Nadczynność tarczycy u kota (hipertyreoza) This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
hipertyreoza u kota

Koty z nadczynnością tarczycy zazwyczaj wymagają dożywotniego przyjmowania leków.

Czy pomimo dobrego apetytu Twój kot traci na wadze? To może oznaczać, że cierpi na nadczynność tarczycy. O tym, co musisz wiedzieć w temacie „nadczynność tarczycy u kota”, dowiesz się z poniższego tekstu.

Symptomy: Jak objawia się nadczynność tarczycy u kota?

Hormony tarczycy wpływają na ważne funkcje komórek. Dlatego nadczynność tarczycy u kota ma wpływ na wiele narządów. Wiąże się to ze zmiennym obrazem klinicznym (symptomatyka).

Do częstych objawów nadczynności tarczycy u kotów należą:

  • nadciśnienie tętnicze
  • utrata masy ciała pomimo zwiększonego apetytu
  • wypadanie włosów, pozostała część sierści wydaje się najeżona
  • kot dyszy i ma problemy z oddychaniem
  • wzmożone picie i oddawanie moczu (polidypsja i poliuria)
  • zwiększona aktywność i ogólny niepokój
  • trudności z połykaniem.

Czasami można zaobserwować również zmiany w zachowaniu kota, takie jak nagła agresywność lub strach. Jeśli choroba rzutuje na przewód pokarmowy, występuje również biegunka lub wymioty.

Ostatnie stadium: Oto, co dzieje się z nieleczonym kotem

Nieleczony kot z chorobą tarczycy stopniowo osiągnie końcowe stadium choroby. Hormony mają negatywny wpływ na serce, co prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Takie ciśnienie krwi powoduje uszkodzenie innych narządów, jak nerki czy oczy.

objawy nadczynności tarczycy u kotów © nicholashan / stock.adobe.com
Wypadanie włosów lub najeżona sierść mogą być objawami nadczynności tarczycy u kotów.

Rozpoznanie: Jak można wykryć nadczynność tarczycy u kota?

Aby stwierdzić nadczynność tarczycy u kota, lekarz weterynarii po przeprowadzeniu ogólnego badania klinicznego może zastosować różne środki diagnostyczne:

Badanie krwi

Po pobraniu krwi od kota, weterynarz może zbadać próbkę pod kątem różnych parametrów. Nadczynność tarczycy u kotów często wiąże się ze wzrostem aktywności enzymów wątrobowych (np. aminotransferazy alaninowej lub fosfatazy alkalicznej).

Ponadto ze względu na obniżoną aktywność mięśni w kontekście nadczynności tarczycy, często dochodzi również do obniżenia poziomu kreatyniny.

Badanie tarczycy

Weterynarz może również zmierzyć poziom różnych hormonów tarczycy we krwi. Chodzi na przykład o pomiar tyroksyny (T4) we krwi lub wolnej tyroksyny (fT4).

W badaniu TSH lekarz weterynarii sprawdza komunikację między przysadką mózgową (hypophysis) w mózgu a tarczycą. U chorych kotów lekarz weterynarii spodziewa się niskiego poziomu TSH, ponieważ podwyższony poziom T4 w nadczynności hamuje uwalnianie TSH z przysadki mózgowej.

Badanie sonograficzne

Aby wykluczyć chorobę tarczycy, weterynarze często stosują badanie sonograficzne (USG). Za pomocą ultrasonografu lekarz może ocenić wielkość, kształt i umiejscowienie tkanki tarczycy.

Podczas tego badania może również wykonać biopsję aspiracyjną cienkoigłową pod kontrolą USG w celu pobrania próbki tkanki do oceny nowotworu łagodnego lub złośliwego.

Badanie scyntygraficzne

Po wykryciu guzka w tarczycy lekarz weterynarii może zastosować scyntygrafię tarczycy, aby sprawdzić metabolizm jodu w tarczycy. W tym celu lekarz podaje kotu podobne do jodu substancje radioaktywne (radionuklidy).

Emitowane przez te radioaktywne substancje promieniowanie gamma lekarz weterynarii może następnie zobrazować za pomocą specjalnej kamery. Aby wykryć zmiany w tarczycy, otrzymany obraz weterynarz porównuje z wartościami gruczołu ślinowego.

Badanie rentgenowskie

Do sprawdzenia stanu innych narządów pomocne są również inne środki diagnostyczne. Aby ocenić na przykład stan narządów jamy brzusznej, takich jak wątroba czy nerki, lekarz weterynarii może wykonać badanie rentgenowskie.

 

Leczenie: Jak leczy się nadczynność tarczycy u kota?

W medycynie weterynaryjnej rozróżnia się leczenie odwracalne i leczenie nieodwracalne.

1. Leczenie odwracalne

Ta forma leczenia obejmuje leczenie farmakologiczne z zastosowaniem tyreostatyków. Leki takie jak karbimazol, metimazol czy tiamazol hamują produkcję hormonów T4 i T3.

Po odstawieniu metimazolu tarczyca zaczyna ponownie wytwarzać nadmierną ilość hormonów. Dlatego jest to leczenie dożywotnie.

