Podróż z kotem samochodem

Kot w podróży samochodem

Koty podróżują zwykle niechętnie. Każda zmiana otoczenia jest dla tych wrażliwych stworzeń czynnikiem stresogennym – nieznane zapachy i dźwięki nawet najtwardszym osobnikom przysporzą nerwów. Jednak zdarza się, że podróż jest nieunikniona – chociażby w celu corocznej wizyty kontrolnej u weterynarza, w razie przeprowadzki czy dłuższego urlopu. Jazda samochodem być może nie będzie ulubionym sposobem przemieszczania się Twojego pupila, jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możesz oszczędzić mu trochę stresu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie ma raczej kota, który z własnej woli wszedłby do transportera – w końcu jego wygląd oraz zapach przypominają o nieprzyjemnych wizytach u weterynarza i dłuższych podróżach samochodem. Jednak kot musi koniecznie być optymalnie zabezpieczony podczas podróży samochodem, a to jest możliwe jedynie za sprawą transportera z tworzywa sztucznego, wiklinowego kosza, bądź stabilnej torby tekstylnej przeznaczanej do transportowania zwierząt. Obroża, szelki czy smycz nie chronią kota przed potencjalnymi obrażeniami w wystarczającym stopniu. Ponadto biegające po samochodzie zwierzę może stać się przyczyną wypadku. Do transportu zwierząt samochodem nadają się wyłącznie przeznaczone specjalnie do tego celu transportery oraz torby i kosze transportowe.

YT channel 1000x160

Przed podróżą

Pierwszym krokiem bezpiecznej podróży jest więc umieszczenie kota w transporterze. By ułatwić sobie to zadanie, możesz sprawić, że transporter stanie się dla kota atrakcyjniejszy i kot sam będzie chciał przekroczyć jego próg. Zamiast wyjmować transporter okazjonalnie, na przykład jedynie w celu przewiezienia pupila do weterynarza, pozostaw go na kilka dni lub nawet tygodni na widoku w mieszkaniu, w zasięgu kota. Waleriana i kocimiętka sprawią, że transporter będzie pachniał dla kota pociągająco. Ponadto ich zapach zadziała na znerwicowane koty rozluźniająco. Podobne działanie mają spreje z feromonami na przykład od Feliway. Wykorzystaj niewielkie smakołyki – chowaj je w transporterze w ramach codziennej zabawy z pupilem – dzięki temu kot zacznie kojarzyć transporter także z czymś pozytywnym. Jak tylko zniknie strach przed wielką, nieprzyjemnie pachnącą skrzynką, możesz próbować zwabić kota do środka zabawką lub wędką. Ważne: Nie zamykaj drzwiczek i zadbaj o to, by kot pod żadnym pozorem nie poczuł się ograniczony. Twój pupil powinien mieć możliwość opuszczenia transportera w każdej chwili.

W czasie podróży

Przed podróżą zabezpiecz porządnie transporter, by kot nie mógł się żądnym sposobem wydostać. Możesz wyścielić wnętrze transportera starym ręcznikiem, który uczyni jego wnętrze wygodniejszym dla kota oraz ochroni je przed ewentualnymi „nieszczęśliwymi wypadkami”. Nie tylko u znerwicowanych kotów pęcherz opróżnia się czasami mimowolnie… Ponadto jazda samochodem może wywołać u kota nudności i wymioty. W samochodzie zabezpiecz transporter pasem. Dzięki temu zyskasz pewność, że transporter nie przesunie się przy hamowaniu lub na ostrym zakręcie.

By uczynić podróż nieco przyjemniejszą dla kota, możesz przed wyruszeniem w drogę przewietrzyć samochód. Podczas podróży wszystkie okna powinny być zamknięte tak długo, jak długo pozwala na to temperatura w aucie. Większość kotów bowiem źle znosi przeciągi… Podobnie słuch tych zwierząt jest bardzo wrażliwy, najlepiej wyłącz radio – sam ruch uliczny powoduje już wystarczający hałas. Powinieneś także od czasu do czasu odzywać się do swojego kota uspokajającym tonem, to z pewnością go odstresuje.

W zależności od tego, jak długo trwa podróż, powinieneś w jej trakcie robić przerwy na nakarmienie i napojenie kotka. Być może trzeba będzie w przerwie zmienić także wyściółkę transportera… By zapobiec ucieczce kota z samochodu, nigdy nie otwieraj drzwiczek transportera, kiedy otwarte są drzwi samochodu. Nawet jeśli podróż ma trwać kilka minut, najbezpieczniej dla Was obojga i najlepiej dla kota będzie, jeśli umieścisz go w transporterze.

Po podróży

Wreszcie – cel osiągnięty! Po podróży zwierzątko może czuć się nieco nieswojo. Z pewnością każdy kot będzie chciał po podróży przede wszystkim porządnie się umyć. Daj mu więc tyle czasu, ile tylko potrzebuje, by znów poczuł się pewnie. Najlepiej znów pozostaw transporter do dyspozycji kota i powtarzaj czynności, dzięki którym udało Ci się kota do transportera przekonać.

Wszystkiego dobrego dla Ciebie i Twojego kota od zespołu zooplus!

Najczęściej polecane