Praca w domu z psem

praca z domu z psem

Świat ulega coraz większej cyfryzacji i coraz więcej osób może wykonywać swoją pracę zawodową wśród domowych czterech ścian. Pracują tak pracownicy biurowi na home-office, freelancerzy i osoby wykonujące wolne zawody. W związku z obecnie panującym koronawirusem jeszcze więcej osób pracuje teraz zdalnie w swoich domach. Jeśli do rodziny należy pies, praca z domu może stanowić dla nieprzyzwyczajonych do tego osób niemałe wyzwanie. Jednak z odrobiną dobrego planowania pies na home-office to prawdziwy dar. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak przez cały dzień pracy przejść z pupilem na totalnym luzie.

Dobry początek dnia

Czeka Cię praca z domu, w którym mieszka żywiołowy pies. Jak zacząć dzień, by wszystko dobrze się potoczyło? Od porządnego spaceru z psem! Tylko wyżyty fizycznie pies to pies spokojny i zadowolony. Doskonałym początkiem dnia w pracy będzie też przebieżka z psem, o ile jest on naturalnie wytrenowany. Potem warto przygotować zdrowy posiłek – i dla pupila, i dla siebie! Powietrze i ruch zapewnią Ci motywację i koncentrację w pracy, a czworonoga trochę zmęczą i zmobilizują z kolei do drzemki. Tak zorganizowany poranek powinien dotyczyć rzecz jasna nie tylko pracowników na home-office, ale każdą drużynę człowiek-pies przed intensywnym dniem pracy. W obecnych okolicznościach zachowaj jednak szczególną ostrożność podczas przebywania na zewnątrz, unikaj zatłoczonych miejsc, a z napotkanym w drodze innym opiekunem psa rozmawiaj na odległość co najmniej dwóch metrów.

Przytulne miejsce do spania

Przytulne, miękkie i ciepłe legowisko jest tak samo ważne dla psa, jak dla Ciebie komfortowe krzesło biurowe do pracy. Spróbuj przyzwyczaić psa do tego, że nie wolno mu zbliżać się do Twojego miejsca pracy, a jego legowisko to miejsce odpoczynku, gdzie Ty z kolei się nie zbliżasz. Dla mniejszych psów świetnym rozwiązaniem będzie budka czy jaskinia, które zaoferują mu bardzo intymną, odosobnioną, spokojną przestrzeń do wypoczynku. Zatroszcz się o wygodne poduszki i ciepłe kocyki dla psa. Jeśli Twój pupil ma zwykle bardzo czujny sen, legowisko umieść w jak najmniej uczęszczanym przez domowników miejscu, z dala od otwieranych często drzwi, gdyż to może go wybudzać i na przykład prowokować do szczekania. Oczywiście pies nie spędzi całych ośmiu czy dziewięciu godzin w legowisku – pozwól mu na spacery i wynajdowanie sobie innych miejsc do leżakowania. Jak zaczyna harce, konieczne jest nauczenie go posłuszeństwa na komendy, takie jak siad, zostań, waruj.

Domowe biuro bezpieczne dla psa

Zwłaszcza szczenięta i młode oraz młode duchem i rozbrykane psy należy pilnować, by w okablowanym środowisku pracy zdalnej były cały czas bezpieczne. Kable podłączone do prądu stwarzają dla psa zagrożenie życia! Jeśli to możliwe, postaraj się złączyć je wszystkie w jednym miejscu i owinąć osłoną na kable. Wszelkie zakamarki – za biurkiem czy drukarką, gdzie znajdują się kable, dla psa powinny być strefami zakazanymi. Niebezpieczeństwo stanowić mogą również kosze na śmieci, które zwykle stoją pod biurkiem bez żadnej pokrywki. Sprawny nosek psa zaraz zwęszy w koszu coś interesującego, a niekoniecznie bezpiecznego, dlatego miej na niego nieustannie oko. Jeśli wiesz, że Twój pupil ma tendencję do szperania po koszu, nigdy nie wrzucaj do niego części, które mogą zostać przez psa połknięte. Uważaj też na strącone na podłogę gumki do mazania, spinacze, klamry biurowe, tubki z klejem itd. – podnieś je bez ociągania.

