Cały proces czajenia się w trawie, skradania po okolicy, atakowania i zjadania mniejszych zwierząt zdarza się kotom tylko wówczas, gdy faktycznie są głodne. Zazwyczaj jednak Twój kot będzie traktował polowanie bardziej jak rozrywkę, która niekoniecznie zakończy się w tak przykry dla ofiary sposób.
Łapanie zdobyczy

© zsv3207 / stock.adobe.com
Jak złapać mysz
Pierwszym krokiem podczas polowania jest grasowanie po swoim terytorium. Po pewnym czasie kot wybiera odpowiednie miejsce na zasadzenie się i cierpliwie czeka. Gdy tylko pojawi się potencjalna ofiara, kot rozpoczyna podchody, wykorzystując każdą możliwą kryjówkę. Miejsce, z którego można przystąpić do bezpośredniego ataku, znajduje się kilka metrów od celu. Oczy kota śledzą każdy ruch ofiary, a jego tylne łapy powoli się wycofują. Ogon jest wyprostowany i skierowany do tyłu. W końcu kot rozpoczyna bieg przed siebie.
Skok
Większą część pracy podczas skoku wykonują tylne łapy, podczas gdy przednie mogą zająć się chwytaniem ofiary. Oznacza to, że kot może również odpowiednio reagować na próby ucieczki i poruszać się w odpowiednim kierunku. Skacząc z wysokości, kot zazwyczaj ląduje tuż przed ofiarą, szybko ją chwyta i mocno trzyma, używając do tego pazurów.
Małe zwierzęta często dokonują żywota na miejscu, lecz zdarza się, że koty puszczają swoje ofiary, aby zapolować jeszcze raz. Po kilku rundach myśliwi odpuszczają, jakby nieco znudzeni całą zabawą. Jeśli ofiara jest zbyt wyczerpana i nie jest w stanie uciec, kot może wziąć ją do pyska i przynieść swojemu właścicielowi, który, w oczach kota, potrzebuje każdej możliwej pomocy!
Chcesz sprawić kotu fajną wędkę dla kota? Zapraszamy do zakupów w sklepie internetowym dla zwierząt zooplus!