Jak przebiega egzamin na psa towarzyszącego?
Egzamin na psa towarzyszącego zgodnie z wytycznymi FCI następuje według stałego schematu. Jest on podzielony na cztery sekcje, w których „codzienna przydatność” psa jest sprawdzana i oceniana przez sędziego. Podczas gdy pierwsza część egzaminu odbywa się na odpowiednim polu ćwiczeń, ostatnia część egzaminu, tzw. „część ruchowa”, odbywa się na zewnątrz, w obecności osób postronnych. Może to być – w zależności od klubu – na przykład na parkingu, w parku lub na ruchomym dworcu kolejowym. Warunkiem uczestnictwa w egzaminie „zewnętrznym” jest uzyskanie co najmniej 70 procent z maksymalnie możliwych 60 punktów, które zostaną przyznane za poszczególne ćwiczenia z zakresu podporządkowania się.
Część 1: świadectwo kwalifikacji
Zanim Ty i Twój pies będziecie mogli stanąć przed sędzią i wykonać pierwsze ćwiczenie egzaminacyjne, musisz najpierw przedstawić tzw. świadectwo kwalifikacji. Jest to ważny element wymagań wstępnych do egzaminu na psa towarzyszącego. Jako właściciel psa musisz przedłożyć takie świadectwo tylko raz. W zależności od prawa obowiązującego w Twoim kraju, świadectwo kwalifikacji może być już obowiązkowe przy nabyciu psa o wzroście powyżej 40 cm lub sklasyfikowanego jako „potencjalnie niebezpieczny”. Jeśli należysz do właścicieli psów, którzy do tej pory nie musieli spełniać takich wymagań, możesz uzyskać taką kwalifikację w ramach egzaminu na psa towarzyszącego. W tym celu musisz udowodnić na egzaminie pisemnym, że dysponujesz – przynajmniej w teorii – wystarczającą wiedzą fachową jako opiekun psa. Za pomocą głównie pytań wielokrotnego wyboru i kilku pytań otwartych sprawdza się, czy potrafisz ocenić zachowanie psa, czy wiesz o trzymaniu psów w sposób odpowiedni do gatunku i rozeznajesz się w obowiązujących przepisach i o zdrowiu psów. W ramach przygotowań znajdziesz w Internecie przykładowe ankiety, w których możesz sprawdzić swoją wiedzę online. Aby zdać tę pierwszą część egzaminu, musisz prawidłowo odpowiedzieć na co najmniej 70 procent pytań.
Część 2: identyfikacja, opanowanie
Po przedłożeniu lub uzyskaniu świadectwa kwalifikacji rozpoczyna się część praktyczna egzaminu na psa towarzyszącego. Po identyfikacji psa za pomocą chipa lub numeru tatuażu, ta część rozpoczyna się od sprawdzenia, czy pies jest pewny siebie i ma poczucie bezpieczeństwa, Sędzia lub osoba prowadząca szkolenia oceniają, czy pies jest spokojny wobec innych psów i ludzi. Jeśli pies reaguje nerwowo, lękliwie lub nawet agresywnie, gdy sędzia zbliża się do niego i dotyka go, zostaje on zdyskwalifikowany i wykluczony z dalszej części egzaminu. W takim przypadku uznaje się, że egzamin na psa towarzyszącego nie został zaliczony. Możecie jednak zapisać się ponownie w innym terminie i spróbować jeszcze raz.
Część 3: podporządkowanie
Jeśli Twój pies zdał test opanowania, następuje najważniejsza część egzaminu na psa towarzyszącego, która odbywa się na placu ćwiczeń. W ramach ustalonego schematu sprawdza się, czy pies jest posłuszny i daje się prowadzić na smyczy. Pies jest najpierw prowadzony na smyczy i podąża za Tobą „przy nodze” na wyznaczonej trasie. Idzie się w tempie spacerowym, potem nieco szybciej, a następnie znów trochę wolniej. Częścią trasy są ponadto zakręty, również o 180 stopni. Twój pies zawsze patrzy na Twoje tempo i natychmiast reaguje na zmianę kierunku. Smycz musi lekko zwisać podczas całej sekwencji kroków – ani Ty, ani Twój pies nie możecie ciągnąć smyczy podczas ćwiczenia. Zatrzymujesz się w stałym punkcie, pod koniec trasy spaceru. Twój pies musi następnie samodzielnie usiąść obok Ciebie i wstać dopiero na Twoją komendę („noga”). Po tym ćwiczeniu przejdziesz ze swoim psem przez grupę ludzi i zatrzymasz się w towarzystwie obcej osoby. Również w tym przypadku pies musi pozostać spokojny i usiąść obok Ciebie.
