Kot wymiotuje – co robić? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
kot wymiotuje co robić

Za pomocą badania ultrasonograficznego lekarz weterynarii bada przyczynę wymiotów.

Większość kotów od czasu do czasu doświadcza wymiotów. Niestety za wymioty u kota odpowiedzialna jest nie tylko raczej nieszkodliwa połknięta sierść. Czasami kryją się za tym poważne choroby. Przeczytaj, co robić, kiedy kot wymiotuje.

Jak niebezpieczne są wymioty u kota?

Jeśli kot wymiotuje, nie jest to w rzeczywistości niezależna choroba, ale raczej jej objaw. Może to być wywołane przez różne przyczyny. Jak niebezpieczne są wymioty dla kota, zależy więc od choroby podstawowej.

Istnieją zarówno nieszkodliwe, jak i bardzo poważne przyczyny kocich wymiotów. Nawet stresujące sytuacje lub jazda samochodem mogą powodować wymioty u niektórych kotów. Jeśli jednak przyczyną wymiotów jest zatrucie, może to zakończyć się nawet śmiercią kota.

Przyczyny: Co wywołuje wymioty u kota?

Istnieje wiele chorób, które powodują, że kot wymiotuje. Aby lepiej zorientować się w temacie, warto podzielić przyczyny na niezakaźne i zakaźne:

Wymioty u kota: Przyczyny niezakaźne

 • Spowodowane stresem podczas niepokoju lub bólu
 • Karma (np. z powodu nietolerancji pokarmowych lub zepsutej karmy)
 • Ciała obce
 • Choroby układu pokarmowego: np. zapalenie żołądka, zapalenie jelit, zapalenie trzustki
 • Choroby innych narządów: np. nadczynność tarczycy, choroby nerek lub nowotwory
 • Zatrucia: wiele środków czystości, leki (np. paracetamol) i rośliny (np. bluszcz) jest trujący dla kotów 

Przyczyny zakaźne

U kotów do wymiotów mogą doprowadzić następujące patogeny:

 • Bakterie (np. salmonella)
 • Wirusy (np. wirus panleukopenii kotów (FPV))
 • Pasożyty (np. glisty, giardie)

Wymioty u kota: Jakie inne objawy występują?

Jeśli przyczyną wymiotów jest choroba kota, zwykle towarzyszą im inne objawy. W połączeniu z wymiotami często występuje zmęczenie, zły stan ogólny oraz gorączka.

Ponadto wymiotom często towarzyszą inne objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, utrata apetytu, a z czasem również utrata masy ciała.

Jeśli kot wymiotuje przez dłuższy czas lub jeśli wymioty są szczególnie intensywne, istnieje również ryzyko odwodnienia. Wynikające z tego wahania równowagi elektrolitowej mogą szybko zagrażać życiu kota.

Rozpoznanie: Jakie badania przeprowadza weterynarz?

Najpóźniej w przypadku pojawienia się krwi w wymiocinach lub kilkukrotnego wymiotowania kota należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Ponieważ jednak możliwe przyczyny są bardzo zróżnicowane, bardzo ważna jest współpraca między weterynarzem a opiekunem zwierzęcia.

Weterynarz zada Ci wówczas konkretne pytania: Od kiedy kot wymiotuje? Jak często wymiotuje? Czy są jakieś domieszki, takie jak krew lub coś podobnego? Czy Twój kot jest regularnie szczepiony i odrobaczany?

Zwykle podczas zadawania tych pytań weterynarz przeprowadza badanie ogólne kota. W ten sposób może ocenić aktualny stan zdrowia Twojego kota i znaleźć oznaki, czy nastąpiła już poważna utrata wody i elektrolitów.

Aby znaleźć przyczynę wymiotów, weterynarz prawdopodobnie rozpocznie dalsze badania. Na przykład badanie krwi dostarcza informacji o funkcji wątroby i nerek. Liczba różnych komórek odpornościowych we krwi może wskazywać na infekcję bakteryjną lub wirusową.

Badanie kału wskazuje na ewentualne zakażenie pasożytnicze jako przyczynę wymiotów.

Korzystając z metod obrazowania, takich jak rentgen lub USG, weterynarz jest w stanie sprawdzić narządy pod kątem zmian. Umożliwiają one również wykrywanie zmian położenia, ciał obcych oraz nowotworów.

kot pod kroplówką
Jeśli kot jest odwodniony, potrzebuje infuzji.

Leczenie: Jak leczy się wymioty u kota?

Jeśli kot wymiotuje, leczenie składa się zwykle z dwóch elementów. Z jednej strony weterynarz podejmuje działania przeciwko samym wymiotom, z drugiej strony leczy chorobę podstawową.

Infuzje, leki przeciwwymiotne, leki osłonowe na żołądek i wspomagające podawanie lekkostrawnej karmy pomagają powstrzymać wymioty.

Jeżeli u kota występuje infekcja, w zależności od patogenu stosuje się antybiotyki, leki przeciwwirusowe lub odrobaczające. Nietolerancja pokarmowa jest leczona przez lekarza weterynarii za pomocą środków żywieniowych.

Jeśli jest to kwestia połknięcia ciał obcych lub nawet guza, interwencja chirurgiczna jest zwykle jedyną obiecującą formą terapii.

Uwaga: Wybór odpowiedniej karmy dietetycznej może wspierać naturalne funkcje organizmu kota. Należy jednak pamiętać, że sama karma dietetyczna nie leczy, ani nie zapobiega chorobom. Właściwe żywienie kota należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalne karmy dietetyczne znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Jakie domowe środki pomagają przeciw wymiotom u kotów?

Jeśli Twój kot jest w dobrym stanie ogólnym, a wymioty nie są uporczywe, zdecydowanie możesz najpierw wypróbować kilka prostych domowych środków zaradczych. Jeśli jednak kot nadal wymiotuje lub jego stan się pogarsza, należy skonsultować się z weterynarzem.

Przygotowanie żywności dietetycznej jest prostym sposobem na uspokojenie podrażnionego żołądka Twojego kota. Nadają się do tego gotowany, nieprzyprawiony kurczak, ryż i twarożek. Najpierw nakarm kota małymi porcjami i poczekaj, żeby sprawdzić, czy znowu zwymiotuje.

Herbata z mięty pieprzowej lub rumianek również mają działanie kojące na żołądek. Pomocne może być dodanie płynu do karmy. W ten sposób zwiększasz akceptację nietypowego napoju, a jednocześnie samo spożycie płynów.

Mój kot wymiotuje – jakie są rokowania?

Rokowania są zależne od konkretnej przyczyny wymiotów. Zakażenie pasożytnicze występuje bardzo często i zwykle jest szybko zwalczane. Jednak niektóre nowotwory lub ciała obce w przewodzie pokarmowym wykryte zbyt późno mogą zagrażać życiu.

Profilaktyka: Jak mogę zapobiec wymiotom u mojego kota?

Aby uniknąć wymiotów u Twojego kota, możesz zastosować następujące środki:

 • Unikaj dostępu kota do substancji toksycznych.
 • Regularnie sprawdzaj koty wychodzące na zewnątrz pod kątem pasożytów lub odrobaczaj je (co 3 miesiące).
 • Unikaj kontaktu kota ze zwierzętami, które już są chore.
 • Regularnie czyść i, jeśli to konieczne, dezynfekuj miejsce z odchodami oraz miejsce karmienia.
 • Chroń karmę dla kota przed światłem i przechowuj ją zamkniętą, aby chronić ją przed zanieczyszczeniem lub gryzoniami.

Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?