczas niskich temperatur mogą wystąpić zaburzenia gospodarki wodnej w organizmie. W zależności od przyczyny, może wiązać się to z poważnymi konsekwencjami. Zwłaszcza w przypadku obfitej utraty wody, konieczna jest wizyta u weterynarza!

Konsekwencją odwodnienia u kotów może być:

  • pogorszenie stanu ogólnego a nawet utrata przytomności
  • skąpomocz lub brak oddawania moczu
  • mocznica: Objawy zatrucia spowodowanego brakiem wydalania substancji, które powinny zostać usunięte z organizmu wraz z moczem (np. mocznik, kwas moczowy czy kreatynina)
  • niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie)

Poważne odwodnienie może być stanem zagrażający życiu kota.

Jak leczyć odwodnienie u kota?

W przypadku zauważenia objawów odwodnienia, weterynarz zaproponuje dożylne leczenie płynami. Wlew możemy podawać podskórnie lub dożylnie, a jego skład zależy od rodzaju dolegliwości:

  • Odwodnienie izotoniczne: Roztwór izotoniczny, np. płyn Ringera
  • Odwodnienie hipertoniczne: Roztwór izotoniczny oraz pięcioprocentowy roztwór glukozy
  • Odwodnienie hipotoniczne: Roztwór izotoniczny oraz sód

Zapobieganie niedoborowi płynów u kotów

Koty karmione suchą karmą częściej cierpią na niedobór wody. Dlatego w celu zapewnienia równowagi wodno-elektrolitowej, warto podawać kotu również mokrą karmę. Niektóre rodzaje karmy zostały opracowane tak, aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie na płyny. Poza tym, polecamy codziennie czyścić miskę z wodą, ustawić ich kilka w różnych miejscach w domu i regularnie uzupełniać je świeżą wodą.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?