Zatrucie u kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
zatrucie u kota

Uwaga: Wymioty mogą być oznaką zatrucia u kota!

Wiele kotów to koty wychodzące, przebywające na zewnątrz bez nadzoru. Może to być przyczyną zagrożeń, takich jak np. spożycie wyłożonej trutki. Informacje poniżej pomogą Ci w ustaleniu, czy Twój kot się zatruł i w jaki sposób możesz mu pomóc.

Jak niebezpieczne jest zatrucie u kota?

Jeżeli Twój kot się zatruł, szanse na jego wyzdrowienie zależne są m.in. od rodzaju trucizny i przyjętej dawki. W większości przypadków przyjęta dawka jest na tyle mała, że kot nie odczuwa po niej żadnych większych dolegliwości.

Niestety bywa i tak, że ciężkie zatrucie kończy się śmiercią zwierzęcia. Podstawowa zasada brzmi: Im wcześniej udasz się z Twoim pupilem do weterynarza, tym większe są jego szanse na wyleczenie!

Objawy: Jak wyglądają objawy zatrucia u kota?

Zależnie od przyjętej dawki trucizna może wywołać u kota szereg różnych objawów. Wystąpienie u kota jednego lub więcej z tych typowych dla zatrucia objawów powinno spowodować zaświecenie się lampek ostrzegawczych w Twojej głowie. Możliwe symptomy zatrucia u kota to:

  • znaczne pogorszenie ogólnego samopoczucia
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności połączone z nadmiernym wydzielaniem śliny, wymioty, (krwawa) biegunka oraz bóle brzucha (kolka)
  • dolegliwości neurologiczne, takie jak utrata przytomności, paraliż, konwulsje, drgawki, dezorientacja lub odrętwienie
  • rozszerzenie lub zwężenie źrenic
  • trudności z oddychaniem, jak np. znacznie przyspieszony lub spowolniony oddech (normalny oddech u dorosłego kota to 20 do 40 wdechów na minutę), aż do duszności
  • podwyższona temperatura ciała (hipertermia)
  • problemy z sercem, np. zaburzenia rytmu serca
  • zaburzenia krzepnięcia, identyfikowalne na podstawie krwawienia (np. z dziąseł, skóry) lub krwi w moczu

Kiedy należy udać się z zatrutym kotem do weterynarza?

O podejrzeniu zatrucia należy bezzwłocznie powiadomić weterynarza. W przypadku zatruć obowiązuje zasada: Lepiej dmuchać na zimne! Jeżeli wiesz, jaką substancję spożył kot, koniecznie powiesz o tym weterynarzowi. Dzięki temu uzyska niezbędne informacje dotyczące substancji czynnej.

Pierwsza pomoc: Co robić w przypadku zatrucia u kota?

W przypadku dłuższej drogi do weterynarza możesz pomóc kotu, przede wszystkim zachowując spokój. Nerwowe i chaotyczne zachowanie przeniesie się na Twojego kota.

W przypadku, gdy kot jest nieprzytomny, umieść go w bezpiecznej pozycji. Wyciągnij język z pyszczka, tak by uniemożliwić zakrztuszenie się wymiocinami.

kot jedzący mysz
Nie pozwalaj kotu zbliżać się do martwych myszy. Mogły one paść ofiarą trutki, która jest szkodliwa także dla kota!

Diagnoza: W jaki sposób można rozpoznać zatrucie u kota?

W większości przypadków opiekun nie zna substancji będącej przyczyną zatrucia. Z tego też względu bardzo ważne jest przekazanie weterynarzowi wszystkich informacji, jakie się posiada. Podczas wywiadu weterynarz bada Twojego kota i, poza temperaturą jego ciała, sprawdza również stan błon śluzowych, puls, oddech i odruchy.

Ze względu na to, że poza zatruciem w grę wchodzą jeszcze inne schorzenia (np. niedrożność lub uraz jelit) konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań. W tym celu kotu pobrana zostaje krew lub stosuje się techniki obrazowania (np. rentgen) w celu kontroli narządów wewnętrznych.

Terapia: W jaki sposób leczy się zatrucie u kota?

Jeżeli zatrucie nastąpiło niedawno – parę minut bądź godzin wcześniej, weterynarz może podać kotu środki wymuszające wymioty. W celu usunięcia trucizny stosuje się również płukanie żołądka.

Jeżeli nie znasz czasu spożycia trucizny, ale wiesz o jaką substancję chodzi, weterynarz może podać kotu odtrutkę (antidotum), w celu neutralizacji trutki. Przykładowo, w przypadku zatrucia trutką na szczury witamina K stosowana jest jako antidotum.

Poza leczeniem przyczynowym Twojego kota należy również zastosować środki wspomagające. Mają one na celu stabilizację układu krążenia oraz odtrucie organizmu. Należą do nich:

  • doustne podanie wiążącego truciznę węgla aktywnego;
  • terapia infuzyjna;
  • w razie potrzeby środki na nudności (przeciwwymiotne) i przeciwbólowe.

Ze względu na poważne konsekwencje zatrucia, większość weterynarzy pozostawia koty na obserwacji w klinice. Umożliwia to natychmiastowe i właściwe reagowanie w przypadku ewentualnego pogorszenia się funkcji życiowych.

Przyczyny: Co może doprowadzić do zatrucia u kota?

Toksyczne substancje są wszędzie – zarówno na zewnątrz, jak i w naszych domach. Mogą do nich należeć również substancje trujące dla kota zawarte w roślinach, produktach spożywczych oraz w środkach chemicznych (np. środki dezynfekujące).

Zatrucie u kota: Co jest najczęstszą przyczyną zatrucia u kotów?

Substancja toksyczna Występowanie
Kwas acetylosalicylowy Tabletki (aspiryna)
Ołów Baterie, lakier, farby, zabawki
Glikol etylenowy Bardzo słodki w smaku płyn zapobiegający zamarzaniu i odrdzewiacz
Rośliny trujące Rośliny domowe i ogrodowe takie jak agawa, benjaminek, bluszcz, hortensja, orchidea, oleander, poinsecja
Produkty spożywcze Alkohol, kawa, czosnek, czekolada, herbata, winogrona i rodzynki, cebula
Metaldehyd Trutka na ślimaki
Rodentycydy (antykoagulanty) Trucizna na szczury (w przynęcie lub już w żołądku gryzoni)

Profilaktyka: Czy da się uniknąć zatrucia u kota?

Nie zawsze możliwe jest usunięcie w domu wszystkich substancji toksycznych. Niezależnie od tego należy uważać na to, by wszelkie lekarstwa i potencjalnie toksyczne produkty spożywcze znalazły się poza zasięgiem kota. Jeżeli z trudem przychodzi Ci rezygnacja z roślin dekoracyjnych, możesz zdecydować się na niegroźne dla kotów kwiaty, typu kocia trawa czy stokrotki.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?