Artroza u psa (choroba zwyrodnieniowa stawów)

artroza u psa

Ocena sposobu poruszania się psa jest częścią diagnostyki w kierunku artrozy.

Twój pies wstaje z posłania i jego pierwsze ruchy są sztywne i nieporadne, a pół godziny później biega za kotem jakby nic się nie stało? Takie zachowanie może świadczyć o rozwijającej się chorobie zwyrodnieniowej stawów. W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć w temacie „artroza u psa”.

Objawy: Jakie są najczęstsze objawy choroby?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest powoli postępującym procesem. Na początku możemy zaobserwować sztywność stawów po dłuższym spoczynku. Po krótszej lub dłuższej chwili objawy te ustępują i pies porusza się już normalnie.

Często jednak pierwsze objawy chorobowe przebiegają w utajeniu: Pies zatrzymuje się nagle podczas spaceru lub zaczyna utykać. Nie chce już wskakiwać do samochodu albo wylizuje sobie okolice dotkniętych bólem stawów.

Ze względu na ból spowodowany zwyrodnieniami pies stara się unikać obciążania bolącej kończyny, w wyniku czego zmniejsza się jej masa mięśniowa, a pozostałe kończyny są nadmiernie obciążane. Dolegliwości nasilają się, ponieważ mięśnie w chorej kończynie są osłabione, co sprawia, że stawy muszą radzić sobie z większym obciążeniem. W dłuższej perspektywie, struktura kostna zaczyna gęstnieć.

Diagnoza: Jak wykrywamy chorobę zwyrodnieniową stawów u psa?

Artrozę u psa podejrzewa się na podstawie objawów klinicznych, wywiadu przeprowadzonego z właścicielem psa, wieku oraz predyspozycji rasowych. Weterynarz przeprowadzi badanie ortopedyczne podczas którego oceni psa w ruchu – w ten sposób można na ogół już stwierdzić, którego stawu dotyczy dolegliwość.

Aby wykluczyć inne przyczyny bólu stawów i ocenić stopień rozwoju choroby, lekarz weterynarii zleci wykonanie badań obrazowych takich jak:

  • Badanie radiologiczne (RTG)
  • Badanie ultrasonograficzne (USG)
  • Tomografia komputerowa (CT)
  • Rezonans magnetyczny (MRT)
  • Badanie endoskopowe stawu

Ostatnie trzy badania wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących dolegliwości Twojego pupila, warto je przeprowadzić – są w zasadzie jedyną możliwością, aby dotrzeć do przyczyny choroby.

fizjoterapia u psa z artrozą
Wielu psom cierpiącym na artrozę pomaga fizjoterapia.

Leczenie: Jakie metody leczenia są dostępne?

Niestety choroba zwyrodnieniowa stawów u psa jest nieuleczalna. Celem leczenia jest zatem złagodzenie bólu i spowolnienie postępu choroby oraz operacyjne usunięcie jej przyczyn takich jak nieprawidłowe ułożenie stawów, urazy czy złamania kończyn.

Poza tym, można podjąć następujące działania:

  • Leczenie farmakologiczne: Na rynku dostępne są różne preparaty łagodzące ból i stan zapalny stawów. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, weterynarz zadecyduje jakie środki przeciwbólowe przepisać Twojemu podopiecznemu.
  • Fizjoterapia: Dzięki ukierunkowanemu ruchowi i treningowi, fizjoterapia zmniejsza napięcia w ciele i wspiera organizm psa w budowaniu masy mięśniowej.
  • Program treningowy: Regularny, umiarkowany ruch taki jak pływanie utrzymuje prawidłową ruchomość stawów i pomaga w budowaniu mięśni.
  • Odchudzanie: Pozbycie się dodatkowych kilogramów obciążających stawy.
  • Żywienie: Przejście na właściwą karmę dietetyczną może również być częścią terapii, na przykład w celu odchudzenia psa.
  • Pozostałe możliwości leczenia: W zależności od stopnia ciężkości choroby, do leczenia można włączyć również naświetlanie i terapię falą uderzeniową. Niezbędne mogą okazać się również zabiegi chirurgiczne takie jak usztywnienie czy wymiana stawu.

W zależności od przebiegu dolegliwości, terapię należy na bieżąco dopasowywać do danego zwierzęcia. Dlatego bardzo ważna jest współpraca między Tobą i weterynarzem zajmującym się Twoim psem.

Wskazówka: Odpowiednia dietetyczna karma może wspierać naturalne funkcje obronne organizmu Twojego psa, ale nie wyleczy ani nie zapobiegnie powstaniu samej dolegliwości. Żywienie psa należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Karmy specjalnego przeznaczenia znajdziesz w sklepie internetowym zooplus:

dieta dla psa z artrozą
© LIGHTFIELD STUDIOS / stock.adobe.com

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia choroby zwyrodnieniowej u psa?