Po tej części ćwiczenia odpinasz psa ze smyczy i idziesz tę samą trasą w drugą stronę. Twój pies musi pokazać, że potrafi równie dobrze chodzić bez smyczy i że nie rozpraszają go obcy ludzie ani inne psy. Aby to przetestować, na placu ćwiczeń odbywa się równolegle test innego zespołu psa i człowieka. Następnie jest czas na zmiany pozycji siad / waruj.
Siad: W tym ćwiczeniu pies podąża za Tobą przy nodze bez smyczy na długiej prostej linii, aż dasz mu komendę „siad”. Gdy pies zajmie tę pozycję, oddalasz się od niego o 15 kroków. Na sygnał sędziego wracasz do niego, a pies pozostaje w pozycji siedzącej do momentu wydania mu komendy „noga”.
Przywoływanie i siadanie obok opiekuna: Bezpośrednio po siadaniu jest czas na kolejne ćwiczenie. Z odległości około 15 kroków wydaj siedzącemu psu komendę głosową „waruj”. Następnie oddalasz się o kolejne 30 kroków od leżącego psa i wydajesz mu komendę do podejścia (np. „chodź”). Po otrzymaniu sygnału pies musi natychmiast przyjść do Ciebie i usiąść bezpośrednio przed Tobą, patrząc uważnie na Ciebie. Na komendę „noga” przechodzi na Twoją lewą stronę i ponownie przyjmuje pozycję siedzącą.
Sędzia przyznaje punkty za wszystkie elementy ćwiczeń w zakresie podporządkowania. Aby zostać dopuszczonym do ostatniej części egzaminu dla psa towarzyszącego, Ty i Twój pies musisz uzyskać co najmniej 70 procent maksymalnej liczby punktów (tzn. co najmniej 42 punkty z 60).
Część 4: część zewnętrzna
Jeśli uzyskacie wymagany wynik, możecie przystąpić do ostatniej części egzaminu na psa towarzyszącego. W niej sprawdza się zachowanie i posłuszeństwo psa na zewnątrz, w realnych warunkach. W tym celu opuszczasz teren szkoleniowy i udajesz się do uprzednio wyznaczonego, publicznego miejsca. Może to być – w zależności od decyzji sędziego – np. dworzec kolejowy, parking supermarketu, park miejski lub strefa dla pieszych. Podczas tej części egzaminacyjnej sędzia obserwuje, jak Ty i Twój pies poruszacie się w towarzystwie innych użytkowników drogi i przechodniów. Twój pies jest przypięty do smyczy, nie może jej szarpać i mimo otaczającego ruchu powinien pozostać spokojny i zrelaksowany. Z reguły sędzia sprawnościowy dodatkowo wprowadza różne sytuacje. Na przykład obok Ciebie i Twojego psa ktoś przebiega, podbiega krzyczące dziecko lub zbliża się do Ciebie grupa nordic walkerów, którzy głośno stukają kijkami. Po tym zwykle następuje ćwiczenie na uwięzi, czyli symulacja wizyty np. w supermarkecie, poprzez uwiązanie psa na zewnątrz, a następnie zejście mu z pola widzenia. W tym czasie znów ludzie i inne psy mijają Twojego uwiązanego czworonoga. Wsiadają i wysiadają z samochodu, przepychają się obok klekoczącego wózka na zakupy lub bawią się piłką w pobliżu psa. Twój pies zawsze pozostaje spokojny, ignoruje wszystkich przechodniów i spokojnie czeka, aż do niego wrócisz.
Jeśli teraz Twój pies udowodnił również na zewnątrz, że jest opanowany w każdej sytuacji i nie pozwala, aby cokolwiek lub ktokolwiek go zdenerwował, egzamin na psa towarzyszącego uznaje się za zdany. Następnie na placu ćwiczeń odbywa się rozmowa końcowa. Po zdaniu egzaminu na psa towarzyszącego, możesz zapisać się na kolejne egzaminy z zakresu sportu psów użytkowych (IPO), jak również na zawody, na agility lub obedience.