Przerwa obiadowa – z psem na spacer!

Praca z domu często oznacza większą elastyczność. Swoje przerwy obiadowe możesz zaplanować więc bardziej elastycznie! Jeśli rano nie było na tyle czasu, by pospacerować z psem dłużej, zrób to teraz. Jeśli mieszkasz w pobliżu parku czy lasu – super! Doskonałym uzupełnieniem długiego spaceru z psem będzie nieco psiego sportu, na przykład flyball czy aportowanie. Dzięki temu pies będzie nie tylko wyżyty fizycznie, ale i psychicznie. Jeśli posiadacie ogród, tam również pies będzie mógł pobrykać, oczywiście najlepiej pod nadzorem.

WoW general
zooplus pomaga aktualności

5-minutowy trening

Większość osób, które pracują przed komputerem, zna różne sposoby na krótkie przerwy poprawiające produktywność. Zamiast sięgać po kolejną kosteczkę czekolady czy oglądać filmiki z zabawnymi pieskami na youtubie, opiekun psa na home-office może spożytkować ten czas na zabawę z własnym psiakiem. Możesz nauczyć go kliku sztuczek, na przykład podawania łapy czy okręcania się wokół własnej osi na dwóch łapkach. Twój pies nie jest akurat fanem takich treningów? Zabaw się z nim w krótkie „polowanie”, podczas którego jego zadaniem będzie wywęszenie schowanej gdzieś przekąski czy zabawki. Ćwicz z nim wykonywanie prostych poleceń typu „siad”. Możesz podnieść poziom trudności takiego polecenia, wydając je przy jednoczesnym rzucaniu zabawką. Dopiero po wydaniu komendy „bieg” pies będzie mógł wstać i pobiec po zabawkę. Możliwości jest wiele, pamiętaj tylko o konieczności robienia z psem krótkich treningów w czasie przerw od pracy i zapewniaj mu w nich stale różnorodność, żeby mu się nie znudziły.

Zabawki idealne na home-office z psem

Wspólna zabawa z psem daje wiele radości i wzmacnia Wasze więzi. Jeśli jednak pracujesz w domu, przez kilka godzin pies musi zająć się sobą sam. By urozmaicić mu oczekiwanie na kolejną przerwę z treningiem czy zabawą, możesz zaoferować mu różnorodne zabawki na inteligencję oraz zabawki interaktywne, którymi będzie mógł bawić się sam. Doskonałe zajęcia dla psa zapewnią również zabawki na przysmaki, przy których pies będzie musiał się nieco napracować, by dostać przysmak, oraz pluszowe zabawki do przytulania i gryzienia. Zawsze jednak nadzoruj psa jednym okiem podczas samodzielnej zabawy, by nie połknął czasem odgryzionego odłamka – psy lubią gryźć i ostrzyć ząbki na przedmiotach, z których każdy ma jakąś określoną wytrzymałość. Psom o szczególnym zamiłowaniu do gryzienia i żucia, podawaj specjalne przysmaki do żucia.

Briantos karma dla psa
karma dla psa WoW

Oprzeć się błagalnemu spojrzeniu

Usiłujesz się skoncentrować nad ważnym zadaniem, a pies patrzy na Ciebie błagalnym wzrokiem, trzymając ulubioną piłkę w pyszczku? Przekaz jest jasny: „Baw się ze mną!”. Jeśli raz dasz się tak przekonać psu do zabawy, już zawsze pupil będzie próbował Cię od pracy tak odciągać. Nawet jeśli jest Ci ciężko, to konsekwentnie wysyłaj wtedy psa „na miejsce” – do legowiska czy na kocyk. Trzymaj się zaplanowanych przerw, pamiętaj, że to Ty wyznaczasz pory na zabawę i trening. Nieco inaczej jest z wyprowadzaniem psa na spacer – tutaj należy się dostosować do potrzeb psa. Bardzo młode psy mogą potrzebować wyjść na chwilkę na zewnątrz nawet co dwie, trzy godziny. Dorosłe psy powinny mieć możliwość załatwienia potrzeb co około 5 godzin.

Życzymy Tobie i pupilowi wiele radości ze wspólnego home-office’u!

Najczęściej polecane