Które produkty spożywcze dla człowieka są szkodliwe dla kota?

czego nie wolno jeść kotu

Niezmiernie ważne jest, by każdy właściciel kota był dobrze doinformowany o tym, jakie produkty spożywcze spożywane przez ludzi mogą zaszkodzić czworonogowi. Niektóre z nich, choć niejednokrotnie wspomagają kondycję zdrowotną człowieka, mogą okazać się dla zdrowia kota niebezpieczne.

Następująca lista zawiera jedynie przykłady, nie jest kompletną listą wszystkich szkodliwych produktów.

YT channel 1000x160

Procenty nie dla zwierzaka

Alkohole: Jasne jest, że kotom nie należy podawać nigdy nawet najmniejszych ilości alkoholu. Z tego względu nawet esencje kwiatowe doktora Bacha dla kotów dostępne są w wariancie bezalkoholowym. Alkohol może wywołać ciężkie uszkodzenia wątroby i mózgu kota. Najmniejsza z perspektywy człowieka dawka alkoholu, na przykład łyżeczka stołowa, może wprowadzić kota w śpiączkę. Większa dawka może być dla kota śmiertelna.

Rollmops: Możesz myśleć, że sprawiasz kotu radość i dajesz mu coś dobrego, jednak taka przekąska nie jest dla kota najzdrowsza. Wysoka zawartość soli bowiem nie wpływa na system trawienny kota w żadnym wypadku pozytywnie.

Czekolada dla kota?

Czekolada: Podobnie jak dla psów, tak i dla kotów czekolada jest ze względu na zawartość teobrominy produktem szkodliwym. Substancja ta jest zawarta w czekoladach każdego rodzaju, najwięcej zaś w gorzkiej czekoladzie i czystym kakao.

Konsumpcja czekolady przez kota może być fatalna w skutkach. Może prowadzić do zaburzenia rytmu serca, drżenia mięśniowego czy drgawek. Im wyższa jest zawartość kakao w czekoladzie, tym bardziej szkodliwe dla organizmu kota będzie jej wpałaszowanie. Koty wprawdzie zwykle mniej niż psy zainteresowane są słodyczami, jednak ze względu na wysokie ryzyko zatrucia uważać powinieneś zawsze.

Surowa wieprzowina: W tym przypadku powstaje zagrożenie, najczęściej śmiertelnej w skutkach, infekcji wirusem SHV-1. Tak zwana choroba Aujeszkiego, zwana też wścieklizną rzekomą, objawia się przede wszystkim symptomami neurologicznymi. Kot staje się niespokojny i poruszony, daje o sobie znać częstym miauczeniem, z pyszczka leci mu ślina, gdyż wydziela ją w nadmiernych ilościach. Na dalszym etapie choroby dochodzi do zaburzeń koordynacji oraz paraliżów.

Awokado: W diecie dla człowieka zalecane coraz częściej przez wzgląd na ich lecznicze właściwości, jednak dla kota szkodliwe. Zawarta w awokado substancja persin wywołuje u kota duszności, obrzęki i uszkadza mięsień sercowy.

Pomidory i bakłażany: Te warzywa zawierają atropinę – związek chemiczny, będący u kotów przyczyną zaburzeń rytmu serca.

Mleko dobre dla kota?

Mleko: Ponieważ koty z natury nie trawią laktozy, nie powinny spożywać mleka, mimo częstej argumentacji, że na wsiach koty piją mleko regularnie, rzekomo bez żadnych negatywnych skutków na ich zdrowiu. W naszym internetowym sklepie zoologicznym zooplus w dziale dla kota znajdziesz specjalnie przemyślane i dostosowane do potrzeb rodzaje mleka dla kota.

Surowy drób: Nierzadko koty uwielbiają pałaszować mięsa drobiowe, jednak nie powinny tego robić właściwie w ogóle. Konsumpcja drobiu niesie ze sobą dla naszych czworonogów liczne zagrożenia – między innym dlatego, że może zawierać bakterie Salmonelli.

Kości: mogą poranić podniebienie, zatrzymać się w przełyku lub uszkodzić ściany jelitowe zwierzęcia.

Rośliny strączkowe i kapusta: Mają one bowiem tę właściwość, że są ciężkostrawne. Dla kotów mogą być niemożliwe do strawienia w całości i prowadzić do wzdęć oraz biegunek. Znane są także pojedyncze przypadki śmiertelne.

Cebula: Cebula jest pod każdą możliwą postacią trująca dla kota, czy ugotowana, surowa, suszona czy sproszkowana. Przyczyną tego są związki siarki, które atakują czerwone ciałka krwi. Spożycie cebuli wywołać może u kota wymioty, biegunkę, podrażnienie błony śluzowej, a nawet anemię (niedokrwistość). Już niewielka porcja cebuli wystarczy, by pogorszyć jakość krwi kota i zagrozić jego zdrowiu i samopoczuciu.

Rośliny czosnkowe: Zaliczają się do nich na przykład czosnek niedźwiedzi czy szczypior, które są z reguły łatwo dostępne w ogrodach czy w doniczkach kuchennych. Pilnuj kota, by nie podjadał roślin czosnkowych, gdyż szybko może dojść do zatrucia.

Środek przeciw ślimakom

Chemiczne środki zwalczające szkodniki: zawierają często metaldehyd, który bardzo szybko zatruwa ośrodkowy układ nerwowy. Preparaty przeciw ślimakom mogą być atrakcyjne nie tylko dla ślimaków, ale także dla kotów, ponieważ mają słodki zapach. Po spożyciu preparatu pojawiają się drgawki, zaburzenia równowagi i gorączka. Zwierzę bardzo cierpi i najczęściej umiera w wyniku zatrucia.

Jeśli Twój kot wykazuje takie objawy, jak wymioty, wahania wagi czy pobudzoną pracę ślinianek, niezwłocznie powinieneś udać się z nim do lekarza weterynarii, by jak najszybciej zastosował odpowiednie leczenie i uratował zdrowie, a nawet życie kota.

Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o karmach dla kota najwyższej jakości.

Najczęściej polecane