Dokocenie: Przed pierwszym kontaktem
Wprowadzenie kolejnego kota do naszego gospodarstwa domowego należy zawsze dobrze przygotować. Działaj spokojnie i rozważnie, Twoje błędy mogą trwale zaważyć na relacjach między Twoimi pupilami!
Podczas wprowadzania drugiego kota, musimy zadbać o to, żeby na początku zwierzęta nie miały ze sobą kontaktu. Postaraj się umieścić koty w osobnych pomieszczeniach. W każdym z nich powinna znajdować się kuweta, drapak i ewentualnie inne niezbędne akcesoria, aby ułatwić nowemu domownikowi przyzwyczajenie się do Ciebie, Twojej rodziny oraz nowego otoczenia, a także, aby nasz dotychczasowy pupil nie zdeprymował nowego przybysza.
Wymiana zapachów
W kolejnym kroku zapoznaj koty ze sobą za pośrednictwem zapachu. Przynieś do pokoju nowo przybyłego kota zabawki, poduszki i koce rezydenta. Przetrzyj kota nr 1 miękką szmatką, którą następnie połóż w legowisku kota nr 2 – te subtelne komunikaty pomogą kotom zapoznać się ze swoimi zapachami, na które koty są bardzo wrażliwe. Kiedy zapach nowego kota połączy się z zapachem Twojego mieszkania, ułożenie prawidłowych relacji między zwierzakami będzie dużo łatwiejsze.
Wprowadzenie nowego kota do domu: Pierwsze spotkanie
Dopiero po takim przygotowaniu koty mogą się ze sobą spotkać, ale należy pamiętać o następujących kwestiach: Twój kot rezydent będzie musiał się skonfrontować z potencjalnym intruzem na jego terenie, a nowo przybyły kot będzie na pewno nieco zdenerwowany ze względu na nieznane mu otoczenie.
Najlepszym rozwiązaniem przy pierwszym kontakcie byłoby wstawienie kratki w drzwiach między pomieszczeniami, w których przebywają zwierzęta tak, aby mogły same zdecydować na jaki kontakt sobie pozwolić. Być może będą się ignorowały, obserwowały z bezpiecznej odległości albo obwąchiwały z zaciekawieniem.
Nie przejmuj się, gdy przy pierwszym kontakcie będą na siebie syczeć lub stroszyć ogony. Zamknij ponownie drzwi między pokojami i podejmij kolejną próbę kontaktu następnego dnia.
Zostaw otwarte drzwi do bezpiecznej przestrzeni
W momencie, gdy uznasz, że koty są do siebie przychylnie nastawione, możesz usunąć kratkę z drzwi. Niewykluczone, że będzie to możliwe już podczas pierwszego spotkania, jednak w przypadku większości kotów potrwa to zapewne kilka dni. W każdym przypadku należy kotom zapewnić możliwość skrycia się w bezpiecznym miejscu.
O dalszym biegu wydarzeń pozwól zadecydować Twoim pupilom, ale obserwuj ich z pewnej odległości, aby w razie konfliktu móc odpowiednio zareagować. Daj kociakom czas i interweniuj tylko, gdy jest to naprawdę niezbędne.
Co zrobić, gdy koty się nie zaprzyjaźnią?
Może zdarzyć się też tak, że jeden z kotów będzie agresywny w stosunku do drugiego. Z reguły będzie to kot rezydent, który będzie bronił swojego terytorium, jednak nie wykluczone, że nowo przybyły kot, który jest z natury lękliwy czy agresywny, może przejawiać skłonności do niepożądanych reakcji.
Syczenie i ostrzegawcze ruchy łap są dozwolone, ale jeżeli dojdzie do fizycznej konfrontacji, musisz bezwzględnie zareagować.
Jest to sytuacja stresująca dla obydwu kotów, dlatego nie karz ani nie groź żadnemu z nich, tylko oddziel je od siebie, daj im jeden, dwa dni za wyciszenie emocji i następne spotkanie zorganizuj w inny, mniej bezpośredni sposób.