Rośliny trujące dla kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Rośliny toksyczne dla kota

Nie każda roślina jest bezpieczna dla kota!

Twój ogród kwitnie w swojej najpiękniejszej okazałości, a Twój kot z radością skubie rośliny ogrodowe. Choć ta sceneria może wydawać się piękna, może zagrażać życiu zwierzaka. Nie każda roślina jest zdrowa dla Twojego kota! Dowiedz się wszystkiego na ważny temat „rośliny trujące dla kota”.

Symptomy: Jakie są typowe objawy zatrucia?

Jeśli Twój kot zjadł trującą roślinę, objawy choroby zależą od spożytej dawki. Jednak typowe objawy zatrucia to:

  • wzmożone ślinienie się
  • wymioty
  • biegunka
  • napady drgawkowe, a nawet paraliż
  • możliwe problemy z oddychaniem lub arytmia serca

W zależności od dawki, w wyniku zatrucia koty mogą nawet umrzeć. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot mógł połknąć trującą roślinę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

wzmożone ślinienie się kota

Jakie rośliny są trujące dla kota?

Trujące rośliny doniczkowe

Różnorodne trawy zajmują wysoką pozycję w menu Twojego kota. Koty potrzebują ich, by odpluwać kule włosowe. Pewnie nie raz Twój kot został przyłapany na podgryzaniu jednej z Twoich ozdobnych roślin. Jednak takie podskubywanie roślin doniczkowych może również przynieść odwrotny skutek, ponieważ nie każda roślina domowa jest nietoksyczna dla kotów. Dlatego też opiekun kota nie powinien hodować w swoich czterech ścianach czy też na balkonie następujących roślin domowych:

Nazwa Działanie na kota
Agawa Połknięcie tej rośliny o mięsistych liściach podrażni błony śluzowe Twojego pupila.
Figa brzozowa (Benjamini) Typowymi objawami zatrucia figą brzozową są podrażnienie błon śluzowych, wymioty i biegunka.
Drzewo kauczukowe Ta popularna roślina domowa jest lekko trująca dla kotów.
Hortensja Hortensje są tylko nieznacznie trujące dla kotów.
Oleander Na szczęście oleander, który jest bardzo trujący dla kotów, jest również bardzo gorzki i raczej nie smakuje zwierzętom.
Orchidee wszelkiego rodzaju Z reguły tylko niewielkie ilości wystarczą, aby kot poważnie się zatruł.
Poinsecja Poinsencja, popularna w okresie Bożego Narodzenia, jest bardzo trująca dla psów i kotów.

Trujące rośliny ogrodowe

Jeśli Twój kot jest kotem wychodzącym na zewnątrz, z pewnością ucieszy go widok kwitnącego ogrodu każdej wiosny. Upewnij się jednak, że Twój kot trzyma łapy i zęby z dala od następujących trujących roślin ogrodowych:

Nazwa Działanie na kota
Aloes Toksyna aloina znajdująca się w liściach aloesu jest trująca dla większości zwierząt domowych.
Cyklamen Trujące saponiny utrudniają kotu oddychanie i powodują niebezpieczne problemy z krążeniem.
Bluszcz Jeśli kot spożyje bluszcz, zacznie się ślinić, może wymiotować i, w najgorszym przypadku, może dostać skurczy i paraliżu.
Paprocie Paprocie (np. dziki bez) uszkadzają szpik kostny ludzi i zwierząt poprzez enzym tiaminazę.
Lilak Wiele części tej rośliny jest trujących dla kotów.
Hiacynt Roślina rani błony śluzowe kota.
Krokusy Te rośliny liliowe są piękne i jednocześnie bardzo toksyczne dla Twojego kota. Trucizna pikrokocin prowadzi do problemów żołądkowych, a czasem do gorszych objawów zatrucia.
Konwalie Glikozydy zawarte w kwiatach i owocach konwalii powodują u kotów silne zaburzenia rytmu serca. Zbyt duża dawka może również prowadzić do śmiertelnego zatrzymania krążenia.
Żonkile Połknięcie tej rośliny powoduje rozstrój żołądka i problemy z równowagą u kota.
Filodendron Uwaga: Filodendron jest bardzo toksyczny dla kotów – uszkadza ich nerki.
YT channel 1000x160

Z jakiego powodu koty jedzą rośliny?

Podczas pielęgnacji swojego futra koty połykają bardzo wiele włosów, liżąc je szorstkimi językami. W żołądku mieszają się one ze śliną, tworząc większe kule włosowe. Szczególnie dotknięte tym problemem są koty długowłose. Jeśli kule włosowe są zbyt duże i nie docierają do jelita, kot je wymiotuje.

Aby doszło do zwymiotowania kul włosowych, Twój kot będzie jadł rośliny. Włókna młodych, nietoksycznych traw mają działanie wspomagające i pośrednio zapobiegają niebezpiecznym niedrożnościom jelit.

Możesz wspierać swojego kota świeżo posianymi zbożami, trawą cypryjską lub gotową trawą dla kotów. Ponadto, rośliny te pomagają utrzymać kota z dala od trujących roślin domowych.

Aby mieć pewność, że kot zjada właściwe trawy, należy zwrócić uwagę na krawędzie trawy. Powinny być one miękkie i nietnące. Trawy o ostrych krawędziach mogą poważnie zranić jamę ustną kota lub utknąć w przełyku.

Jak wybrać odpowiednią trawę dla kota, dowiesz się z artykułu „Trawa dla kota”.

zioła wabiące kota

Nietoksyczne rośliny dla kotów

Istnieją również nietrujące, zupełnie nieszkodliwe gatunki roślin, które koty lubią jeść. Należą do nich w szczególności trzy następujące rośliny:

  1. Kocimiętka

Ta roślina, dobrze znana wśród opiekunów kotów, zawiera substancję, która jest odurzająca dla kotów. Jej stymulujące działanie sprawia, że wiele kotów wpada w euforię i chce się bawić tą rośliną. Na inne koty jednak zioło to po prostu nie działa w ogóle. Dokładna przyczyna tego stanu rzeczy nie jest jeszcze znana. Zioło to często znajduje się w zabawkach dla kotów lub innych przedmiotach (np. drapakach).

  1. Koci tymianek

Zapach ożanki (łac. Teucrium L.), tak zwanego kociego tymianku, jest atrakcyjny dla niektórych kotów. Roślina pochodzi z zachodniej części basenu Morza Śródziemnego i można ją uprawiać jako roślinę doniczkową. Chociaż ta ładna fioletowa roślina kwitnąca pachnie dość mocno eterem dla opiekunów kotów, większość kotów tymianek koci przyciąga, nawet gdy jest wysuszony.

  1. Waleriana

Waleriana (łac. Valeriana officinalis) również wzbudza zainteresowanie wielu kotów. Koty lubią tarzać się po tym zielu, które po wysuszeniu pachnie dla ludzkiego nosa jak kamfora, i głośno miauczą przy tym z zadowolenia. Również w tym przypadku podłoże takiego zachowania jest jeszcze w dużej mierze nieznane.

W sklepie zooplus znajdziesz wspaniałe kocie zabawki z walerianą lub kocimiętką!


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?