Ważne jest również regularne sprawdzanie poziomu hormonów tarczycy u kota (mniej więcej co trzy miesiące). Tylko w ten sposób lekarz weterynarii może indywidualnie dostosować dawkę i w miarę możliwości ograniczyć wystąpienie skutków ubocznych.

Dodatkowo lub zamiast innych metod leczenia możesz również zmienić dietę swojego kota. Podawanie wyłącznie karmy dla kotów o obniżonej zawartości jodu reguluje także podwyższone stężenie poziomu T4 w surowicy. Weterynarz poinformuje Cię, które karmy dietetyczne są odpowiednie dla Twojego kota.

Uwaga: Wybór odpowiedniej karmy dietetycznej może wspomóc naturalne funkcje organizmu kota. Należy jednak pamiętać, że sama karma dietetyczna nie leczy, ani nie zapobiega chorobom. Właściwe żywienie kota należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalne karmy dietetyczne można znaleźć w sklepie internetowym zooplus.

2. Leczenie nieodwracalne

Środki nieodwracalne stosuje się, gdy środki odwracalne nie są (lub przestały być) skuteczne.

Za złoty standard uważa się leczenie radiojodem. Znakowany radioaktywnie jod wstrzyknięty do żył lub pod skórę niszczy zmienioną chorobowo tkankę gruczołową. W większości przypadków wystarczy jeden zabieg.

Drugą opcją jest tyreoidektomia. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu całej tarczycy.

Koszty: Ile kosztuje leczenie nadczynności tarczycy u kota?

Długotrwałe leczenie farmakologiczne wiąże się z ciągłymi kosztami. Trzeba więc liczyć się z wydatkiem około 140 złotych miesięcznie na odpowiednie leki. Do tego dochodzą dodatkowe koszty badań weterynaryjnych.

Koszty chirurgicznego usunięcia tarczycy lub leczenia radiojodem wahają się od 4500 do 9000 złotych.

Przy czym czynniki takie jak waga kota (w celu obliczenia potrzebnej dawki leku) mogą mieć indywidualny wpływ na wysokość kosztów.

Przyczyny: Jakie są przyczyny nadczynności tarczycy u kota?

O nadczynności tarczycy mówi się, gdy tarczyca kota wydziela zbyt dużą ilość hormonów tarczycy. Ten ważny gruczoł znajduje się po lewej i prawej stronie tchawicy w szyi kota. Najbardziej znanymi hormonami tarczycy są tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3).

Nowotwór najczęstszą przyczyną

Najczęściej za nadczynność tarczycy u kota odpowiedzialne są zmiany patologiczne w tkance tarczycy. Należą do nich na przykład nowotwory wytwarzające hormony w jednym lub obu płatach tarczycy.

Większość kotów chorych na nowotwory ma łagodny gruczolak. Rzadziej u kotów występuje agresywny nowotwór złośliwy produkujący T4.

Inne przyczyny i czynniki sprzyjające

U niektórych kotów dotkniętych chorobą występuje hiperplazja gruczolakowata. W tym przypadku tkanka tarczycy rozrasta się, przez co gruczoł produkuje więcej hormonów.

Co prowadzi do rozwoju nadczynności tarczycy u kotów, nie zostało jeszcze w pełni wyjaśnione przez naukowców. Podejrzewa się jednak, że następujące czynniki mogą zwiększyć ryzyko zachorowania:

  • promieniowanie radioaktywne
  • bodźce chemiczne (np. trucizny, środki przeciwpasożytnicze)
  • żwirek dla kota
  • karma mokra o zbyt wysokim stężeniu jodu.

Rokowania: Czy nadczynność tarczycy u kota jest uleczalna?

Rokowania w przypadku nadczynności tarczycy u kota są na ogół dobre. Jeśli jednak u kota występują poważne choroby towarzyszące (np. przewlekła choroba nerek), mogą one skrócić przewidywaną długość życia.

Ponadto jeśli nie poddasz kota leczeniu, musisz liczyć się z tym, że zwierzę z czasem osiągnie ostatnie stadium choroby i straci siły witalne.

Przewidywana długość życia: Jak długo może przeżyć kot z nadczynnością tarczycy?

Większość kotów z nadczynnością tarczycy ma łagodny nowotwór tarczycy, dlatego po skutecznym leczeniu zwierzęta te mogą cieszyć się normalnym kocim życiem bez dalszych ograniczeń.

Profilaktyka: Jak chronić kota przed nadczynnością tarczycy?

Chorobie hormonalnej niestety nie da się zapobiegać. Jeśli jednak zastosujesz się do poniższych wskazówek, możesz poprawić ogólny stan zdrowia swojego kota:

  • Zawsze podawaj kotu karmę zgodną z dobrostanem jego gatunku.
  • Zapewnij kotu odpowiednią ilość ruchu (zwłaszcza w przypadku kotów niewychodzących).
  • Regularnie poddawaj swojego czworonożnego przyjaciela badaniom u lekarza weterynarii.

Wskazówki, jak zapewnić kotu odpowiednią ilość ruchu, znajdziesz w naszej rubryce: Gry i zabawy dla kotów.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?