Przeprowadzka z kotem

kot w kartonie

Koty kanapowe czy wychodzące: Każdy kot kocha swoje terytorium. Codziennie się po nim przechadza, w razie potrzeby odstrasza intruzów, wyleguje się w swoich ulubionych miejscach. Kiedy opiekun kota stoi przed koniecznością przeprowadzki, pojawia się pytanie: Jak to zrobić, nie narażając kota na ogromny stres i długie lamenty? Podpowiadamy!

Nowy dom

Dobre planowanie to połowa sukcesu: Jeśli już wiesz, że będziesz się przeprowadzać, od początku myśl także o swoim pupilu. Jeśli kupujesz lub budujesz własny dom, problem nie jest nabrzmiały. Jeśli jednak sprawa dotyczy wynajmowanego lokum, potrzebujesz przede wszystkim zgody wynajmującego. Szukanie mieszkania z czworonożnym kompanem może nieco zawęzić wybór. W każdym wypadku musisz upewnić się, że obecność kota jest dozwolona w umowie najmu. Jeśli masz kota wychodzącego, najlepiej poszukaj mieszkania na parterze w niezbyt ruchliwej okolicy.

YT channel 1000x160

Przygotowanie

Jeśli nowe mieszkanie jest daleko od starego, zarezerwuj sobie kilka dni na przeprowadzkę. Jeśli nawet jednak do nowego lokum jest rzut beretem, często i tak dzielimy przewożenie rzeczy na małe etapy. Kiedy pakuje się je do kartonów, koty często nie czują stresu, za to chętnie bawią się wśród nich i chowają się w ich wnętrzach. Upewnij się koniecznie, że kot podczas takich zabaw nie będzie miał okazji zranić się ostrą tekturą. Zwróć uwagę na oparte o ścianę lustro, inne szkła czy przybory do szycia, które zwykle leżą zamknięte w szafkach. Zabawek kota najlepiej nie chowaj do pudeł aż do samego dnia przeprowadzki, by kot mógł kultywować swoje rytuały i robić to, do czego jest przyzwyczajony. Przeprowadzka w jakimś momencie na pewno i tak zaniepokoi kota. Nowe mieszkanie przygotuj odpowiednio na wprowadzenie się czworonoga: Jeśli posiadasz balkon, koniecznie zabezpiecz go siatką dla kota — w przypadku wynajmowanego mieszkania nie zapomnij zapytać o zgodę właściciela. Zwróć uwagę na inne możliwe źródła zagrożeń, jak na przykład uchylone okna — uchył również można zabezpieczyć specjalną kratką. Jeśli Twój nowy współlokator także opiekuje się kotem, możesz zawczasu przyzwyczajać zwierzęta do siebie, na przykład wymienić się nasiąkniętymi zapachami kotów kocykami.

Jak pomóc kotu w stresie przed i przy przeprowadzce?

Przeprowadzka zawsze wprowadza do codzienności nieco zamętu. Musisz przygotować się na to, że kot będzie zdenerwowany nową sytuacją. Przede wszystkim staraj się rozniecać spokój i opanowanie. Kot natychmiast zauważy, jeśli będziesz się niepokoić czy stresować i Twój nastrój z pewnością mu się udzieli. W przetrwaniu stresującego okresu pakowania i przeprowadzki, a także aklimatyzacji w nowym mieszkaniu pomogą także środki uspokajające dla kotów. Zaliczają się do nich na przykład syntetyczne kocie feromony w dozownikach do kontaktu, w sprayach czy kapsułkach. W niepokojących sytuacjach kotu pomagają również specjalne pasty słodowe  czy esencje kwiatowe Bacha. W wybrane produkty zaopatrz się najlepiej na kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką i od razu rozpocznij ich stosowanie, ponieważ wykształcenie uspokajającego działania na kota zwykle zajmuje trochę czasu.

kot a przeprowadzka

Dzień przeprowadzki z kotem

Dzień przeprowadzki zwykle bywa naprawdę hektyczny i zabiegany. Ludzie wchodzą i wychodzą raz po raz, a mieszkanie staje się coraz bardziej puste. Być może rozlegają się także odgłosy remontu — wiercenie i przybijanie gwoździ. Jeśli zwykle podczas wyjazdu zostawiasz kota z zaufanymi osobami, być może także na dzień przeprowadzki przygarną go i się nim zaopiekują? Jeśli nie ma takiej możliwości, postaraj się znaleźć dla kota jak najbardziej ustronne miejsce, najlepiej osobny zamknięty pokój, i umieść w nim jego legowisko, drapak, kuwetę i miski z pokarmem i wodą. Pomieszczenie to powinno być jak najmniej uczęszczane. Jeśli przeprowadzka zajmuje więcej niż jeden dzień, postaraj się spać w mieszkaniu z kotem. Dopiero kiedy wszelkie Twoje rzeczy będą już przetransportowane do nowego lokum, spakuj do samochodu rzeczy kota wraz z samym pupilem. W tym celu skorzystaj z bezpiecznego transportera dla kota i nie pakuj go pod żadnym pozorem na pakę samochodu transportowego. Tylko, będąc bezpośrednio przy pupilu, dasz radę go uspokoić.