Niestety artroza u psa jest nieuleczalna, ale dzięki odpowiedniej terapii z zastosowaniem środków farmakologicznych, diety i ruchu, można spowolnić jej postępy. Dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia, którego nadrzędnym celem jest poprawienie jakości życia Twojego psa i złagodzenie bólu.

Przyczyny: Jak dochodzi do zachorowania?

Choroba zwyrodnieniowa stawów może wystąpić w jednej lub kilku kończynach lub w kręgosłupie zwierzęcia. Najczęściej dotyczy to stawów narażonych na największe obciążenia takich jak stawy kolanowe, łokciowe, biodrowe i barkowe. Artroza może wystąpić u psa w każdym wieku, jednak najbardziej narażone są na nią starsze psy.

Szczególnie często zapadają na nią psy dużych ras mających genetyczne predyspozycje do dolegliwości takich jak dysplazja łokcia czy dysplazja stawu biodrowego, ale nie oszczędza ona także psów mniejszych ras. Chorobę zwyrodnieniową stawów u psa może wywołać wiele czynników:

  • Przeciążenia lub nieprawidłowe obciążenia spowodowane uprawianym sportem, pracą lub nadwagą,
  • Urazy takie jak nadwyrężenia, skręcenia czy złamania,
  • Zapalenie stawów w wyniku boreliozy lub erlichiozy,
  • Nieprawidłowe położenie lub wady rozwojowe kończyn takie jak dysplazja stawu biodrowego.

Jak zbudowany jest staw u zdrowego psa?

Aby lepiej zrozumieć sposób, w jaki choroba zwyrodnieniowa stawów zmienia ich strukturę, warto poznać budowę stawów u psa.

Staw to ruchome połączenie dwóch lub więcej kości. Kości te dokładnie do siebie przylegają, a na końcach pokryte są warstwą chrząstki stawowej, która ma szczególne właściwości. Jest to twarda i wytrzymała, ale elastycznie reagująca na nacisk i zginanie tkanka łączna szkieletowa. Zapobiega ścieraniu się kości, amortyzuje wstrząsy i ułatwia poślizg.

Otoczona jest torebką stawową, wyłożoną od wewnątrz błoną maziową produkującą płyn stawowy (maziowy). Dzięki temu staw jest wyposażony w odpowiednie smarowanie oraz niezbędne składniki odżywcze.

Co się dzieje w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów?

Artroza u psa obejmuje przede wszystkim chrząstkę stawową. W wyniku wyżej opisanych okoliczności, chrząstka ulega przeciążeniu i uszkodzeniu. Traci swoją elastyczność i zaczyna się ścierać, staje się coraz cieńsza i szorstka. Ponieważ chrząstka stawowa traci swoją zdolność amortyzacji, uderzenia i wstrząsy są pochłaniane przez torebkę stawową, która pogrubia się i sztywnieje.

Dodatkowo, stymulowana jest błona maziowa. Zmienia się lub zmniejsza ilość produkowanej mazi stawowej, której właściwości smarne się pogarszają, prowadząc do jeszcze większego tarcia. Z powodu zmienionego składu mazi, ilość składników odżywczych jest niewystarczająca do naprawy i odbudowy chrząstki stawowej.

Położona poniżej chrząstki kość powiększa swoją powierzchnię narażoną na obciążenia i zaczyna wytwarzać narośla chrzęstno-kostne (egzostozy). Mogą one wystawać na zewnątrz albo formować się wewnątrz przestrzeni stawowej i tam powodować tarcie, przyczyniając się do dalszych uszkodzeń. Poza tym, tkanka kostna w przeciwieństwie do chrząstki jest unerwiona i większe obciążenie kości powoduje silny ból.

Zapobieganie: Jak można zapobiec chorobie zwyrodnieniowej stawów u psa?

Zwyrodnieniom można zapobiec już na etapie wieku szczenięcego. Przede wszystkim należy unikać nadwagi u psa.

Poza tym, Twój mały podopieczny powinien otrzymywać odpowiednią karmę zawierającą wszystkie niezbędne witaminy, składniki mineralne, pierwiastki śladowe i aminokwasy, które wspierają prawidłowy wzrost szczenięcia. Podczas wybierania psa dla siebie, zwróć uwagę, o ile to możliwe, czy rodzice szczenięcia nie cierpią na powszechne wśród psów choroby stawów.

Aby umożliwić stawom prawidłowy rozwój, zapobiegaj ich nadmiernemu obciążeniu. Częste wchodzenie po schodach, wskakiwanie i wyskakiwanie z samochodu oraz wyczerpujące spacery nie są dobrym pomysłem w okresie wzrostu szczenięcia. Dużo lepszym rozwiązaniem są krótsze, ale częstsze spacery – również dla psich seniorów.

Najczęściej polecane