Zespół PICA u kotów (zespół łaknienia spaczonego) This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
zespół pica u kota

Kot cierpiący na zespół PICA żuje plastikową żyrafę.

Kot odkrywa otoczenie nie tylko oczami i nosem, ale także pyskiem. Ale jeśli nieustannie skubie nowy koc lub żwirek, może to być zespół PICA. Kiedy weterynarze zaczynają mówić o zaburzeniu behawioralnym i jak można je rozpoznać?

Czym jest zespół PICA u kotów (łaknienie spaczone)?

Zastanawiasz się, dlaczego Twój kot wszystko podgryza? Przyczyną może być zespół PICA.

Jest to nietypowe zaburzenie łaknienia, w którym koty celowo jedzą nietypowe substancje, które często nie nadają się do spożycia. Należą do nich np. papier, tekstylia czy tworzywa sztuczne. Lizanie lub żucie niestrawnych rzeczy jest uważane za główny objaw tej choroby.

Które koty są szczególnie dotknięte chorobą?

Zasadniczo każdy kot może zachorować na zespół PICA. Jednak pewne rasy kotów, takie jak birmańskie czy syjamskie, uważa się za szczególnie podatne na zaburzenia łaknienia.

Objawy: Jak wyglądają objawy zespołu PICA u kota?

Istnieją różne stopnie nasilenia zespołu PICA u kotów. Niektóre zwierzęta podgryzają przedmioty tylko okazjonalnie. Inne koty jednak codziennie wykazują poważne zaburzenia łaknienia.

W wyniku połknięcia tekstyliów (np. wełny, sznurowadeł) lub ostrych przedmiotów (np. plastiku) może dojść do poważnych powikłań, takich jak niedrożność jelit.

Szczególnie niebezpieczne jest połknięcie długich nici, gdyż lubią one utknąć w przewodzie pokarmowym, a następnie przewlec jelito. Stan ten zagraża życiu Twojego kota!

Pierwszymi objawami niedrożności jelit są nagłe wymioty, silny ból i pogorszenie stanu ogólnego.

Rozpoznanie: Jak stwierdza się zespół PICA u kota?

Jeśli kot wykazuje oznaki zaburzonego zachowania lub zjadł niebezpieczne dla zdrowia ciało obce, należy natychmiast poinformować o tym weterynarza, który może spróbować znaleźć przyczynę problemu na podstawie Twoich informacji.

Ponadto może on zbadać Twoje zwierzę pod kątem innych chorób podstawowych i uwidocznić ciała obce za pomocą technik obrazowania (np. zdjęć rentgenowskich).

rentgen u kota © dalajlama / stock.adobe.com
Czerwona strzałka na zdjęciu rentgenowskim wskazuje niestrawne ciało obce w jelicie kota.

Terapia: Jak leczy się zespół PICA u kota?

Zaburzenia behawioralne, takie jak zespół PICA u kotów, często wymagają wiele cierpliwości. Celem leczenia jest unikanie przyczyn, a poznanie ich daje Ci możliwość pozbyć się ich ze swoich czterech ścian.

W większości przypadków można jednak tylko spekulować, jaka jest dokładna przyczyna zaburzeń behawioralnych u kota. Następnie możesz spróbować pomóc kotu, który cierpi na zespół PICA, wprowadzając w życie następujące kroki:

1. Częściej baw się z kotem

Jeśli kot ma zbyt mało zajęć, wtedy stres może sprzyjać zaburzeniom łaknienia. Dlatego też należy zapewnić mu na co dzień zabawy i ćwiczenia wspomagające myślenie.

Na przykład, możesz ukryć smakołyki, rozpocząć trening klikerowy z kotem lub użyć zabawek dla kota.

2. Zmień przyzwyczajenia żywieniowe kota

Zapewnij kotu możliwość zaspokojenia jego potrzeby gryzienia za pomocą innych przedmiotów. Na przykład, możesz podawać mu suchą karmę zamiast mokrej.

Zabawki do żucia, twardsze pałeczki do żucia lub kocimiętka również mogą spowodować, że kot rzadziej będzie gryźć inne przedmioty.

3. Podawaj kotu leki

Koty z zespołem PICA nie zawsze potrzebują leków. Jednak w ciężkich przypadkach, gdy środki łagodzące stres nie pomagają, weterynarz może przepisać leki psychotropowe.

wędka dla kota © DoraZett / stock.adobe.com
Zachęcaj swojego kota do zabawy, aby pozbył się nudy i stresu.

Przyczyny: Jakie są powody występowania zespołu PICA u kota?

Zespół PICA to zaburzenie behawioralne. Koty dotknięte tym zaburzeniem często już w młodym wieku zaczynają ssać niestrawne przedmioty, takie jak tekstylia czy plastik.

Jeśli objawy nasilają się, stopniowo zastępują ssanie żuciem i połykaniem przedmiotów.

Naukowcy podejrzewają, że istnieje kilka czynników, które mogą prowadzić do zespołu PICA u kotów. Należą do nich:

  • predyspozycje genetyczne
  • codzienny stres
  • ciężkie traumy

Ponieważ te przyczyny i inne powiązania nie zostały jeszcze w pełni udowodnione, naukowcy kontynuują badania nad zaburzeniem.

jedzenie trawy przez kota
Jedzenie trawy nie jest objawem zespołu PICA, ponieważ według różnych teorii zachowanie to ma pomagać w zwalczaniu objawów niedoboru (np. kwasu foliowego) lub służy jako naturalny środek znieczulający.

Profilaktyka: Jak zapobiegać zespołowi PICA u kota?

Niestety, nie jest jeszcze możliwe zapobieganie powstaniu tej choroby. Niemniej możesz zmniejszyć ryzyko chorób psychicznych, zwracając uwagę na odpowiednie dla gatunku warunki utrzymania i żywienia.

Jeśli Twojemu kotu brakuje niezbędnej aktywności i urozmaicenia, wynikający z tego stres może być szkodliwy dla jego zdrowia fizycznego i psychicznego.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?