Przeczytaj artykuł o tym, jak wybrać najlepszy transporter dla kota!

Po przeprowadzce z kotem

Kotom przyzwyczajenie się do nowego miejsca zajmuje trochę czasu — ile, zależy od charakteru kota i stopnia, w jakim zmieniło się jego otoczenie. Postaraj się umieścić drapak, legowisko i inne meble kota w podobnej konstelacji i w podobnych miejscach, w jakich znajdowały się w poprzednim lokum. Jeśli wcześniej drapak znajdował się w salonie, także w nowym mieszkaniu najlepiej ustawić go w pomieszczeniu spełniającym taką samą funkcję. Większość kotów lubi mieć dobry widok na otoczenie, dlatego chętnie czas spędza także, obserwując otoczenie z okna. Kuwetę ustawiaj zawsze w ustronnym, rzadko uczęszczanym miejscu. Miski i poidełka z kolei nie powinny stać w bezpośrednim sąsiedztwie kuwety, optymalne jest rozstawienie po całym mieszkaniu kilku misek z wodą.

W przypadku wprowadzenia się do nowych współlokatorów wyzwanie dla kota staje się większe. Podobnie jest, jeśli w nowym domu mieszkają już inne zwierzęta domowe. W takich przypadkach pozwól najpierw w całkowitym spokoju zapoznać się kotu z nowym otoczeniem. Każdy znajomo pachnący mebel czy przedmiot na pewno doda kotu otuchy, dlatego postaraj się przygotować pomieszczenie z jak największą ilością takich przedmiotów.

Krok po kroku kot będzie zaznajamiał się z nowymi przedmiotami w kolejnych dniach. Niektóre koty mogą chcieć ukryć się, na przykład za szafą czy pod kanapą. Nie wyciągaj wtedy pupila na siłę, tylko pozwól mu samemu zdecydować, kiedy wyjdzie i zechce zwiedzić nowe domostwo. Zwłaszcza koty starsze potrzebują często nieco więcej czasu na odnalezienie się w nowym miejscu. Dzieje się tak dlatego, że zmysły starszych kotów są zwykle już nieco otępiałe, przez co nabierają one dłużej zaufania do otoczenia. Z kolei młode i pewne siebie koty często już pierwszego dnia brykają po nowym domu i szukają przygód.

zwalczanie stresu u kota

Kiedy wypuścić kota wychodzącego na zewnątrz?

Kotom wychodzącym daj najpierw szansę przyzwyczaić się do nowych czterech ścian, zanim znów otworzysz dla nich drzwi na zewnątrz. Ryzyko, że kot ucieknie w pierwszych dniach po przeprowadzce jest naprawdę wysokie. Zwłaszcza wówczas, gdy stare lokum znajduje się w niedalekiej odległości od nowego. Pupil być może będzie chciał spróbować wrócić na swój dotychczasowy rewir. Dopiero, gdy kot zaakceptuje nowy dom i będzie czuł się w nim w stu procentach komfortowo, możesz zaplanować pierwsze wspólne spacery z kotem po nowym terenie. Pierwsze kilka razy wyjdź za kotem na zewnątrz i po niedługiej chwili zawołaj go na posiłek. Zwykle po upływie około miesiąca koty są gotowe na pierwsze samodzielne wycieczki po okolicy.

Jeśli w nowym domu nie ma opcji wyjścia dla kota, może to u kotów wcześniej wychodzących prowadzić do zaburzeń w zachowaniu. Kot powinien mieć wówczas zapewniony chociaż zabezpieczony balkon. Postaraj się też urządzić mieszkanie w sposób dla kota urozmaicony i codziennie poświęć mu chwilę na wspólną zabawę. Możesz wypróbować także trening z klikerem dla kota w ramach rekompensaty za brak możliwości wychodzenia.

Wskazówki na przeprowadzkę z kotem

  • Przygotować odosobnione pomieszczenie dla kota w czasie przeprowadzki
  • Kota i jego rzeczy przetransportować na samym końcu do nowego miejsca w bezpiecznym transporterze
  • Dać kotu czas na aklimatyzację
  • Używać preparatów uspokajających na już kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką
  • Zaczekać kilka tygodni z wypuszczaniem kotów wychodzących w nowym miejscu
  • Powoli oswajać kota z nowymi lokatorami
Najczęściej polecane