Kot na smyczy: Jak przyzwyczaić kota do chodzenia na smyczy?

kot w szelkach na smyczy

Za pomocą smyczy możesz odkrywać świat ze swoim kotem domowym.

Kot na smyczy – czy to może się udać? Oczywiście, że może! Przy odpowiednim szkoleniu Twój kot domowy będzie chętnie chodził na smyczy i świetnie radził sobie na spacerze. Dowiedz się, jak możesz przyzwyczaić swojego kota do smyczy.

Czy chodzenie na smyczy ma sens w przypadku mojego kota?

Koty uwielbiają intensywnie eksplorować swoje terytorium. Ale nie zawsze mają one ku temu najlepsze warunki:

Niektóre koty mieszkają w pobliżu głównej drogi lub w mieszkaniu na trzecim piętrze. Może to oznaczać, że w ich przypadku dostęp na zewnątrz nie wchodzi w grę. W takich przypadkach pomocna może okazać się smycz. Możesz jej użyć, aby przyzwyczaić koty lub kocięta niewychodzące do przebywania na zewnątrz i sprawić, że nowe terytorium nie będzie dla nich bezpieczne.

Jeśli masz kotka, który jest płochliwy, zapobiegnie to jego ucieczce w panice przy najmniejszym hałasie. Jeśli nie planujesz wypuszczać kota na zewnątrz na stałe, możesz dzięki smyczy od czasu do czasu zapewnić mu świeże powietrze i urozmaicenie.

Jednak wcześniej należy sobie jasno powiedzieć: gdy już go do tego przyzwyczaisz, kot będzie domagał się regularnych spacerów. Zacznij więc naukę chodzenia na smyczy tylko wtedy, gdy masz czas i ochotę na codzienne wyprawy z czworonogiem.

Czy każdy kot nadaje się do chodzenia na smyczy?

Zasadniczo sensowne jest nauczenie każdego młodego kota chodzenia na smyczy. Zawsze mogą zdarzyć się bowiem sytuacje, w których smycz się przyda, na przykład:

  • Po przeprowadzce możesz poznawać nowe otoczenie razem z kotem na bezpiecznej smyczy.
  • Podczas długich podróży samochodem możesz wyjąć kota z transportera w czasie przerwy na rozprostowanie nóg.

Jednak nie wszystkie koty domowe korzystają ze spacerów na smyczy w codziennym życiu. Jeśli Twój pupil jest niespokojny, spotkania z nowymi ludźmi, innymi przedstawicielami jego gatunku czy psami będą go bardzo stresować. Koci seniorzy z chowu wyłącznie domowego z trudem przyzwyczają się do smyczy i licznych wpływów zewnętrznych.

Jeśli posiadasz dobrze ogrodzony ogród przed domem, możesz go wykorzystać do pierwszych prób spacerów na smyczy.

© DenisNata / stock.adobe.com

Pierwsze kroki kota na smyczy – na co zwrócić uwagę?

Poniższe wskazówki pomogą Ci przyzwyczaić kota do chodzenia na smyczy:

Właściwe wyposażenie: szelki i smycz

Twój kot powinien zawsze chodzić na smyczy w szelkach – nigdy w obroży. Obroża może łatwo zsunąć się z szyi przez głowę kota i nie zapewnia odpowiedniego bezpieczeństwa. Ponadto kot może zranić się w szyję, jeśli będzie szarpał się na obroży lub jeśli nie poluzujesz smyczy.

Kupując szelki dla kota, upewnij się, że mają one odpowiedni rozmiar. Większość szelek dla kotów pasuje na wszystkie małe i średnie koty, jednak w przypadku większych kotów warto rozważyć zakup szelek dla psa.

Wybór smyczy zależy od tego, co zamierzasz robić z kotem. Jeśli chcesz cieszyć się ogrodem ze swoim pupilem, zalecana jest dziesięciometrowa smycz myśliwska dla psa. Ponieważ jest grubsza niż smycz flexi, łatwiej wyciągniesz ją z krzaków.

Jeśli chcesz wyjść z kotem poza posesję, użyj lekkiej smyczy dla małych psów. Do tego celu nadają się smycze flexi. Zapoznaj się wcześniej z ich zastosowaniem, by móc bezpiecznie skrócić smycz w niebezpiecznych sytuacjach.

Przyzwyczajanie kota do szelek i smyczy

Drugim krokiem, jaki należy podjąć, chcąc spacerować z kotem na smyczy, jest przyzwyczajenie go do szelek. Załóż szelki kotu w domu. Podczas gdy niektóre koty są całkiem zrelaksowane, nieznane „ubranie” przeszkadza i stresuje inne koty.

Połącz więc noszenie szelek z czymś pozytywnym – daj kotu smakołyki lub odwróć jego uwagę jego ulubioną zabawą. Kiedy kot się zrelaksuje, możesz wykonać kolejny krok.

Przypnij smycz do szelek, gdy jesteś jeszcze w domu. Dzięki temu kot uczy się w bezpiecznym otoczeniu, że szelki mogą go bezpiecznie „zahamować”. Nie wykonuj szarpanych ruchów i chwal kota, kiedy pozostaje zrelaksowany mimo smyczy.

Także trening z klikerem może pomóc Twojemu kotu się zrelaksować.

Pierwsze wyjście z kotem na smyczy

Pierwsze wyjście na zewnątrz będzie bardzo ekscytujące dla Twojego kota. Gdy opiekun emanuje spokojem, ma uspokajający wpływ na podekscytowanego kota. A propos spokoju – nie każde miejsce nadaje się na spacer. Na początek optymalne jest ciche podwórko lub ogród.

Wybierz porę, w której jest jak najmniejszy ruch i wtedy wyprowadź kota na zewnątrz. Zatrzymajcie się w odpowiednim miejscu. Idealne jest osłonięte miejsce przy ścianie domu, skąd kot może badać okolicę.

Jeśli kot bez stresu zajmie się obserwacją – wspaniale! Jeśli nie rusza się z miejsca, stań lub usiądź obok niego i poczekaj. Przysmaki lub wędka z piórami mogą zmotywować kota do poruszania się dalej. Nie ma jednak nic złego w tym, że przy pierwszym wyjściu po prostu usiądziecie i będziecie obserwować otoczenie.

Co muszę wziąć pod uwagę przed spacerem z kotem?

Zastosuj się do poniższych wskazówek i bądź w gotowości na pierwszy spacer ze swoim kotem:

  • Nie wychodź na zewnątrz, dopóki kot nie przyzwyczai się do szelek i smyczy.
  • Unikaj ruchliwych miejsc.
  • To Twój kot nadaje tempo spaceru, nie Ty.
  • Nie niecierpliw się, jeśli Twój kot po prostu siedzi i patrzy.
  • Nie ciągnij kota w kierunku, w którym chcesz, aby poszedł.
  • Bądź czujny i patrz przed siebie, aby uniknąć spotkania psów i innych kotów.
  • Zniechęcaj kota do wspinania się na drzewa.
  • Raz dobrze przyzwyczajony kot będzie chciał regularnie wychodzić na zewnątrz.
spacer z kotem na smyczy
Najczęściej polecane